Si të kurseni para në jetën tuaj të përditshme

Si të kurseni para në jetën tuaj të përditshme
James Jennings

Të dish se si të kursesh para në situata të ndryshme të përditshme është e rëndësishme për të pasur një buxhet të balancuar dhe për të shmangur shtrëngimet.

Përveç rezervimit për të parandaluar shpenzimet e paparashikuara që t'ju marrin qetësinë, kursimi ju mundëson gjithashtu kurseni para për të investuar në mallra ose për të realizuar ëndrrat tuaja.

Këshilla se si të kurseni para në 6 situata

Pavarësisht nëse janë rutinat e kujdesit në shtëpi, blerjet, transporti, ka disa situata çdo ditë mund të kurseni.

Shikoni disa sugjerime praktike për të kursyer dhe për t'i bërë paratë tuaja të shkojnë më tej në fund të muajit.

Si të kurseni para në shtëpi

Sa herë që të mundeni, organizoni një fushatë pastrimi të shtëpisë, duke eliminuar ose ulur kostot e pastrimit.

Kur përgatitni ushqimin, kushtojini vëmendje sasisë së përbërësve për të shmangur mbeturinat.

Lexo gjithashtu: Si për të kursyer para duke përdorur makinën larëse

Ruajeni pjesën tjetër të drekës ose darkës në frigorifer. Ka një sërë ushqimesh dhe pjata të tjera që mund të gatuani me mbetjet në tenxhere. Ne sjellim disa ide këtu!

Po ta çoni kutinë e drekës në punë? Mund të jetë një mënyrë për të përfituar nga ajo që ka mbetur nga darka dhe në të njëjtën kohë kurseni në drekën e përditshme.

Lexo gjithashtu: Këshilla se si të kurseni energji

Bëni ushtrime në shtëpi, shmangia e shpenzimeve me palestrën. Ka disa mësime në internet për njëtrajnim efektiv në shtëpi. Madje mund të mësoni se si të bëni një çantë palestër të bërë vetë!

Paguani faturat në të njëjtën ditë, sapo të merrni rrogën tuaj për muajin, duke mos lejuar që faturat të skadojnë dhe ju të duhet të paguani interes.

Lexoni gjithashtu: Si të kurseni në përdorimin e ajrit të kondicionuar

Si të kurseni para në supermarket

Bëni një listë blerjesh, me gjithçka që mungon në shtëpi, dhe përpiquni ta ndiqni me shkronja.

Përgatitni një menu javore për vaktet që do të përgatisni në shtëpi. Në këtë mënyrë, ju do të dini saktësisht se cilët përbërës të blini.

Shmangni shkuarjen në supermarket të uritur, për të shmangur blerjet impulse.

Nëse është e mundur, bëni pazar pa fëmijët, pasi prania e të vegjlit në supermarket priren të rrisin shpenzimet e tepërta.

Shmangni shkuarjen në supermarket me nxitim. Kjo sepse të duhet kohë për të krahasuar çmimet, për të lexuar paketimin dhe për të konsultuar promocionet.

Disa supermarkete kanë ditë të javës me më shumë zbritje në produkte. Sa herë që është e mundur, zgjidhni këto ditë për të bërë blerjet tuaja.

Produktet e përqendruara janë pothuajse gjithmonë më ekonomike.

Kërkoni çmimet e supermarketeve në zonën tuaj dhe zgjidhni atë që, mesatarisht, është më e përballueshme.

Si të kurseni para në udhëtime

Kërkoni përpara se të udhëtoni. Nga destinacionet më të lira, ku të qëndroni, cilat restorante, cilat turne. montoni tuajinitinerarin paraprakisht, duke marrë parasysh sa duhet të shpenzoni.

Kur është e mundur, jepni përparësi sezonit të ulët, kur çmimet priren të jenë më të përballueshme.

Blini bileta paraprakisht.

Eksploroni forma alternative të akomodimit, si p.sh. aplikimet për bujtina ose dhoma me qira.

Jepni përparësi vendeve që nuk janë "për turistët". Këto institucione dhe shërbime priren të jenë më të shtrenjta.

Nëse është e mundur, bisedoni me banorët e qytetit për opsionet e lira për të ngrënë dhe për t'u argëtuar.

Kini gjithmonë ushqime me vete, në rrugë ose në hotel i blerë nga supermarketet lokale. Pra, nëse jeni të uritur, nuk keni pse të hani në restorante të shtrenjta ose të shpenzoni shumë për shërbimin në dhomë.

