Rrjedhja e ujit: si ta identifikoni dhe rregulloni?

Rrjedhja e ujit: si ta identifikoni dhe rregulloni?
James Jennings

Një rrjedhje uji, sado e vogël qoftë, mund të jetë shumë e papërshtatshme.

Mund t'ju duhet të paguani ekstra për faturën e ujit, përveç rrezikut të dëmtimit të strukturës së pronës suaj. Ose problemet në automjet, kur ndodh rrjedhja në motor, për shembull.

Për të mos përmendur humbjen e ujit, një burim thelbësor për jetën tonë që, megjithëse i rinovueshëm, është i kufizuar.

Sipas një raporti të lëshuar në 2018 nga Kombet e Bashkuara (OKB), më shumë se 5 miliardë njerëz do të jenë pa ujë deri në vitin 2050.

Pra, mësoni se si të merreni me rrjedhjet e ujit për të shpëtuar xhepin tuaj dhe planetin e dëmeve serioze.

Lexo gjithashtu: Si të kapni ujin e shiut

Rrjedhjet më të shpeshta të ujit

Ka dy lloje të rrjedhjeve të ujit: ato të jashtme, cilat janë ato që janë lehtësisht të dukshme, si p.sh. një rubinet që derdh ujë pa pushim dhe rrjedhje të brendshme.

Në rastin e dytë, rrjedhjet janë më të vështira për t'u zbuluar, si p.sh. një rrjedhje uji që rrjedh në tualet , për shembull.

Dhe, megjithëse është më e vështirë të identifikohet, rrjedhja e brendshme e ujit është më e zakonshme se rrjedhja e jashtme.

Përveç rubinetave dhe tualetit, rrjedhja e ujit është e shpeshtë në tuba në mure, në dush dhe në rezervuarin e ujit.

Më poshtë do të mësoni se si të identifikoni disa lloje rrjedhjeshme këshilla të thjeshta.

Rrjedhje uji: si ta zbuloni?

A e dini se një rrjedhje uji në tualet mund të shpenzojë deri në 144 litra ujë në ditë? Gjatë një jave, më shumë se 1000 litra harxhohen pa nevojë.

Me fjalë të tjera, sa më shpejt të zbuloni një rrjedhje uji, aq më mirë.

Nuk keni nevojë të prisni për rritet në faturën tuaj të shërbimeve, ujë për të shkuar dhe për të hetuar nëse ka një rrjedhje në shtëpinë tuaj. Me disa teste periodike, ju mund të zgjidhni dyshimin tuaj.

Të paktën një herë në muaj, përpiquni të identifikoni:

Rrjedhjen e ujit brenda tasit të tualetit

Për të zbuluar rrjedhjen e ujit në tualet, thjesht hidhni një lugë gjelle llum kafeje në tualet. Prisni 1 orë dhe, nëse llumi është depozituar në fund, nuk keni nevojë të shqetësoheni, sepse nuk ka rrjedhje.

Përndryshe, nëse llumi noton, është shenjë se ka ujë. rrjedh atje.

Për të identifikuar rrjedhjet në shkarkimin e kutisë së bashkuar, hiqni kapakun e kutisë dhe dëgjoni për një zhurmë fërshëllimë. Nëse po, atëherë ka një rrjedhje.

Uji rrjedh në mur

Nuk keni nevojë të thyeni një mur në shtëpinë tuaj për të zbuluar nëse ka rrjedhje atje.

Një nga shenjat Shenjat më të dukshme të rrjedhjeve janë kullimi, i shkaktuar nga lagështia e tepërt në pjesën e brendshme të murit. Kjo do të thotë se rrjedhja ka qenë atje për disa kohë.

Por ekziston një test i thjeshtë qëmund të bëni përpara se të ndodhë faza e infiltrimit: mbyllni të gjitha rubinetat dhe daljet e ujit në shtëpinë tuaj, prisni një orë dhe kontrolloni nëse matësi i ujit shënon ndonjë kalim të ujit.

Vetëm vëzhgoni numrat e treguar në regjistër . Nëse pas 1 ore numrat janë ende të njëjtë, nuk ka rrjedhje.

Shiko gjithashtu: Si të lani dhe mirëmbani rrobat e dimrit

Por nëse numrat në njehsor kanë ndryshuar që nga leximi i parë, atëherë ka një rrjedhje të padukshme në shtëpinë tuaj.

