Raft rrobash: këshilla për organizimin dhe pastrimin

Raft rrobash: këshilla për organizimin dhe pastrimin
James Jennings

A keni një raft rrobash dhe keni probleme me organizimin e tij? Apo po mendoni të keni një raft rrobash që ta quani tuajën?

Sido qoftë rasti juaj, do të gjeni zgjidhje për problemin tuaj këtu.

Njihuni me disa lloje të raftet e rrobave, këshilla për organizimin dhe pastrimin dhe, në fund, një përleshje midis raftit dhe dollapit, në mënyrë që të kuptoni se cili nga të dyja është më i favorshëm.

Le ta bëjmë?

Raft rrobash: çfarë është dhe çfarë është? Llojet e tij të ndryshme

Raft rrobash është një pjesë e mobiljeve e krijuar për organizimin e rrobave. Pjesët janë të ekspozuara dhe të varura nga një shirit horizontal.

Mund të quhet edhe varëse, pasi rrobat varen në të.

Por raftet e rrobave nuk janë të gjitha njësoj: ato mund të ndryshojnë edhe sipas materialit dhe qëllimit. Shikoni disa shembuj:

Raft për rrobat e dhomës së gjumit

Mund të montohet në tavan, dysheme ose mur. Është ideal për ata që kanë pak rroba ose për ata që duan të vendosin vetëm një pjesë të tyre në raft.

Mund të jetë një alternativë edhe për ata që nuk kanë hapësirë ​​për dollap ose për ata të cilët duan t'i përqendrojnë rrobat e tyre në një vend dhe nuk i përziejnë me objekte të tjera, si p.sh. aksesorë dhe kozmetikë.

Ah, është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer për ta bërë dhomën më elegant.

Raftet e rrobave në mur

Raftet e rrobave në mur kanë një emër të vetëshpjegueshëm. Mund të jetë njëose dy shufra, ky i fundit është një opsion interesant sepse ju lejon të vendosni shtyllat në raft në dy lartësi të ndryshme, me një në krye dhe tjetrin në fund.

Kështu, ju bëni më mirë përdorimi i hapësirës vertikale, por nëse ju përshtatet, mund të vendosni edhe një shufër pranë tjetrit.

Raftet e murit në përgjithësi janë prej materiali metalik, pasi janë më rezistent.

4>Rarfi i rrobave prej druri

Ai ka tendencë të jetë më i brishtë, por nga ana tjetër është një lloj makau më kompakt.

Është super i gjithanshëm, pasi mund të përdoret në ngjyrën natyrale të drurit, e kombinuar me dekorime fshatare dhe fshatare, ose mund të lyhet me ngjyrat tuaja të preferuara.

Raftet e rrobave për dyqane

Raftet e rrobave për dyqane ishin frymëzimet më të mëdha për raftet e rrobave për dhomat e gjumit.

Dallimi më i madh midis të dyjave është se rrobat në raftet në dyqane vendosen sipas tregtimit vizual (një teknikë që synon tërheqjen vizuale për të tërhequr klientin) ndërsa rafti për dhoma e gjumit thjesht duhet të jetë sa më praktike.

Raft rrobash: 10 këshilla për organizim

Por, në fund të fundit, si ta mbani raftin tuaj gjithmonë të organizuar mirë? Ne kemi disa këshilla për ju:

1. Kategorizoni pjesët: ndani rrobat sipas llojit dhe krijoni një renditje logjike, si p.sh., bluzat me mëngë të gjata në njërën anë dhe bluzat me mëngë të shkurtra nga ana tjetër.

2. Rendit sipas ngjyrës:një ide tjetër është të krijoni një efekt gradient me ngjyrat e rrobave, duke shkuar nga më të lehta në të errët dhe anasjelltas.

3. Përdorni aksesorë organizues: një tip i mirë është organizuesi i varur, i cili krijon kamare vertikale. Nëse rafti juaj ka një raft, përdorni hapësirën për të vendosur shporta ose kuti organizuese.

