Si të hiqni njollën e stilolapsit

Si të hiqni njollën e stilolapsit
James Jennings

Njollat ​​e stilolapsit në rroba ose mure mund të jenë një problem i shpeshtë, veçanërisht për ata që kanë fëmijë në shtëpi. Por, për çdo rast, ekziston një produkt i rekomanduar për të hequr njollat ​​në mënyrë efektive. Këtu do të mësoni:

  • Si të hiqni njollat ​​e stilolapsit: shikoni këshillat për secilin rast
  • Si të hiqni njollat ​​e përhershme të stilolapsit?

Si të hiqni stilolaps njollash: shikoni këshilla për çdo rast

Sot do të shikoni të gjitha rastet në të cilat mund të shfaqen njollat ​​e stilolapsit. Duke qenë se këto janë situata të izoluara dhe të dallueshme, si produktet ashtu edhe aplikimi mund të ndryshojnë.

Si të hiqni njollat ​​e stilolapsit nga rrobat

Këtu janë 2 lloje njollash dhe, për secilin lloj, një zgjidhje :

Për njolla të vogla e të freskëta

Në një copë pambuku, aplikoni një sasi të vogël alkooli të lëngshëm të zakonshëm të kuzhinës (46, 2º INPM) dhe fshijeni mbi zonën e njollosur derisa të hiqet njolla. Nëse përveç se është e vogël, njolla është e freskët, mund të hidhni pak uthull të bardhë mbi njollën dhe të vendosni një leckë poshtë njollës.

Fshijeni lehtë një leckë të dytë mbi njollë për të thithur njollën e tepërt. lëngshme. Pasi të keni mbaruar, thjesht lajeni si zakonisht!

Për njolla të mëdha dhe të thata

Në një copë pambuku, hidhni disa pika detergjent neutral dhe fshijeni mbi njollën e tharë të bojës. Kur të jetë hequr e gjithë teprica, aplikoni më shumë detergjent në njollën e mbetur dhelëreni të veprojë për një orë.

Pasi të keni mbaruar, thjesht fërkojeni njollën me një shtupë pambuku dhe lani si zakonisht – nëse gjithçka nuk shkëputet, përsërisni procesin.

A po ju e dini se çfarë kuptimi kanë simbolet Larja e rrobave? Mësoni gjithçka rreth!

Si të hiqni njollat ​​nga stilolapsi i një kukulle

Kushdo që ka fëmijë në shtëpi ndoshta është mësuar me situata të tilla. Ne e dimë se, për shkak të materialit gome, heqja e mbetjeve të stilolapsit nga kukullat mund të jetë një sfidë.

Por ne kemi një lajm të mirë: ekziston një zgjidhje që, megjithëse e veçantë, e zgjidh këtë problem 100%. Është pomadë e bazuar në peroksid benzoil!

Vetëm aplikoni pak pomadë mbi njollat, lëreni kukullën në diell deri në tre orë dhe hiqeni me letër.

Papastërtitë e tokës në rroba ? Shikoni këshillat dhe kujdesin këtu.

Si të hiqni njollën e stilolapsit nga divani

Uthulla është një heqës i shkëlqyer i bërë në shtëpi, pasi ka veti acetike. Megjithatë, përpara se të filloni përzierjen e bërë në shtëpi, shtypni një leckë të pastër mbi njollë në mënyrë që të largoni tepricën nga sipërfaqja.

Bëj që, në një tas të vogël, përzieni 1 lugë gjelle detergjent, 2 lugë çaj uthull të bardhë. dhe 1 gotë ujë. Lagni një leckë të butë me këtë zgjidhje, më pas lyeni zonën e prekur – dhe lëreni të veprojë deri në 10 minuta.

Pasi të jetë zhdukur njolla, lagni një leckë të pastër në ujë të ftohtë, fshijeni mbi tënga njolla, më pas fshijeni zonën.

Si të hiqni njollën e stilolapsit prej lëkure

Për këtë metodë heqjeje do t'ju duhet: glicerinë e lëngshme dhe alkool për fërkim. Filloni duke hedhur dy lugë gjelle glicerinë të lëngshme në një tenxhere me një lugë gjelle alkool të zakonshëm të lëngshëm (46, 2º INPM). kompletoni. Pas kesaj eshte interesante t'i kalosh lekure nje krem ​​hidratues, qe te mos zhvishet.

Si te heqim njollat ​​e stilolapsit nga xhinset

Zgjidhja me e mire per te hequr njollat ​​e stilolapsit nga xhinset eshte vendosni pak alkool të lëngshëm të zakonshëm (46,2º INPM) në një copë pambuku dhe kaloni mbi zonën e njollosur.

Në këtë metodë, përveç që alkooli nuk dëmton pëlhurën e veshjes, mund të eliminojë të gjitha gjurmët e lëna nga stilolapsi.

