Banjo e vogël: si të dekoroni dhe organizoni

Banjo e vogël: si të dekoroni dhe organizoni
James Jennings

A e keni vënë re se me apartamentet moderne që bëhen gjithnjë e më të vogla, ka gjithnjë e më pak sipërfaqe katrore të mbetura për banjot? Në fund të fundit, ajo zakonisht është e zënë vetëm nga një person në një kohë.

Me organizim dhe pak kreativitet, do të jeni në gjendje të dekoroni banjën tuaj të vogël dhe të keni gjithçka që ju nevojitet për ta bërë atë komode dhe funksionale. Në këtë artikull do të gjeni:

  • 4 këshilla për të dekoruar një banjë të vogël
  • Si të organizoni një dollap të vogël banjo
  • Si ta bëni banjën më të sigurt

4 këshilla për të dekoruar një banjë të vogël

Përveçse është vendi në shtëpi i rezervuar për nevojat tona fiziologjike, banjo është gjithashtu vendi ku ne kujdesemi për higjienën tonë dhe gjithashtu ku ne zbatojmë shumë nga rutinat e vetëkujdesit.

Prandaj, përveçse duhet të tregoheni gjithmonë të kujdesshëm me pastërtinë e saj, është interesant fakti se banja është një ambient komod dhe komod.

Dhe nuk ka pse të jetë një super banjë, jo! Ne ndajmë 4 këshilla për ata që kanë një banjë të vogël për të pasur gjithçka që u nevojitet për kujdesin personal.

1 – Ngjyrat në dekorimin e një banjo të vogël

Rekomandimi i artë për ambiente të vogla vlen edhe për banjën: ngjyrat e çelura: e bardha, gri e hapur, nudo dhe bezha janë opsione të mira për të dhënë ndjenjën e amplitudës më të madhe në banjë.

Nëse ju pëlqen të jeni të guximshëm në dekorim, këshilla është të përdorni ngjyra më të forta në pjesën e poshtme, qoftë në dysheme, mobilieri apo bast mbi piktura gjysmë muri, të cilat e bëjnë pamjen më moderne dhe të relaksuar. .

Nëse aplikoni grim në banjë, shmangni ngjyrat e ndezura në lartësinë e pasqyrës. Kjo për shkak se shfaqja e dritës në murin me ngjyrë mund të shkaktojë një reflektim në fytyrën tuaj.

2 – Mobiljet në dekorimin e një banjoje të vogël

Mobiljet e banjës janë zakonisht shumë të thjeshta: pajisjet e lavamanit dhe tualetit, dollapët dhe dollapët për organizim. Bukuria do të jetë për shkak të veshjeve dhe metaleve të zgjedhura.

Ne e quajmë kabinet kur kabineti është i ngjitur në lavaman, me një montim për pjesën hidraulike. Për lehtësi pastrimi dhe mirëmbajtjeje, më të përshtatshmet janë ato të varura, me këmbë. Ata me mobilieri të mbërthyer në dysheme priren të dëmtohen më shpejt nga kontakti me ujin dhe produktet e pastrimit.

Në banjot e vogla, më e rekomanduara është përdorimi i dollapëve ose dollapëve me dyer rrëshqitëse, të cilat kursejnë hapësirë.

Përveç këtyre, vini bast në dollapë të vegjël të pasqyruar në majë të lavamanit për të ruajtur sendet tuaja të higjienës personale: furçë dhëmbësh, fill dhe pasta dhëmbësh, krem ​​kundër diellit, shufra fleksibël, etj. Më poshtë do të japim këshilla se si të organizoni kabinetin e banjës..

Lexo edhe:Higjiena personale si të mbroheni nga armiqtë e padukshëm

Sa më shumë hapësirë ​​në kabinete ose rafte për të ruajtur sendet tuaja të higjienës personale, aq më i gjerë do të jetë lavamani juaj, i cili do të lirohet për enë sapuni dhe për higjienën e duarve.

Për të mbajtur familjen tuaj të mbrojtur, zbuloni sapunin antibakterial me veprim Ypê, i cili eliminon 99% të baktereve.

3- Pasqyra në dekor të vogël të banjës

Pasqyrë, pasqyrë, a ka vend më të mirë për të kontrolluar fytyrën dhe flokët përpara se të dilni nga shtëpia?

Në banjën e vogël, pasqyra ende ndihmon për të dhënë ndjenjën e hapësirës dhe mund të jetë prapë një maskim i mirë për dollapin e sendeve të higjienës personale, siç e përmendëm më parë.

Për ata që aplikojnë grim, rruajnë mjekrën ose vetullat në banjë, një këshillë e mirë është instalimi i një pasqyre zmadhuese të artikuluar. Disa opsione kanë ndriçimin e tyre, perfekt për të kontrolluar çdo fije floku të vogël.

Lexoni gjithashtu: si të pastroni pasqyrat

4- Muret në dekorimin e një banjo të vogël

Muret janë ideale për instalimin e grepave për peshqirët e fytyrës dhe banjës, si dhe për rrobat e përdorura. Por në një banjë të vogël, dobia e saj shkon më tej.

