Si të lani një biçikletë: shikoni këshilla praktike

Si të lani një biçikletë: shikoni këshilla praktike
James Jennings

Nëse doni të mësoni se si të lani një biçikletë, vazhdoni të lexoni këtë artikull dhe mësoni se si ta mbani atë të pastër dhe të mirëmbajtur.

Shiko gjithashtu: Mësoni si të kurseni në treg në 6 këshilla praktike

Në temat e mëposhtme, shikoni këshilla praktike për pastrimin, me një tregues të shpeshtësisë, produkteve dhe materialeve të nevojshme.

Kur duhet të laj një biçikletë?

Sa shpesh duhet të lani biçikletën tuaj? Kjo varet kryesisht nga lloji i papastërtisë dhe shpeshtësia e përdorimit.

Nëse ecni me biçikletë dhe ecni në rrugë të papastër çdo javë, atëherë rekomandohet pastrimi javor. Por, nëse përdorimi juaj është më pak i shpeshtë ose i kufizuar në disa pedale në asfalt, mund të bëni një pastrim të plotë një herë në muaj.

Çfarë të përdorni për të larë një biçikletë?

Më poshtë është një listë e produkteve dhe materialeve që mund të përdorni për të pastruar biçikletën tuaj:

 • Detergjent
 • Degreaser specifik për biçikleta, i shitur në dyqane të specializuara
 • Vaj lubrifikues që mund të përdoret në biçikleta, shitet në dyqane të specializuara
 • Dyll biçiklete
 • Sodë buke
 • Spërkatje specifike kundër ndryshkut
 • Sfungjer
 • Pëlhura
 • Furçë dhëmbësh, me qime të buta
 • Kovë
 • Mbrojtje për doreza

Si të lani një biçikletë hap pas hapi

Më poshtë është një tutorial për t'ju ndihmuar të pastroni biçikletën tuaj në një mënyrë të thjeshtë. Hap pas hapi është për biçikleta të çdo lloji, qofshin biçikleta malore, shpejtësi, me kornizë çeliku, alumini, fibër karboni, ndër të tjera modele.

Shikoni këto këshilla pastrimi:

 • Vishni doreza mbrojtëse. Biçikletat kanë shumë pjesë metalike të mprehta që mund të presin dorën tuaj. Prandaj, mbroni veten.
 • Aplikoni një degreaser në rripin dhe kurorat. Lëreni të veprojë për rreth 10 minuta.
 • Më pas pastroni me një sfungjer ose një furçë dhëmbësh të vjetër. Gjithashtu pastroni pedalet. Shpëlajeni.
 • Më pas lagni rrotat për të zbutur papastërtitë dhe më pas fërkojeni me furçë derisa të hiqni gjithçka. Më pas shpëlajeni.
 • Vendosni pak detergjent në anën e butë të një sfungjeri të lagur dhe fërkoni buzët dhe foletë. Shpëlajeni.
 • Më pas pastroni kornizën, suspensionin, shalën dhe timonin me anën e butë të një sfungjeri të lagur dhe pak detergjent. Më pas, shpëlajeni.
 • Lëreni biçikletën të thahet plotësisht dhe më pas lyeni rripin, duke pikuar një pikë vaj lubrifikues në secilën unazë. Nëse pikon, hiqeni tepricën me një leckë të thatë.

Tani që dini si të lani një biçikletë në një kuptim të gjerë, shikoni disa këshilla për situatat më poshtë.specifike.

Si ta lani biçikletën tuaj dhe ta bëni atë të shkëlqejë

Nëse dëshironi që biçikleta juaj të shkëlqejë, aplikoni pak dyllë në kornizë pas tharjes.

Aplikojeni dyllin me një leckë, më pas fërkojeni mirë me një leckë tjetër të thatë. Përveçse i jep shkëlqim të dobët, shtresa e dyllit mbron nga papastërtitë.

Si të lani një biçikletë elektrike

Nëse keni një biçikletë elektrike, duhet të keni kujdes që të mos laget kur e pastroni.

Kur pastroni, përdorni një sfungjer të lagur me disa pika detergjent dhe hiqni shkumën e tepërt me një leckë të lagur.

Shiko gjithashtu: Muri suva 3D: çfarë është dhe si të kujdeseni

Si të lani një biçikletë të ndryshkur

Nëse mekanizmat metalikë të biçikletës tuaj janë të ndryshkur, bëni një pastë me sodë buke dhe ujë dhe aplikojeni në zonën me oksidim. Lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta, më pas fërkojeni me një furçë dhëmbësh të vjetër derisa të largohet korrozioni.

Në rastet e korrozionit në një fazë më të avancuar, gjëja më e rekomanduar është të shkoni në një punishte të specializuar për të shmangur dëmtimin e biçikletës.

5 Këshilla për kujdesin e biçikletës

1. Shmangni ta lini biçikletën tuaj pis për një kohë të gjatë. Kjo mund të dëmtojë pjesët tuaja të dobëta. Pra lani të paktën një herë në muaj.

2. Kur pastroni dhe lubrifikoni, përdorni vetëm produkte të përshtatshme për biçikleta. Nëse keni dyshime, konsultohuni me një dyqan të specializuar.

3. Mos harroni të mbanirripi gjithmonë i lubrifikuar.

4. Mos përdorni sfungjerë të ashpër ose furça me qime të forta për pastrim, pasi kjo mund të shkaktojë gërvishtje.

5. Për të parandaluar dëmtimin e biçikletës dhe për të zvogëluar rrezikun e aksidenteve, kontrolloni atë çdo vit nga një punishte e specializuar.

E keni larë biçikletën dhe keni marrë yndyrë në rrobat tuaja? Ne ju mësojmë se si të pastroni copën këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.