Oh, dhe ia vlen të kujtohet: gjithmonë zgjidhni zgjidhje të përshtatshme pastrimi si plani A, a jeni dakord? Ato janë më të sigurta dhe më efektive, si dhe janë shumë të lehta për t'u gjetur. Recetat e bëra vetë janë vetëm për rastet e mungesës së produktit apo emergjencave.

Si të hiqni njollat ​​e stilolapsit të plastikës

Për të hequr njollat ​​e stilolapsit të plastikës do t'ju duhet sodë buke dhe uthull. Procesi është i thjeshtë: spërkatni pak sodë buke mbi njollën, më pas shtoni një sasi të vogël uthull.

Shiko gjithashtu: Si të lagni ajrin në 4 teknika të ndryshme

Lërini produktet të veprojnë për disa minuta, më pas hiqni gjithçkame një peshqir.

Lexo gjithashtu: Si të hiqni njollat ​​e yndyrës nga rrobat

Si të hiqni njollat ​​e stilolapsit nga muri

Kush nuk ka hasur kurrë në një njollë stilolapsi në mur ? Ajo që ndoshta nuk e dinit është se zgjidhja e këtij problemi është po aq e thjeshtë sa një sapun i butë i lëngshëm.

Thjesht aplikoni një sasi të vogël sapuni në një sfungjer dhe bëni lëvizje rrethore mbi njollën – bëni një provoni paraprakisht për të vëzhguar se si sillet boja në mur kur merrni sapunin.

Nëse njolla është shumë rezistente, kryeni të njëjtin proces, duke zëvendësuar sapunin me alkool të zakonshëm të lëngshëm të kuzhinës (46, 2nd INPM) .

Lexo gjithashtu: Si të lani dhe ruani rrobat e dimrit

Si të hiqni njollën e stilolapsit nga kutia

Kjo metodë kërkon aceton dhe një top pambuku. Filloni duke vendosur një sasi të vogël acetoni në një copë pambuku dhe shtypeni lehtë mbi pëlhurën e njollosur me bojë stilolapsi. Përsëriteni procesin derisa njolla të hiqet plotësisht.

Si të hiqni njollën e stilolapsit nga mbulesa e celularit

Ka dy mundësi heqjeje për këtë lloj njollë:

Kuti silikoni

Përzieni dy lugë uthull dhe dy lugë pastë dhëmbësh. Aplikojeni pastën në kasë dhe fërkojeni me një furçë dhëmbësh të butë derisa të hiqen njollat.

Kallëqet e forta

Përzieni 250 ml ujë të ngrohtë dhe një pikëdetergjent në një tas. Lyejeni një furçë dhëmbësh në këtë përzierje dhe fërkoni me furçë sipërfaqen e kutisë. Më pas, thjesht shpëlajeni kapakun dhe thajeni me një leckë të butë.

Si të hiqni njollën e stilolapsit nga pëlhura

Për të hequr njollën e stilolapsit nga pëlhura do të varet nga madhësia dhe koha kur lapsi është u përdor.u bë njollë. Nëse është i vogël, aplikoni një sasi të vogël alkooli të lëngshëm të zakonshëm të kuzhinës në zonën me një top pambuku derisa të hiqet.

Nëse është më i madh dhe i thatë, mund të aplikoni uthull të bardhë mbi copë, me një pëlhurë mbrojtëse nën ose mbi një lavaman. Më pas thjesht lajeni, duke e fërkuar me kujdes. Nëse njolla nuk del, përsërisni procesin.

Si të hiqni një njollë stilolapsi nga çanta

Oh, kur më së paku e prisnit, aty ishte stilolapsi i plas brenda çantës... Mbajeni inatin e stilolapsit dhe shkruani këshillat për heqjen e njollës.

Nëse është shumë e fundit, përdorni një leckë të lagur me alkool të zakonshëm të lëngshëm kuzhine për të hequr bojën e tepërt. Bëni lëvizje rrethore delikate, mos e fërkoni kurrë fort. Ju gjithashtu mund të përdorni uthull të bardhë për këtë proces.

Në pëlhurat sintetike, të cilat janë të zakonshme në veshjet e çantave të dorës, alkooli i lëngshëm zakonisht funksionon. Megjithatë, nëse njolla vazhdon, shtoni pak detergjent neutral Ypê dhe fërkojeni me kujdes derisa të zhduket. Nëse materiali i brendshëm është prej lëkure, këshilla se si ta pastroni është nëtemat e mëparshme.

Si të hiqni njollat ​​e stilolapsit nga këpucët e tenisit

Do të ndryshojë sipas materialit të këpucës. Nëse ato janë prej pëlhure, mund të përdorni një përzierje uji të ngrohtë me detergjent neutral Ypê ose uthull të bardhë.

