Pastrimi i fundvitit: çdo gjë e rinovuar për natën e ndërrimit të viteve!

Pastrimi i fundvitit: çdo gjë e rinovuar për natën e ndërrimit të viteve!
James Jennings

Pastrimi në fund të vitit është mundësia për të lënë shtëpinë të pastër dhe energjinë tuaj të rinovuar për vitin që do të fillojë. Rituali rekomandohet nga adhuruesit e feng shui-t dhe madje edhe njerëzit më skeptikë. Në fund të fundit, kujt nuk i pëlqen një shtëpi e pastër dhe e organizuar?

Është koha për të vënë në praktikë këshillat e rënda të pastrimit dhe gjithashtu për t'u kushtuar vëmendje detajeve që ndonjëherë i anashkalojmë gjatë vitit.

Po shumë, por qetësohuni, nuk ka pse të jetë gjithçka brenda një dite! Le të shqyrtojmë këshillat?

Pastrimi i fundvitit: lista e produkteve dhe materialeve për këtë mision

Për pastrimin e fundvitit, do t'ju nevojiten të gjitha produktet e pastrimit që përdorni tashmë për të përdorur . Kontrolloni nëse keni në qilar:

 • Detergjent neutral
 • Zbardhues
 • Laktar mobiljesh
 • Produkt me shumë përdorime
 • Dezinfektues
 • Produkt pastrimi i rëndë
 • Sfungjerë
 • Pëlhura për shumë qëllime Perfex
 • Fshesë me korrent ose fshesë
 • Fshesë me leckë dyshemeje ose leckë
 • 5>Kovë
 • Qanta dhe kuti për dhurim

Pastrimi i fundvitit: çfarë duhet pastruar?

Një orar për të përcaktuar planin e veprimit dhe ndarja e detyrave më të rënda në ditë të ndryshme është një fillim i mirë. Vendosja në një kalendar për muajin dhjetor të gjithçkaje që duhet të pastrohet dhe përcaktimi tashmë i datave e bën të gjithë procesin më të lehtë për t'u vizualizuar (dhe për t'u vënë në praktikë!).

Shikoni një sugjerim për listën e kontrollit për ju për të vendosur në kalendarin tuajkalendari, datat përcaktuese dhe përgjegjësia:

 • Pastroni dhe organizoni dollapët në dhomat e gjumit, kuzhinën, qilarin, zyrën dhe banjat: zgjidhni një dhomë në ditë ose theksoni përgjegjësi të ndryshëm për secilën. Merrni kohë për të kontrolluar datat e skadencës dhe për të zgjedhur atë që do të hidhet.
 • Lani dyshemetë dhe muret
 • Sanitoni tifozët, ajrin e kondicionuar, ventilatorët e shkarkimit
 • Pastroni vendet e larta (sipër kabinete, frigorifer), prapa mobiljeve dhe madje edhe tavaneve në dhomë
 • Hiqni pluhurin nga llambadarët dhe llambat
 • Pastroni dritaret
 • Lani perdet, ngushëlluesit, mbulesat e shtratit, fundet e krevatit, jastëk mbulesa
 • Pastroni dollapët e brendshëm (garderobë, kuzhine, qilar)
 • Dezinfektoni qilimat dhe tapiceri
 • Edhe për ata që jetojnë në shtëpi Ju duhet të mbani mend ulluqet, grackat e yndyrës, kapuçët, aparatet e tualetit
 • Pastroni oborrin e shtëpisë ose mbillni enët dhe eliminoni çdo pikë uji të qëndruar

Lexo gjithashtu: Mushkonja e dengut: si të eliminohen shpërthimet e përhapjes?

Nëse zakonisht punësoni kompani të specializuara për shërbime më të rënda, ia vlen të planifikoni sa më shpejt të jetë e mundur! Nëse kërkesa është e lartë, ia vlen ta planifikoni atë për muajt e parë të vitit.