Si të kurseni para për kohën e lirë

Jepni përparësi programeve në shtëpi. Pavarësisht nëse është një darkë e përpunuar, një raund pijesh ose një film me kokoshka, është e mundur të argëtoheni duke shpenzuar më pak nëse blini ushqime dhe pije në supermarket.

Kur dilni për t'u argëtuar, shmangni shkuarjen në qendrat tregtare, pasi këto vende zakonisht kanë opsione të kohës së lirë që të bëjnë të shpenzosh më shumë.

Kërkoni çmimet për vende për të ngrënë dhe për t'u argëtuar përpara se të dilni nga shtëpia.

Kur është e mundur, blini kuponë nga zbritja .

Kërko orarin lokal, sekretari i kulturës dhe kolektivet zakonisht publikojnë orarin e aktiviteteve të lira.

Shiko gjithashtu: Si të shpëtojmë nga morrat e pëllumbave në dhomën e gjumit

Sikurseni para në transport

Sa herë që është e mundur, përdorni transportin publik.

Të shkoni në punë ose të udhëtoni duke ndarë makinën (dhe kostot e karburantit) me miqtë është një mënyrë e mirë për të kursyer para.

<0 0>Para se të dilni nga shtëpia me makinë, kërkoni rrugë për të kursyer kohë dhe karburant.

Lexo gjithashtu: Shiko këshilla për të kursyer benzinë

Shkarko një aplikacion GPS, i cili zakonisht tregon rrugë më të shpejta dhe më ekonomike në jetën e përditshme.

Kur përdorni makinën për të shkuar diku të re, hulumtoni paraprakisht për parkimin në rajon.

Si të kurseni para duke paguar qiranë

Kërkoni shumë mirë, në disa faqe interneti të pasurive të paluajtshme, përpara se të merrni me qira një pronë.

Kur është e mundur, jepni përparësi praktikes dhe kostos së ulët, jo luksit.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni unazën e artë në shtëpi

Nëse është e mundur, ndajeni pronën me njerëz të tjerë, gjë që redukton jo vetëm kostoja e qirasë, por edhe faturat e tjera.

Merrni parasysh marrjen me qira nga të njohurit ose drejtpërdrejt me pronarin, duke shmangur kostot e pasurive të paluajtshme.

Kur merrni ose dorëzoni pronën, regjistroni të gjitha shpenzimet që keni pasur dhe mbani faturat. Gjatë mbylljes së kontratës, regjistroni me shkrim dhe me foto, me agjencinë imobiliare, gjendjen në të cilën keni marrë pronën, pasi kjo do të jetë e rëndësishme për të shmangur tarifat e panevojshme gjatë dorëzimit.

5 gabime gjatë kursimit para

Që të jetë ekonomia juajefektive dhe e qëndrueshme, është e nevojshme ta bëni atë siç duhet. Për ta bërë këtë, shmangni këto gabime. që shumë njerëz angazhohen:

Fillimi i kursimit në një mënyrë shumë strikte. Nëse adoptoni një regjim ekstrem të kursimeve dhe shkurtoni të gjitha shpenzimet që nuk janë të pashmangshme, kjo mund të shkatërrojë shpejt motivimin tuaj. Kurseni me moderim, duke shkurtuar shpenzimet e panevojshme me balancë dhe planifikim.

Injoroni shpenzimet tuaja. Gjëja e parë që duhet të dini përpara se të filloni të kurseni para është: sa - dhe për çfarë - shpenzoni çdo muaj?

Kurseni pa synime. Mënyra më e mirë për të motivuar veten për të kursyer është të kesh një qëllim në mendje. Keni ndërmend të përdorni paratë e kursyera në një udhëtim? Për të ndryshuar celularët? Për të marrë një kurs? Vendosni qëllimin tuaj dhe arrini atje!

Të jeni të pakujdesshëm kur përdorni kartën tuaj të kreditit. Kujdesuni që ta mbani faturën e kartës së kreditit në një shumë që mund të paguani pa kompromentuar buxhetin tuaj. Dhe shmangni sa më shumë që të jetë e mundur të paguani më pak se shuma totale e faturës, gjë që mund të gjenerojë një mbledhje interesi.

Mos patur fond rezervë. Sado e vështirë të jetë, përpiquni, kurdoherë që të jetë e mundur, të ndani pak para çdo muaj për t'i lënë mënjanë, gjë që mund të jetë e dobishme në rast rrethanash të paparashikuara.
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.