Si të hiqni ngjitësin ngjitës

Si të hiqni ngjitësin ngjitës
James Jennings

A e dini tashmë se si të hiqni ngjitësin ngjitës nga sipërfaqet? Është e zakonshme që, kur hiqni etiketat ngjitëse nga pajisjet, objektet ose panelet, ngjitet pak ngjitës dhe ndonjëherë është e vështirë të hiqet.

Shikoni në këtë udhëzues zgjidhjet praktike për të hequr këtë lloj ngjitësi pa dëmtuar sipërfaqen.

Çfarë NUK duhet të përdorni për të hequr ngjitësin ngjitës

Para së gjithash, duhet të kujdeseni për sigurinë dhe shëndetin tuaj, si dhe për integritetin e sipërfaqes që do të jetë pastruar.

Prandaj, për të hequr ngjitësin ngjitës, mos përdorni substanca acidike ose gërryese. Gjithashtu, shmangni përdorimin e objekteve të mprehta ose të mprehta, të cilat mund të gërvishtin ose shpojnë sipërfaqen.

Çfarë është e mirë për të hequr ngjitësin ngjitës?

Produktet e pastrimit si detergjenti i aplikuar me një sfungjer ose leckë pastrimi janë shpesh efektive në heqjen e ngjitësit të tepërt të etiketave dhe ngjitësve.

Por mund të përdoren edhe metoda të tjera me produktet e përditshme, në varësi të llojit të ngjitësit që do të hiqet dhe llojit të sipërfaqes.

Si të hiqni ngjitësin ngjitës nga plastika

Për të hequr ngjitësin ngjitës nga enët plastike (por kini kujdes: vetëm ato që mund të lagen), një zgjidhje është të largoheni Zhytini në ujë të ngrohtë me pak detergjent për rreth gjysmë ore. Pastaj hiqni mbetjet e ngjitësit duke përdorur një shpatull ose thikë të hapur dhe lani si zakonisht.

Shiko gjithashtu: Lëvoret e ushqimit: shikoni këshilla se si t'i përdorni ato!

Një këshillë tjetër është të aplikoni pak vaj gatimi mbi ngjitës, duke përdorur një shtupë pambuku. Lëreni të veprojë për disa çaste dhe më pas hiqeni me një shpatull. Në fund, lani me ujë të ngrohtë dhe detergjent.

Mund të provoni gjithashtu të hiqni ngjitësin duke përdorur uthull alkooli në vend të vajit. Aplikojeni në zonë me një leckë pastrimi, lëreni të veprojë për disa minuta dhe më pas gërvishteni me një shpatull. Përfundoni me një larje detergjenti.

Si të hiqni ngjitësin nga një ngjitëse qelqi

Nëse është një tenxhere ose enë qelqi, zhyteni në ujë të ngrohtë në të nxehtë për rreth gjysmë ore. Më pas, duke përdorur një shpatull, thikë të hapur ose lugë, hiqni ngjitësin.

Në rastin e sipërfaqeve të xhamit si dritaret ose pasqyrat, nevojitet kujdes shtesë për të shmangur gërvishtjet. Ngrohni pak ujë duke e lënë nga i vakët në të nxehtë dhe fshijeni gotën me një leckë. Lëreni të veprojë për disa minuta dhe hiqni ngjitësin me një shpatull xhami ose një objekt që nuk gërvishtet.

Si të hiqni ngjitësin ngjitës nga rrobat

Nëse rrobat tuaja kanë mbetur me ndonjë mbetje të ngjitësit, lagni copën me ujë të ngrohtë, përdorni sapun kokosi në zonë dhe fërkojeni butësisht.

Nëse është e nevojshme, përsëritni operacionin. Më pas lajeni copën normalisht.

Si të hiqni ngjitësin ngjitës nga sipërfaqet prej druri

Nëse keni nevojë të hiqni ngjitësin nga mobiljet,objekte ose dysheme druri, duhet pasur kujdes që të mos gërvishten apo dëmtohen sipërfaqja.

Në përgjithësi, një leckë e butë me ujë të ngrohtë do të heqë ngjitësin. Një opsion tjetër është pastrimi me vaj peroba dhe një fanellë.

Si të hiqni ngjitësin ngjitës nga muri

Për të hequr ngjitësin ngjitës nga muri, këshilla është të përdorni një tharëse flokësh. Drejtojeni rrymën e ajrit të nxehtë mbi njollë dhe lëreni të veprojë derisa të zbutet. Pastaj përdorni një leckë për të fshirë ngjitësin. Nëse është e nevojshme, pastroni zonën me një leckë dhe një pastrues të gjithanshëm.

s3.amazonaws.com/www.ypedia.com.br/wp-content/uploads/2021/07/21175021/como-tirar-cola-de-adesivo-da-parede-scaled.jpg

Si të hiqni ngjitësin ngjitës nga sipërfaqet metalike

A keni mbetje ngjitëse në derën e frigoriferit, makinën ose motorin, apo edhe në enët e kuzhinës? Përdorni vaj gatimi për ta hequr atë.

Për ta bërë këtë, aplikoni vajin në ngjitës, duke përdorur një copë pambuku dhe lëreni të veprojë për disa minuta. Më pas hiqeni me kujdes duke përdorur një thikë plastike stuko që nuk do të gërvishtet. Më pas pastroni me një leckë, ujë të ngrohtë dhe pak detergjent.

Si të hiqni ngjitësin ngjitës nga ekranet e elektronikës

Nëse keni nevojë të hiqni mbetjet e ngjitësit nga ekrani i televizorit, telefoni celular, tableti ose pajisje tjetër, duhet të Kini kujdes që të mos dëmtoni sipërfaqen.

Ka pastrues të veçantë përekranet dhe ekranet, të cilat mund t'i blini në dyqanet e elektronikës. Përdorni një nga këto pastrues me një fanellë të butë, duke e fërkuar butësisht.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni kapelën prej kashte?

A dini si të ricikloni siç duhet mbeturinat? Shikoni tekstin tonë !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.