Shiko gjithashtu: Ndarja e një apartamenti: këshilla për një bashkëjetesë paqësore

Nëse nuk keni dollapë, vini bast në rafte xhami ose akrilike në mur. Këto materiale janë të mira sepse pastrohen dhe qëndrojnë lehtëtë lehta në dekorim. Në këtë rast, peshqirët shtesë dhe letra higjienike mund të vendosen në shporta dekorative.

Përveç kësaj, ju mund ta bëni banjën më të personalizuar me një send dekorativ, një bimë ose një pikturë, duke u kujdesur që banja juaj të mos ndotet shumë.

Në dhomën e dushit, një këshillë e mirë është të ndërtoni kamare në mur vetë për të ruajtur sendet e banjës. Nëse thyerja ose shpimi i murit nuk është një opsion për ju, ka opsione të veçanta në treg që janë ngjitur me gota thithëse. Në këtë rast, ndiqni udhëzimet e prodhuesit për instalimin dhe mos e teproni me peshën e vendosur mbi to.

Lexoni gjithashtu: Si të pastroni dushin e banjës

Si të organizoni një dollap të vogël të banjës

Mbani dollapin të organizuar dhe pastërtia është thelbësore për të vizualizuar atë që keni dhe për të kursyer kohë kur përgatiteni për të dalë.

Pastroni dollapët brenda të paktën dy herë në muaj duke përdorur një leckë të lagur me dezinfektuesin tuaj të preferuar të përzier me ujë.

Për këtë detyrë, mund të përdorni një leckë shumëfunksionale perfex. Njihuni me aromat e linjës së dezinfektuesve Bak Ypê.

Si të organizoni një dollap të vogël banje me shporta

Në dollapë ose rafte, një këshillë e mirë për organizimin e sendeve të banjës tuaj është përdorimi i shportave të madhësive të ndryshme.

Plastikeose thurje, ato mund të ndajnë peshqirët e fytyrës nga peshqirët e banjës, rrotullat e letrës higjienike dhe qeset e plehrave.

Shportat më të vogla mund të përdoren për furça dhe krehër, gomë, shirita flokësh dhe kapëse flokësh, nëse ka.

Shiko gjithashtu: Si të ndryshoni botën: qëndrimet për të përmirësuar shoqërinë

Megjithatë, përpiquni të ruani vetëm artikujt që përdoren shpesh në kabinet. Duke qenë se banjo është një mjedis më i lagësht, mund të shkaktojë myk.

Rekomandohet gjithashtu një shportë plastike me dezinfektues për banjë, furçë tualeti dhe sprej aromatizues, për ta lënë banjën të pastër dhe aromatik për përdoruesit e ardhshëm.

Zbuloni gjithashtu  dezinfektuesit me aromë Bak.

Lexoni gjithashtu: Si të zhbllokoni tualetin

Si të organizoni një dollap të vogël banjo me tenxhere transparente

Në dollapi në katin e sipërm, mund të ruani artikujt më të përditshëm të higjienës personale: furça, fill dhe pasta dhëmbësh, krem ​​kundër diellit, deodorant, etj.

Kavanozët e qelqit hermetik janë gjithashtu të shkëlqyera për ruajtjen e kërcellit fleksibël dhe të pambukut.

E rëndësishme: lexoni me kujdes etiketat e kremrave, grimit dhe parfumeve rreth vendndodhjes së ruajtjes. Nëse banja juaj është shumë e lagësht, është më mirë t'i ruani në një kosh të vogël në dhomën e gjumit dhe t'i çoni në banjë vetëm kur të jeni gati për t'i përdorur.

Si ta bëni banjën më të sigurt

Banjat mund të jenëjashtëzakonisht i rrëshqitshëm, veçanërisht menjëherë pas dushit. Prandaj, nëse jeni duke ndërtuar ose rinovuar, kini kujdes që të mos zgjidhni një dysheme kaq të lëmuar.

Tashmë në treg ka sprej që ndryshojnë strukturën molekulare të qeramikës për t'i bërë ato të parrëshqitshme, si dhe bojëra dhe shirita specifikë për këtë. Për siguri, ia vlen investimi!

Edhe me dyshemenë që nuk rrëshqet, kini kujdes ta mbani kutinë gjithmonë të pastër, pasi mbetjet e yndyrës së trupit dhe sapunit mund ta bëjnë atë edhe më të rrezikshëm.

Lexoni gjithashtu: Si të pastroni pllakat dhe fino

Nëse në shtëpinë tuaj ka të moshuar, shufrat mbrojtëse në kabinën e dushit dhe pranë tualetit janë themelore. Nëse keni nevojë të përdorni një rrogoz që nuk rrëshqet, kontrolloni fillimisht që ai të jetë i fiksuar mirë dhe i shtrirë në mënyrë që të mos shkaktojë rënie.

Mbani mend: qilimat ose çdo aksesor tjetër i banjës duhet të ndryshohen dhe lahen të paktën një herë në javë. Për shkak se është një mjedis i lagësht, ato mund të bëhen terren për rritjen e marimangave, kërpudhave dhe baktereve. Tapetet e zakonshme të rrobave nuk rekomandohen pasi rrisin rrezikun e aksidenteve shtëpiake.

Si thua të mbushësh banjën me produkte të ndryshme Ypê, nga ato për higjienën personale deri te ato për pastrimin e mjedisit? Shikoni gamën tonë të produkteve këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.