4. Kini kujdes me peshën: mbani parasysh sasinë dhe peshën e pjesëve që vendosni në raft, pasi mund të ulet.

5. Lini hapësirë ​​të lirë midis pjesëve: në këtë mënyrë mund t'i lëvizni më mirë varëse rrobash.

6. Zgjidhni varëse të standardizuara: rafti duhet të jetë gjithmonë shumë i organizuar dhe, kur varëse rrobash ndjekin një model, rregullimi i rrobave është më i këndshëm nga ana vizuale.

7. Vendoseni raftin pranë një pasqyre: ndihmon shumë në ato momente kur jeni në dyshim se cilën pjesë të përdorni.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni prodhuesin e sanduiçëve në mënyrën e duhur?

8. Ai mori? U ruajt! Në këtë mënyrë, rafti juaj është gjithmonë i organizuar, pasi pjesët janë të ekspozuara dhe nuk do të keni mundësinë të fshehni rrëmujën.

9. Nëse keni një pjesë tjetër të mobiljeve për të ruajtur rrobat tuaja, lini në raft vetëm artikujt që përdorni më shumë në baza ditore.

10. Vendosni vetëm rrobat që duhen varur: po, ka disa lloje rrobash që duhen vendosur gjithmonë në varëse dhe asnjëherë të palosura.

Cilat rroba duhet të varen

Shikoni llojet e rroba që domosdoshmërisht duhet të varen dhe juduhet të përdorni raftin tuaj për këtë:

Shiko gjithashtu: Si të pastroni dushin në mënyrë praktike dhe efektive

Rrobat e bëra prej mëndafshi, sateni dhe pëlhura të tjera të holla, të cilat varen më mirë në mënyrë që rrobat të mos rrudhen lehtë. Është e njëjta gjë me veshjet sociale.

Palltot, xhaketat dhe xhaketat duhen varur gjithashtu, pasi zënë më pak hapësirë, prandaj ja këshilla.

Cilat rroba duhet të palosen

Leshi, thurjet dhe thurjet me grep janë pëlhura që mund të shtrihen dhe të humbasin formën e tyre kur varen, prandaj ruajini të palosura.

Rrobat e tjera dimërore, si p.sh. xhupet, duhet të palosen gjithashtu.

0>Bluzat, pantallonat e shkurtra, të brendshmet, rrobat e banjës ose rrobat e palestrës janë lloje të tjera veshjesh që hyjnë në kategorinë e rrobave të palosura.

Si të pastroni raftin e rrobave?

Raftet e rrobave duhet pastroni çdo javë, si çdo mobilje tjetër në shtëpinë tuaj.

Pastrimi është shumë i thjeshtë: për raftet e bëra nga materiali metalik, duhet të lagni një leckë shumëfunksionale Perfex me produktin për shumë qëllime Ypê (versioni me alkool) dhe kaloni mbi të gjithë sipërfaqen e raftit.

Sa për raftet e rrobave prej druri, produkti që duhet të përdorni është llak mobiljesh.

Raft ose dollap rrobash – cilin të zgjidhni?

Ka ardhur koha për të vendosur: është më mirë të kesh një raft rrobash apo një dollap?

Të dyja kanë të mirat dhe të këqijat. Kuptoni më poshtë se cili prej opsioneve merr pikën pozitive sipas çdo kërkese:

Rezultati: pati një barazim!Çdo lloj mobiljesh funksionon më mirë në kontekste të ndryshme.

Gjithçka varet nga hapësira që keni në shtëpi, nga praktika që dëshironi dhe nga kosto-efektiviteti që kërkoni. Duke marrë parasysh aspektet që janë më të rëndësishme për ju, kush fiton, dollapi apo rafti i rrobave?

Ju pëlqejnë këto këshilla? Më pas zbuloni si të palosni rrobat për të kursyer hapësirë
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.