Si të hiqni njollën e çokollatës nga rrobat?

Si të hiqni njollën e çokollatës nga rrobat?
James Jennings

Mund të mos jetë e lehtë, por ka mënyra se si të hiqni njollën e çokollatës nga rrobat, po.

Përveç ngjyrës së errët, çokollata ka në përbërjen e saj yndyrë, e cila e bën të shkrihet dhe të përhapet lehtësisht në pëlhura. Kjo duhet të merret parasysh gjatë pastrimit. Por qetësohu! Ne kemi këshilla për t'ju ndihmuar me këtë detyrë (jo dhe aq) të ëmbël.

Çfarë është e mirë për të hequr njollat ​​e çokollatës nga rrobat?

A është e mundur të hiqni njollat ​​e çokollatës nga rrobat? Për të hequr njollat ​​e çokollatës ose çdo lloj njollëje duke ruajtur pëlhurat, idealja është të vini bast për produkte specifike për këtë, si për shembull heqësin e njollave Tixan Ypê.

Por ka edhe disa truke të bëra vetë që mund t'ju ndihmojnë. Njëra prej tyre është me ujë të gazuar. Të kontrollojmë?

Si të hiqni njollat ​​e akullores me çokollatë nga rrobat

Nëse akullorja ose salca e çokollatës sapo ka rënë mbi pëlhurë, është mirë të veproni shpejt. Shikoni udhëzimet hap pas hapi:

Shiko gjithashtu: Si të pastroni xhamin e ballkonit: këshilla për pastrim të sigurt

1. Fërkojeni tepricën me një lugë ose peshqir letre, duke u kujdesur që njolla të mos përhapet edhe më tej

2. Hidhni ujë të ftohtë sipër zonën, të paktën anën e gabuar

3. Aplikoni pastruesin e përshtatshëm të njollave Tixan Ypê (për rroba të bardha ose me ngjyrë)

4. Lëreni të veprojë për 10 minuta dhe më pas fërkojeni butësisht

5 Lani rrobat normalisht në lavatriçe ose me dorë me sapun të lëngshëm ose pluhur Tixan Ypê.

6. Thajeni nën hije

Një këshillë tjetër për njollat ​​e fundit është përdorimi i ujit të gazuar për të liruar çokollatën nga pëlhura:

1. Hiqni çokollatën e tepërt me një lugë ose letër

2. Mbroni pjesën e brendshme të veshjes me një peshqir që papastërtia të mos kalojë në anën tjetër të veshjes

3. Lagni njollën e çokollatës me ujë të gazuar

4. Lëreni të veprojë për 15 minuta

5. Fërkojeni butësisht me një furçë të butë

6. Shpëlajeni dhe më pas lajeni normalisht

Këshillë shtesë: uji i gazuar mund të zëvendësohet gjithashtu me përzierje e bikarbonatit dhe uthullës së bardhë, e cila është gjithashtu shkumëzuese.

Si të hiqni njollat ​​e thara të çokollatës nga rrobat

A erdhi fëmija juaj në shtëpi nga festa me rroba të gjitha të mbuluara me çokollatë? Edhe nëse njolla tashmë është tharë në rroba, ka ende një mënyrë!

1. Hiqni tepricën dhe aplikoni heqësin e njollave Tixan Ypê në zonën e papastërtive. Lëreni të veprojë për 10 minuta dhe fërkojeni butësisht.

2. Shpëlajeni me ujë të ftohtë në anën e gabuar të pëlhurës.

3. Nëse njolla vazhdon të rezistojë, njomni veshjen me 30 gramë pastrues njollash Tixan Ypê për çdo 4 litra ujë të ngrohtë.

4. Rrobat e bardha mund të ngjyhen deri në 4 orë. Tashmë, për rrobat me ngjyra, koha maksimale është 1 orë njomje.

5. Hiqni veshjen dhe lajeni normalisht me sapun të lëngshëm ose pluhur Tixan Ypê.

6.Thajeni në hije.

7. Gjatë mbledhjes, nëse vëreni se njolla është ende aty, mos e hekurosni copën. Përsëriteni procesin me heqësin e njollave edhe një herë. Nxehtësia nga hekuri mund të ngulitë më tej njollën e çokollatës në pëlhurë.

Si të hiqni njollën e vjetër të çokollatës nga rrobat

Tani, nëse njolla e çokollatës është e vjetër dhe keni menduar se rrobat ishin tashmë një "rast i humbur": ia vlen të provoni pak më shumë. Në disa raste, mund të jetë e nevojshme të përsëritet procesi deri në tre herë. Këmbëngulja është fjala kyçe këtu!

1. Bëni një pastë me pastruesin e njollave Tixan Y pé dhe ujë të ngrohtë dhe lagni një top pambuku me tretësirën.

2. Lëreni pambukun të njomur me pastruesin e njollave drejtpërdrejt në njollë për 10 minuta.

3. Pastroni me një furçë të butë.

4. Shpëlajeni dhe njomni veshjen me 30 gramë pastrues njollash Tixan Ypê për çdo 4 litra ujë të ngrohtë.

5. Fërkojeni pak më shumë me sapun të lëngshëm ose pluhur Tixan Ypê.

Shiko gjithashtu: Si të ndriçoni rrobat e bardha: udhëzues i plotë

6. Kontrolloni nëse njolla është zhdukur. Nëse jo, përsërisni procedurën.

7. Më pas lajeni normalisht dhe thajeni në hije.

Dhe njollën e lëngut të rrushit, a dini si ta hiqni atë? Ne japim mësim këtu.
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.