Si të lani një kostum në 3 mënyra të ndryshme

Si të lani një kostum në 3 mënyra të ndryshme
James Jennings

Si të lani një kostum gjithsesi? A duhet ta çoj në lavanderi? Po sikur kostumi të prishet? Është e zakonshme që pyetje të tilla të lindin kur lani një kostum dhe rroba të tjera zyrtare.

Por larja e një kostumi nuk është e vështirë dhe ne do t'ju mësojmë tre mënyra të ndryshme për të larë një kostum në shtëpi.

0>Le të shkojmë në tutorial?

Shiko gjithashtu: Papastërtia në rroba: këshilla dhe kujdes

Si të lani një kostum: lista e produkteve të përshtatshme

Kostumi nuk ka nevojë për produkte specifike për larje, thjesht duhet të pastrohet me kujdesin e duhur .

Lista e plotë e produkteve është:

  • Lavatriçe Tixan Ypê
  • Zbutës
  • Detergjent neutral
  • Sfungjer pastrimi
  • Alkool i lëngshëm
  • Uthull e bardhë

Alkooli dhe uthulla janë të dobishme në pastrimin kimik të kostumit. Detergjenti dhe sfungjeri janë për një pastrim të mëparshëm, i cili shërben për të hequr një lloj njolle nga copa. Nga ana tjetër, makina larëse dhe zbutësi i rrobave përdoren në larjen e rrobave.

Para se të kalojmë në hap pas hapi se si të lani një kostum, është e rëndësishme të dini disa masa paraprake që nuk mund të shpërfillen .

Kujdesi për larjen e kostumit

Duke filluar me frekuencën e larjes: kostumi nuk ka nevojë të lahet sa herë që përdoret, por nuk ka rregull që të jetë periodiciteti i duhur. pasoi.

Pra, kjo varet nga vëzhgimi juaj në lidhje me gjendjen e kostumit dhe nëse ai duhet të dezinfektohet.

Më pas vjen një nga masat paraprake më të rëndësishme nga të gjitha: lexoniudhëzimet e larjes në etiketën e kostumit. Ai do të tregojë nëse mund ta lagni kostumin, si duhet të thahet, etj.

Por një këshillë që vlen për të gjitha kostumet është të mos përdorni ujë të nxehtë, ta thani në tharëse ose në diell. Domethënë, kostumi dhe temperaturat e larta nuk shkojnë së bashku, pasi kjo mund të deformojë pëlhurën.

Nëse do ta lani kostumin në makinë, mos e përzieni me veshje të tjera, thjesht vendosni pantallonat dhe xhaketën. Pra, mos vishni xhinse, bluza ose pallto së bashku, për shembull.

Oh, dhe mos përdorni kurrë produkte gërryese, si zbardhues ose furça pastrimi me qime të forta.

Si të lani një kostum: mënyra pastrimi dhe hap pas hapi

Tani, kemi ardhur te tutoriali se si të lani një kostum.

E rëndësishme: nëse ka ndonjë njollë në pëlhurë, hiqeni atë fillimisht, pastrimi i zonës me detergjent neutral. Pastroni butësisht me anën e butë të një sfungjeri.

Pasi të lexoni etiketën e kostumit, do të identifikoni mënyrën më të mirë për ta larë atë. Mund ta pastroni në shtëpi në tre mënyra të ndryshme:

Si të pastroni një kostum kimik

Kjo këshillë është për rastet kur kostumi është përdorur dhe nuk kërkon larje të plotë ose për kur pjesët nuk duhet të jenë të lagura.

Në një shishe sprej, përzieni 200 ml ujë, 200 ml alkool të lëngshëm, 50 ml uthull të bardhë dhe 50 ml zbutës pëlhure.

Varni xhaketë kostum në një varëse rrobash për xhaketë sportive(ajo me skajet e përforcuara) dhe pantallonat në varëse me sythe rripi. Ideja është që copat t'i mbani të tendosura.

Spërkatni kostumin me tretësirën dhe lëreni të thahet në hije, në një vend të ajrosur. Kjo është e gjitha, kostumi është pastruar dhe deodoruar me sukses!

Si të lani një kostum me dorë

Së pari, mbushni një kovë ose legen me ujë të ftohtë dhe holloni pluhurin ose sapunin e lëngshëm në ujë. Pasi të bëhet kjo, njomni rrobat në tretësirë.

Lëreni kostumin të njomet për 30 minuta dhe përdorni anën e butë të sfungjerit të pastrimit për të fërkuar butësisht zonën nën sqetull, jakën, kyçet dhe skajin e pantallonave .

Shpëlajeni tërësisht nën ujë të ftohtë dhe të rrjedhshëm për të hequr sapunin dhe njomni sërish kostumin, këtë herë në ujë me zbutës pëlhure.

Për të tharë, varni xhaketën dhe pantallonat në varëse rrobash të përshtatshme për këtë dhe mos harroni të rregulloni veshjen, jastëkët e shpatullave, xhepat etj., në mënyrë që gjithçka të jetë e sheshtë dhe në vend.

Lëreni të thahet në hije, në një vend të ajrosur.

Si të lani një kostum me makinë

Për të larë një kostum me makinë, do t'ju nevojiten dy çanta prej pëlhure për të vendosur dy pjesët e kostumit.

Vendosni xhaketën në një sipërfaqe të sheshtë dhe kthejeni atë nga brenda jashtë, duke u kujdesur që asnjë pjesë të mos shtypet. Futni mëngët dhe palosni veshjen në një drejtkëndësh.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni atletet e bardha

Më pas, rrotulloni xhaketën në një rrotull dhe vendoseni brenda një prej qeseve prej pëlhure. Çanta duhet të përshtatet mirëkur mbështillni pjesën. Mund ta mbyllni me gjilpërë në mënyrë që roleja të mos ketë vend për t'u copëtuar brenda çantës prej pëlhure.

Palosni pantallonat dhe futini edhe brenda në çantën tjetër. Merrni rrobat në lavatriçe me lavatriçe dhe zbutës rrobash në shpërndarës dhe zgjidhni modalitetin delikat.

Mos harroni se kostumi nuk mund të shkojë në tharëse, mirë? Më pas, varni pjesët në varëse rrobash të përshtatshme, rregullojini në mënyrë që të mos humbasin formatin e duhur dhe çojini të thahen në hije.

Tani që keni mësuar se si të lani një kostum , si të mësoni se si të hiqni erën nga cigaret e rrobave? Shikoni përmbajtjen tonë .
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.