Nëse atletet tuaja janë prej lëkure, do t'ju duhet glicerinë e lëngshme dhe alkool i zakonshëm i lëngshëm i kuzhinës. Përdorni dy lugë glicerinë për çdo lugë alkool, përzieni në një tas dhe aplikojeni në sipërfaqen e njollosur.

Për ta mbajtur lëkurën me shkëlqim, ja një këshillë: pas pastrimit, lagni pjesën e lëkurës me krem ​​hidratues.

Si të hiqni njollën e stilolapsit nga fleta

Së pari: shmangni dërgimin e punës në shtrat! Por nëse ndodhi dhe në mes të kësaj lapsi shpërtheu, ja zgjidhja: hiqeni fletën shpejt në mënyrë që njolla të mos përhapet më tej.

Pasi të ketë mbaruar, izoloni zonën e njollosur dhe aplikoni një tretësirë ​​sipër me uthull të bardhë të holluar në ujë, 300 ml për litër. Fërkojeni me kujdes, duke ruajtur rrjedhjen e tretësirës në pëlhurë, derisa të hiqet plotësisht. Pas kësaj, vendoseni fletën për t'u larë.

Si të hiqni njollën e përhershme të stilolapsit?

Kjo metodë pastrimi është pak më e mundimshme se ajo e stilolapsave të zakonshëm, pasi përbërja e saj përmban vaj. Por këtu asgjë nuk është e pamundur! Ndiqni hap pas hapi:

  • Vendosni pak alkool të zakonshëm të lëngshëm kuzhine (46, 2º INPM) në një jastëk pambuku, shtypni njollëndhe lëreni të veprojë për disa minuta – nëse është në një rrobë, vendosni një peshqir letre në anën e kundërt të njollës, në mënyrë që të mos kalojë në anën tjetër të pëlhurës;
  • Merreni copën e lagur ende me alkool në lavatriçe, shtoni sapunin normalisht dhe lajeni mirë – nëse është e nevojshme, mund ta përsërisni procesin derisa njolla të zhduket plotësisht;
  • Lëreni copën të thahet në një vend të ajrosur vend, larg diellit.

Ekziston edhe metoda e qumështit të nxehtë që mund të jetë e dobishme, në varësi të situatës në të cilën ndodheni. Thjesht ngrohni qumështin derisa të jetë i ngrohtë në të nxehtë, aplikojeni lëngun në pëlhurën e njollosur dhe fërkojeni butësisht. Pasi të bëhet kjo, lani rrobat normalisht.

Siç thamë: e mundimshme, por jo e pamundur!

Shiko gjithashtu: si të pastroni laptopin

Ypê ka produkte cilësore për të hequr njollat ​​e stilolapsit nga rrobat, divanet, muret tuaja dhe shumë. më shumë! Shikoni këtu.

Shiko artikujt e mi të ruajtur

A ju duk i dobishëm ky artikull?

Jo

Po

Këshilla dhe Artikuj

Këtu mund t'ju ndihmojmë me këshillat më të mira për pastrimin dhe kujdesin në shtëpi.

Ndryshku: çfarë është, si ta hiqni dhe si ta shmangni

Ndryshku është rezultat i një procesi kimik, kontakti i oksigjenit me hekurin, i cili degradon materialet. Mësoni këtu se si ta shmangni ose ta hiqni atë

27 dhjetor

Ndani

Ndryshkja: çfarë është, si ta hiqni dhe si ta shmangni


Dushi i banjës: shikoni udhëzuesin e plotë për të zgjedhur

Dushi juaj i banjës mund të ndryshojë në lloj, formë dhe madhësi, por të gjitha ato luajnë një rol shumë të rëndësishëm në pastrimin e shtëpisë. Më poshtë është një listë e artikujve që duhet t'i merrni parasysh kur zgjidhni, duke përfshirë koston dhe llojin e materialit

26 dhjetor

Ndani

Dush në banjë: shikoni udhëzuesin e plotë për të zgjedhur tuajin


Si të hiqni njollën e salcës së domates: udhëzues i plotë për këshilla dhe produkte

Rrëshqiti nga luga, u hodh nga piruni… dhe papritmas shfaqet njolla e domateve nga salca e domates rroba. Çfarë është bërë? Më poshtë rendisim mënyrat më të lehta për ta hequr atë, shikoni:

4 korrik

Ndajeni

Si të hiqni njollën e salcës së domates: udhëzues i plotë për këshilla dhe produkte


Ndani

Si të hiqni njollat ​​e stilolapsit


Na ndiqni gjithashtu

Shkarkoni aplikacionin tonë

Faqja kryesore e Google PlayApp StoreAboutInstitutional BlogKushtet e përdorimitPrivatësia Njoftim Na kontaktoni

ypedia.com.br është portali online i Ypê. Këtu do të gjeni këshilla për pastrimin, organizimin dhe si të shijoni më mirë përfitimet e produkteve Ypê.
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.