Pastrimi i fundvitit: hap pas hapi për të rinovuar shtëpinë

Rendi i pastrimit mund të ndryshojë nga shtëpia për të strehuar shtëpinë, nuk ka asnjë formulë të vetme. Por një këshillë e mirë është të filloni me më së shumti“të harruara”, që të paktën në pastrimin e fundvitit të kenë momentin e tyre!

Ju i dini ato hapësira që lëmë për përfundimin e pastrimit, kur disponimi nuk është më i njëjtë me në fillim të vitit? pastrimi?

Shiko gjithashtu: Si të lani tiganin që nuk ngjit?

Më të anashkaluara zakonisht janë "dhomat e vogla të rrëmujës", papafingo ose zonat e lavanderisë. Së fundi, ato hapësira ku shpesh lihen sende që "mund të jenë të dobishme një ditë, kush e di". Është koha që i fundit të jetë i pari!

Lexo gjithashtu:  Dollapi i rrobave: si të organizohet

Por hap pas hapi mund të jetë i njëjtë për të gjitha dhomat.

Këshillë: lini pastrimin e përgjithshëm në një dhomë në të njëjtën kohë në mënyrë që të mos rrezikoni ta bëni shtëpinë edhe më të çrregullt!

1 – Organizoni dhe zgjidhni artikujt për dhurim ose asgjësim

Koha për të vënë pak muzikë, për të hapur dollapët dhe për të nxjerrë gjithçka jashtë. Tashmë lini një qese plehrash në vend për hedhjet - dhe një kuti ose qese për donacione. Në këtë mënyrë, ju filloni të lironi hapësirë ​​në dhoma!

Ia vlen të mendoni: nëse një artikull ka mbetur i papërdorur në dollap për më shumë se një vit, a ju nevojitet vërtet? Ose nëse lini mënjanë diçka për të rregulluar dhe nuk e keni bërë kurrë, a do ta bëni vërtet? Bërja e këtyre pyetjeve është një mënyrë e mirë për të ndarë artikujt për dhurim që do të bëjnë ndryshim në jetën e njerëzve të tjerë.

Në kuzhinë dhe banjë, është koha të kontrolloni datat e skadencës së artikujve dhe të largoheni vetëm atje çfarëfakti do të konsumohet. Gjithashtu ia vlen të lani enët, enët dhe tiganët më pak të përdorur, si dhe të pastroni sendet e dekorimit që mund të kenë grumbulluar yndyrë dhe pluhur.

Në dollapët e dhomës së gjumit, nëse mendoni se pjesa meriton ende një shans të dytë, përpiquni ta lini në një pozicion më të lehtë për t'u parë kur riorganizoni dollapin. Më pas, mendoni nëse do ta përdorni në të vërtetë.

Procesi i përzgjedhjes vlen për rrobat, lodrat, librat, enët e kuzhinës, ushqimin dhe madje edhe pajisjet elektronike!

Këshillë: kërkoni qytetin tuaj ​​pikat për grumbullimin e materialeve të riciklueshme dhe gjithashtu për dhurimin e artikujve në gjendje të mirë.

Shiko gjithashtu: Si të shpëtojmë nga milingonat në shtëpi

2 – Pastroni dollapët brenda, jashtë, sipër!

Pas përzgjedhjes është bërë nga ajo që largohet dhe ajo që mbetet, le të shkojmë në pastrim! Zakonisht mjafton një leckë e zhytur në ujë me pak dezinfektues për të pastruar sipërfaqet e kabinetit. Lërini dollapët të hapur në ajër dhe thahen.

Pasi të thahen, është koha për të organizuar sërish dollapin. Nëse mendoni se pjesa që u harrua në pjesën e pasme meriton ende një shans të dytë, përpiquni ta lini në një pozicion më të lehtë për t'u parë.

A keni ndjerë erën e mykut në dollap? Zbuloni si të hiqni erën e mykut nga garderoba

3 – Pastroni pjesët e larta: tavanin, timonin e tavanit, llambadarët, llambat e dhomës

Mirë është të filloni pastrimin nga lart poshtë. Filloni duke hequr pluhurin nga llambat dhe pajisjet e ndriçimit(me dritat e fikur dhe me një leckë të thatë, ok?). Kaloni fshesën e pastër në tavan dhe në qoshe për të hequr çdo rrjetë kockash që formohet.

