Lavaman kuzhine: si të pastroni dhe organizoni?

Lavaman kuzhine: si të pastroni dhe organizoni?
James Jennings

Dëshironi të bëni dikë të buzëqeshë shpejt? Paraqitni një lavaman kuzhine të pastër dhe me shkëlqim, pa pjata të pista dhe rrëmujë. Askush nuk mund t'i rezistojë!

Tashmë mund të thuash se cila do të jetë tema, apo jo? Pastrimi i lavamanit të kuzhinës! Përveçse ju bën të lumtur, ju lehtëson rutinën, ndihmon në organizimin e kuzhinës dhe ushqimi është mirënjohës për mjedisin e dezinfektuar.

Temat e këtij artikulli do të jenë:

> Pse të pastroni lavamanin e kuzhinës?

> Si të pastroni lavamanin e kuzhinës?

> Si të organizoni lavamanin e kuzhinës?

Pse të pastroni lavamanin e kuzhinës?

Siç u përmend më lart, pastrimi i lavamanit të kuzhinës mund ta bëjë më të lehtë përgatitjen e ushqimit, i cili zakonisht fillon në lavaman – kur shtojmë ose kulloni ujin dhe përdorni dërrasën e prerjes për të prerë erëzat.

Pra, pastrimi dhe higjiena indirekt ndikojnë në vaktet tuaja – dhe drejtpërdrejt në përgatitjen e tyre. Në këtë mënyrë shmangim grumbullimin e papastërtive, mikrobeve dhe baktereve që mund të rrezikojnë shëndetin dhe mirëqenien tonë.

Si ta pastroni lavamanin e kuzhinës?

Produktet e duhura për këshillat e duhura: Është koha për të pastruar lavamanin! Shikoni disa indikacione më poshtë.

Investoni në produktet e duhura

Zgjidhni produktet e duhura për materialin e lavamanit tuaj të kuzhinës. Për shembull: në lavamanët prej guri, klori aktiv tregohet për pastrim më të rëndë.

Në lavamanët inox, mund të përdorni një detergjentneutrale, një leckë perfex dhe ujë të vakët për të larë rubinetin, kullimin dhe buzën e lavamanit.

Më pas, është mirë të lini ujin e nxehtë të rrjedhë në kullues, për të eliminuar erën e keqe dhe për të zbutur ngjitjen mbetjet që mund të bllokojnë kullimin.

Frekuenca ideale është sipas përdorimit të tij: sa herë që përgatitni një vakt ose lani enët, bëni këtë pastrim.

Mos lini enët në lavaman nga kuzhina

Pjata të grumbulluara në lavaman? Në asnjë mënyrë! Bakteret e duan dhe ne e urrejmë atë.

Man shakatë, për të mbajtur një kuzhinë të këndshme, preferoni t'i lani enët sa herë që ato ndoten. Në këtë mënyrë, kur pastroni lavamanin, do të keni më pak punë dhe dhimbje koke.

Oh, dhe ia vlen të mbani mend se enët e sapo lara janë më të lehta për t'u pastruar – me përjashtim të atyre që duhet t'i lëmë të lahen . Por me një mijë e një arsye për të larë enët në të njëjtën kohë kur ato pis, idealja është të zgjidhni këtë rrugë, apo jo?

Mos grumbulloni mbeturina në koshin e lavamanit

Askush nuk dëshiron që milingonat dhe mizat të fluturojnë mbi lavaman, apo jo? Pra, një pikë tjetër që mund të ndihmojë në dezinfektimin e lavamanit është shmangia e grumbullimit të plehrave.

Rekomandohet që të hiqni çdo ditë mbetjet ushqimore dhe mbeturinat që mbeten në lavaman, për të shmangur erën e keqe, bakteret dhe edhe ndotjen e ushqimit.

Gjithashtu shmangni ekspozimin e këtyre mbeturinave në diell, gjë që mund të kontribuojë në erën e keqe në mjedis.

Dëshironi të mbani largfluturon nga shtëpia jote? Mësoni se si ta bëni këtu.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni tenxheren me presion tradicional dhe atë elektrike

Përveç pastrimit, thani lavamanin e kuzhinës

Përveç dezinfektimit, është gjithmonë e rëndësishme të thahet – më besoni, është me të vërtetë më e rëndësishme se sa duket .

Kur thajmë lavamanin pas pastrimit, parandalojmë tharjen e ujit në material dhe krijimin e njollave në sipërfaqe, qoftë edhe përkohësisht. Mbani mend këtë detaj!

Frigoriferi gjithashtu vlen, shikoni? Ne veçojmë këtu këshilla pastrimi

Si të organizoni lavamanin e kuzhinës?

Organizimi është gjithashtu sinonim i pastrimit: ne sollëm këshilla që lavamani i kuzhinës tuaj të jetë pjesë me një ambient shumë të këndshëm. Le ta kontrollojmë?

Përdorni një kosh lavamani me pedale

Pa qese plastike të lirshme ose kosha lavamani pa pedale: pavarësisht se ishte e zakonshme, ne përfunduam duke pasur kontakt me kapaku i plehrave ose sipërfaqja e tij dhe, jo gjithmonë e vëmë re. A mund ta imagjinoni të ktheheni në sobë pasi të keni prekur plehrat? Për ta parandaluar këtë, vini bast për kazanët e lavamanit me pedale!

Pastrimi i sobës është po aq i rëndësishëm! Shikoni këshilla specifike për të

Mos e lini kulluesin e enëve në lavamanin e kuzhinës

Këshillë për të liruar hapësirë ​​dhe për të pasur një estetikë më të këndshme në kuzhina:

mos e lini kulluesin e enëve në lavaman. Zgjidhni një vend më të izoluar dhe mbani mend gjithmonë të pastroni kulluesin.

Përdorni një shpërndarës detergjenti dhe sfungjer

Një praktikë e zakonshme që mund të jetë problemnjë mashtrim për përhapjen e baktereve në enët ose ushqimet, është lënia e sfungjerit në majë të lavamanit, në vend që të jetë në një shpërndarës.

Sipërfaqja e sfungjerit grumbullon dhe thith shumë grimca papastërtie dhe, pavarësisht ky është qëllimi i sfungjerit, ai duhet të mbahet në një vend të posaçëm, që këto papastërti të mbeten vetëm me të.

Është mirë të investoni edhe në një shpërndarës detergjenti, përveç sfungjerit. Ai qëndron i organizuar, i bukur dhe optimizon hapësirën në lavaman!

Duke folur për sfungjerin, shihni mënyrën ideale për ta pastruar atë

Përdorni grepa për të enët e varura

Më shumë organizim dhe optimizim i hapësirës në kuzhinë është vetëm me grepa për të varur tenxhere dhe lugë! Investoni në këto enë – përveçse keni një estetikë super moderne 😉

Po mikrovala, a është e përditësuar për pastrimin? Shikoni këshillat

Shiko gjithashtu: Si të lani petkun e foshnjës

Bast mbi organizimin e koshave

Dhe së fundi, si për organizimin e koshave? Mund të gruponi objektet që mbahen nën lavaman, të tilla si filtrat e kafesë, disa tasa plastike apo edhe lugë të vogla – lërini kreativitetin dhe prakticitetin të vijnë me zgjidhjen më të mirë.

Produktet Ypê janë ideale për të mbajtur lavamanin tuaj të kuzhinës gjithmonë të pastër. Shikoni gamën tonë të plotë këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.