4>Rrjedhja e ujit në kondicioner

Rrjedhja e ujit mund të ndodhë në çdo lloj kondicioneri, edhe në modelet më moderne.

Mënyra kryesore për të identifikuar rrjedhjet në kondicioner është vëzhgimi i prania e rrjedhjeve. Nëse problemi është shumë serioz, do të vini re një humbje në fuqinë ftohëse të pajisjes.

Rrjedhje uji në motorin e makinës

Sistemi i ftohjes së makinës është krijuar për të parandaluar mbinxehjen e motorit, kështu që rrjedhjet e mundshme duhet të monitorohen shpesh.

Disa shenja të rrjedhjes së ujit në motor janë:

  • pikon uji dhe/ose vaji
  • duhet të mbushet vazhdimisht rezervuari
  • prania e flluskave në zorrët
  • ujë me ngjyrë të ndryshme (tregon rrjedhje në radiator)
  • vrima dhe çarje në radiator

Rrjedhja e ujit pranë rripit të kohës

Në disa makina, pompaFurnizimi me ujë i radiatorit është i lidhur me rripin e kohës, prandaj është e zakonshme që të shfaqet një rrjedhje në këtë zonë të motorit.

Nëse vëreni një pellg me ujë në dysheme, poshtë makinës, ose era e ftohësit të motorit, mund të jeni duke parë një rrjedhje.

Shiko gjithashtu: Mbetjet e ushqimit: Zbuloni mënyra për ta shijuar atë

Pulgjet e ujit shpesh janë të zbardhura, të tilla si të kuqe, rozë, jeshile ose blu.

Flluskat në radiator dhe prania e tymit të bardhë që vjen nga motori janë gjithashtu shenja se ka një rrjedhje uji pranë rripit të kohës.

Rrjedhja e ujit të ajrit të kondicionuar të automjeteve

Për të dalluar rrjedhjen e ujit nga klima e automobilave në një rrjedhje në sistemin e ngrohjes së makinës, është e thjeshtë:

Kur identifikoni akumulimin e ujit, me makinën të fikur, kaloni gishtin mbi lëngun dhe vëzhgoni ngjyrën e tij. Nëse është ujë i pastër, pa ngjyrë, rrjedhja vjen nga klimatizimi.

Nëse duket i yndyrshëm ose ka një ngjyrë tjetër, rrjedhja ndoshta vjen nga motori.

Alternativat për rregullimi i një rrjedhjeje uji

Çdo lloj rrjedhjeje kërkon një korrigjim të ndryshëm. Në disa raste, problemi mund të zgjidhet me riparime të bëra vetë.

Ka disa probleme që mund të zgjidhen me pastrimin e duhur, siç është rasti i bllokimit të filtrit të ajrit të kondicionuar.

Kur rrjedhja është më komplekse, duhet të telefononi një profesionist për t'ju ndihmuar, si p.shhidraulik hidraulik për shtëpi ose mekanik për automjete.

Kur rrjedhja është në ndonjë pjesë specifike të pajisjes, si p.sh. një makinë larëse, është e nevojshme të telefononi teknikun e instalimit.

Të tjera Alternativa është të kontaktoni kompaninë e kanalizimeve në qytetin tuaj, kur ka një rrjedhje të jashtme, si p.sh. në trotuarin e shtëpisë tuaj.

5 këshilla për të shmangur rrjedhjet e ujit

Populloret thënia thotë: parandalimi është më i mirë se kurimi.

Pra, këtu janë disa këshilla për t'u praktikuar në jetën tuaj të përditshme dhe për të shmangur rrjedhjen e ujit:

1. Vëzhgoni rregullisht hidrometrin

2. Kini kujdes gjatë instalimit të pajisjeve dhe mobiljeve në mënyrë që të mos shponi tubacione

3. Mirëmbani periodikisht automjetin tuaj dhe pajisje të tjera, si p.sh. kondicionerin

4. Përdorni filtra për kanalizimet e shtëpisë tuaj

5. Bëni pastrim të thellë të rregullt të pajisjeve që mund të bllokohen, si dhe tubacioneve dhe sifonëve

Parandalimi i rrjedhjeve është një ide e mirë për të kursyer ujin. Shikoni këshilla të tjera duke klikuar këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.