Dhe duhet të dezinfektohen edhe shufrat e ventilatorit: Si të pastroni ventilatorët e dyshemesë dhe tavanit?

4 – Pastroni dritaret dhe muret

Nëse keni perde pëlhure, hiqni ato dhe lajini. Në varësi të madhësisë dhe materialit, ato mund të lahen në lavatriçe në shtëpi. Për t'u tharë, thjesht varni përsëri në litarin e rrobave. Megjithatë, disa perde më delikate mund të kërkojnë pastrim profesional.

Kornizat, xhamit, pragu i dritares: të gjitha pjesët e dritares duhet të pastrohen për të hequr pluhurin e grumbulluar. Një furçë e butë ndihmon në pastrimin e rrëshqitësve. Kur pastroni xhamat, idealja është të përdorni pastruesin e gjithanshëm me alkool që thahet më mirë, pa lënë qime në pëlhurë.

Një leckë e lagur dhe e pastër në mure është gjithashtu e rëndësishme. Në varësi të shkallës së ndotjes, mund të jetë e nevojshme të fërkoni pak me pjesën e butë të sfungjerit dhe me pak pastrues të gjithanshëm.

Lexoni gjithashtu: A dini si ta pastroni siç duhet blindat?

5 – Pastrimi i fundvitit në dhomën e ndenjes dhe dhomat e gjumit

Përveç pastrimit të përgjithshëm të dollapëve, mureve, dyshemeve, dritareve, dhomës së gjumit dhe dhomës së ndenjes kërkojnë vëmendje e veçantë për pëlhurat dhe tapiceri.

Pëlhurat përfshijnë fundet e krevatit, jorganët dhe mbulesat e jastëkëve, të cilat, si perdet,Në varësi të materialit, ato mund të lahen në lavatriçe.

Përveç kësaj, është e rëndësishme të pastroni plotësisht kokën dhe dyshekun me fshesë me korrent.

Lexoni gjithashtu: Si të pastroni një dyshek dhe a dini si të lani jastëkun tuaj? Shikoni udhëzuesin tonë!

Kolltukët dhe divanet gjithashtu kërkojnë pastrim të veçantë në fund të vitit. Higjiena e tapicerive: si të pastroni divanin në shtëpi

Qipetat dhe qilimat duhet të dezinfektohen gjithashtu për të hequr pluhurin dhe qimet. Shikoni disa teknika për ta bërë tapetin të duket sërish i ri!

6 – Pastrimi i fundvitit në oborrin e shtëpisë dhe në ballkon

Lani dyshemetë prej guri në zonën e jashtme, kontrolloni për pikat e grumbullimit të ujit. janë gjithashtu thelbësore për të parandaluar formimin e llumit dhe përhapjen e mushkonjave denge.

Përveç kësaj, mund të gjeni kohë për të dekoruar oborrin e shtëpisë tuaj për mbledhje me familjen dhe miqtë gjatë verës.

7 – Pastrimi i fundvitit në kuzhinë dhe banjë

Tashmë zakonisht pastroni periodikisht këto dhoma, por nëse nuk e keni bërë këtë gjatë gjithë vitit, kjo është koha për të larë dhe lustruar metalet e rubinetave. dushet, dorezat e dyerve, pervec kontrollit te pastrimit te furrave, kapuçeve, aspiratoreve.

Përveç këtyre këshillave speciale për pastrimin e fundvitit, ia vlen të keni edhe më shumë kujdes në pastrimin rutinë, duke pastruar tërësisht dyshemetë. të shtëpisë, në qoshe dhe fino

Pastrimi i fundvitit përforconrinovimin e energjisë për vitin e ardhshëm. Merrni kohë për t'u kujdesur me dashuri për çdo cep të shtëpisë dhe imagjinoni se çfarë dëshironi të jetoni atje vitin e ardhshëm.
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.