Si të lani rrobat me ngjyra: udhëzuesi më i plotë

Si të lani rrobat me ngjyra: udhëzuesi më i plotë
James Jennings

Pyetja se si të lahen rrobat me ngjyrë është e rëndësishme në punët e përditshme të shtëpisë. Nëse larja bëhet në mënyrë jo të duhur, mund të përfundoni duke i prishur copat.

Pra, kushtojini vëmendje temave në këtë artikull, ku ne japim këshilla se si t'i lani rrobat tuaja me ngjyra në mënyrë praktike dhe efikase.

5 masa paraprake kur lani rrobat me ngjyra

1. Lexoni gjithmonë, përpara se të lani, udhëzimet në etiketën e secilës pjesë, për të zbuluar se cilat produkte dhe teknika mund dhe nuk mund të përdoren. Dëshironi të mësoni se çfarë kuptimi kanë simbolet e etiketës? Klikoni dhe lexoni artikullin tonë mbi këtë temë.

2. Para se t'i lani, ndani rrobat me ngjyra nga e bardha dhe e zeza, për të mos njollosur njëra-tjetrën.

3. Gjithashtu vlen të ndahen rrobat me ngjyra të ndezura nga ato me ngjyrë të hapur, për të reduktuar rrezikun e njollave.

4. Mos përdorni zbardhues ose produkte me klor në veshje me ngjyrë.

5. Thani rrobat në hije. Nëse thahet nën rrezet e diellit direkte, kthejeni rrobën nga brenda.

Si të lani rrobat me ngjyrë: lista e produkteve të përshtatshme

 • Rondele
 • Sapun
 • Zbutës
 • Mbarues njollash
 • Uthull
 • Kripë

Si të lani rrobat me ngjyrë hap pas hapi

Shikoni, më poshtë, mësime praktike se si të lani rrobat me ngjyrë, me këshilla për çdo lloj situate.

Si të lani rrobat me ngjyrë në makinë

 • Ndanirrobat sipas ngjyrës. Vlen gjithashtu të ndahen sipas llojit të pëlhurës, për të shmangur dëmtimin e atyre më delikateve.
 • Vendosni rrobat në makinë.
 • Mbusheni ndarjet e makinës larëse me lavatriçen e zgjedhjes suaj dhe, nëse dëshironi, zbutës pëlhure.
 • Zgjidhni programin e larjes.
 • Kur të përfundojë cikli, hiqni rrobat dhe varni që të thahen.

Si të lani rrobat me ngjyra me dorë

 • Ndajini rrobat sipas ngjyrës dhe pëlhurës.
 • Nëse dëshironi të lani paraprakisht, shpërndani pak detergjent rrobash në një kovë me ujë (përdorni sasitë e treguara në udhëzimet për përdorim). Më pas vendosini rrobat në kovë dhe lërini për rreth 30 minuta.
 • Hiqni rrobat nga kova dhe vendosini në lavaman.
 • Lajini dhe fërkoni secilën pjesë me sapun.
 • Shpëlajeni mirë dhe shtrydhni secilën pjesë përpara se ta thani.

Si të lani rrobat me ngjyrë që të mos zbehen

A doni të dini se si të parandaloni që rrobat me ngjyrë venitje në larje ? Një këshillë praktike është përdorimi i kripës së tryezës. Produkti parandalon që pëlhura të lëshojë ngjyrë.

Për ta bërë këtë, mjafton të vendosni 5 lugë kripë në kazanin e makinës përpara se të lani. Nëse lani me dorë, shtoni të njëjtën sasi kripë në kovë përpara se t'i njomni.

Tharrja është gjithashtu një pikë vëmendjeje: tharja e rrobave me ngjyrë në diell mund të shkaktojë zbehjen e tyre. Mund t'i thani në hije, mundësisht t'i ktheni pjesët nga brenda përpara se t'i vendosni nëlinja rrobash.

Si të lani rrobat me ngjyrë që nxjerrin ngjyrën

Nëse keni ndonjë veshje që rrjedh ngjyrë, rekomandohet ta lani veçmas nga të tjerat, ose me veshje të tjera të së njëjtës ngjyrë . Dhe mos lejoni që ky lloj veshjesh të njomet.

Për të zbuluar nëse një veshje me ngjyrë i rrjedh ngjyrë, mund ta provoni përpara larjes së parë. Lagni një pjesë të pëlhurës dhe më pas shtypni me një pecetë ose peshqir letre. Nëse letra njolloset, ju tashmë e dini se do t'ju duhet ta lani copën veçmas.

Përveç kësaj, gjatë larjes mund të përdorni recetën e kripës së tryezës, të cilën e dhamë në temën e mëparshme.

Si të lani rrobat me ngjyra të pista

Një këshillë për të hequr njollat ​​nga rrobat me ngjyrë është përdorimi i uthullës së alkoolit. Zhytini copat për gjysmë ore në një përzierje me gjysmë filxhani uthull për çdo 5 litra ujë. Ose, nëse preferoni, derdhni gjysmë filxhani uthull në ndarjen e zbutësit të makinës larëse.

Për të përgatitur salcën mund të përdorni edhe një pastrues njollash. Shpërndani produktin në ujë, në sasitë e treguara në etiketë dhe lërini rrobat të zhytura në tretësirë ​​për rreth 20 minuta. Më pas shpëlajini dhe lajini si zakonisht.

Shiko gjithashtu: Këshilla se si të pastroni kurthin e yndyrës

Si të lani rrobat e bardha me stampa shumëngjyrëshe

A konsiderohen rrobat e bardha me stampa shumëngjyrëshe? Nr. Këto rroba mund të lahen së bashku me ato të bardha, pasi stampat nuk do të njollosin pëlhurat në tëlarja.

Çfarë bën mirë për të ruajtur ngjyrën e rrobave?

Siç e përmendëm edhe më lart, kripa e tryezës është një aleat për ruajtjen e ngjyrave të veshjeve. Përdorni 5 lugë në larje.

Nëse rrobat kanë tendencë të lëshojnë ngjyrë, mos i lagni ato. Dhe lajeni vetëm me veshje të tjera të së njëjtës ngjyrë.

Si të thahen rrobat me ngjyrë që të mos humbasin ngjyrën e tyre

Kur thani rrobat me ngjyrë, jepni përparësi vendeve të mbrojtura nga rrezet e diellit direkte.

Nëse duhet t'i ekspozoni rrobat tuaja në diell kur thahen, kthejini ato nga brenda.

Dhe njollat ​​në rrobat me ngjyra, a dini si t'i hiqni ato? Ne tregojmë këtu !

Shiko gjithashtu: si të pastroni laptopinJames Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.