Si të lani tualetin? Shikoni udhëzuesin e plotë!

Si të lani tualetin? Shikoni udhëzuesin e plotë!
James Jennings

Pasi të mësoni se si të lani tualetin siç duhet, do të shihni se kjo detyrë nuk është shkencë raketash.

Si ta lani tualetin shpejt? Po! Po pastrimi kimik? Është gjithashtu e mundur. Apo dëshironi të mësoni se si të pastroni thellë banjën? Edhe më mirë.

Gjej të gjitha përgjigjet këtu, me rekomandimet e produktit, udhëzimet hap pas hapi, këshilla dhe shumë më tepër.

Banjë e pastër dhe me erë, ja ku po shkojmë!

Por në fund të fundit, cila është frekuenca e duhur për të larë banjën?

Nuk ka sekret për të ditur se sa shpesh duhet të lani banjën: idealja është të bëni një larje të plotë një herë në javë.

Një faktor i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është shpeshtësia me të cilën përdoret vetë tualeti. Nëse shumë njerëz e përdorin atë çdo ditë, tualeti duhet të lahet dy herë në javë.

Por kujdes: mbajtja e banjës në rregull është një punë e përditshme. A i njihni ato mbetje të pastës së dhëmbëve që ngjiten në lavaman, për shembull?

Thjesht fshijini ato ndërsa janë ende të lagura dhe do t'i kurseni vetes shumë kohë duke u përpjekur t'i hiqni kur të jenë tharë.

Pra, nëse jeni tipi i personit që dëshironi të dini se si ta lani shpejt banjën, duhet të dini se sa më i përditësuar të jetë pastrimi i banjës, aq më pak përpjekje do të bëni keni me çdo larje.

Por duke supozuar se banjo juaj nuk është aq e ndotur dhe ju dëshironi të dini se si ta bëni atënjë pastrim i lehtë javor, nuk ka as më të voglin problem. Nuk mund të rrish më shumë se një javë pa u larë, mirë?

Shiko gjithashtu: Si te zgjidhni blenderin? Shikoni këshilla për të mos gabuar!

Para se të nisemi për hap pas hapi, le të kalojmë te lista e materialeve.

Si të lani tualetin? Kontrolloni listën e produkteve dhe materialeve

Nuk mund të bëni një larje të mirë të banjës me pak materiale. Është disi logjike: banjo është një nga dhomat që pis më lehtë.

Nëse nuk e pastroni dhe dezinfektoni banjën siç duhet, vendi do të jetë një shesh lojrash i vërtetë për përhapjen e kërpudhave dhe baktereve që mund të shkaktojnë infeksione të lëkurës, urinimit dhe gastrointestinal.

Shkruani gjithçka që ju nevojitet:

  • Shumëfunksionale me veprim degradues;
  • klor aktiv;
  • një leckë për shumë qëllime;
  • copa dy dyshemeje;
  • dy sfungjer;
  • furçë tualeti;
  • dezinfektues ;
  • doreza pastrimi.

Mësoni këtu  cilat janë llojet e dorezave të pastrimit dhe si t'i përdorni ato.

Klori aktiv është produkti që do të jetë ylli i pastrimit të banjës tuaj! Mund të aplikohet në lavaman, dysheme, pllakë, tualet etj.

Nga ana tjetër, fuqia e heqjes së yndyrës me shumë qëllime do të përdoret për të plotësuar veprimin e klorit brenda kutisë së banjës.

Përveç kësaj, rekomandohet që të keni dy pëlhura dyshemeje, pasi njëra duhet të përdoret në dysheme dhe tjetranjë tjetër në mure. E njëjta gjë vlen edhe për sfungjerët: njëri është për përdorim në dysheme dhe tjetri është për sende më të vogla, si p.sh. enë sapuni.

Pëlhura me shumë përdorime Perfex do të ndihmojë në pastrimin e sipërfaqeve të tilla si xhami. Klikoni këtu për të kuptuar se si ta përdorni!

Tani, a do të shkojmë te tutoriali?

3 mënyra për të larë banjën në mënyrë korrekte

Hap pas hapi hap pas hapi se si të lani banjën në mënyrën e duhur është si më poshtë:

1. Hiqni të gjitha objektet nga brenda banjo. Vërtet të gjitha!

2. Filloni duke larë pjesën e brendshme të kutisë. Hidhni ujë, klor dhe shumëfunksionalë me veprim kullues. Fërkojeni mirë me sfungjerin dhe lëreni të veprojë për 10 minuta.

3. Ndërkohë pastroni pjesën e brendshme të tualetit me zbardhues me klor dhe një furçë tualeti. Jashtë, aplikoni klor me një sfungjer.

4. Pastroni lavamanin dhe vaskën me sfungjer. Në dollap, kaloni leckën shumëfunksionale të lagur me ujë dhe pëlhurën tuaj të preferuar për shumë qëllime. Kjo vlen edhe për raftet, nëse i keni.

5. Pastroni dyshemenë dhe muret me një përzierje klori dhe uji.

6. Koha për të shpëlarë gjithçka!

7. Përdorni leckën me shumë qëllime për të pastruar çdo send që ende mungon, si p.sh. xhami i dushit.

8. Me një leckë të pastër thajini të gjitha sipërfaqet e lagura.

9. Mbani artikujt e higjienës që hoqët në hapin 1 në vendet e tyre të duhura.përfundoni pastrimin e banjës me një prekje aromatike, aplikoni dezinfektuesin në dysheme me një leckë shumë të lagur.

Gati! Ka të ngjarë që nuk do t'ju duhet më shumë se një orë për të përfunduar pastrimin e thellë të banjës.

Oh jo, je me nxitim? Kjo është në rregull, ne kemi këshilla edhe për ju.

Si ta lani shpejt banjën: 15 minuta pastrim

Siç e përmendëm më herët, gjithçka varet nga gjendja e banjës tuaj. Nuk ka kuptim të duash ta lash shpejt banjën nëse është e ndotur, apo jo?

Hapat janë të ngjashëm me atë që përmendëm më parë, por ka disa modifikime.

Për të larë banjën shpejt, nuk keni nevojë të hiqni të gjitha objektet nga brenda, vetëm ato që nuk mund të lagen. Oh, nuk ka nevojë të pastroni as muret, pasi ato zakonisht kërkojnë më shumë kohë për t'u pastruar.

Pastroni dollapët dhe sendet e tjera të nevojshme me leckën shumëfunksionale të lagur me ujë dhe Ypê Premium Multipurpose.

Pastroni vetëm zonën e dushit (pa njomur), tualetin dhe lavamanin. Në pjesën e jashtme të kutisë, thjesht kaloni një leckë të lagur në dysheme me klor dhe ujë. Prisni të thahet dhe kaloni leckën me dezinfektuesin.

Më në fund, ja si ta pastroni shpejt dhe tërësisht banjën!

Si të lani një banjë shumë të ndotur

Kjo këshillë është për ata që kanë një banjë që kërkon ndihmë me kaq shumë papastërti.

qe do te mesojme ketu eshte per pastrim super te thelle, ato qe perdoren edhe per te hequr llumin nga banjo.

Në këtë rast, hapat janë të ngjashëm me atë që ju kemi shpjeguar tashmë, por ndryshimi është në recetën që do të përdorni për të pastruar gjithçka.

Shtoni 3 lugë gjelle sodë buke dhe një gotë uthull në ujë, klor dhe detergjent. Kjo përzierje e vogël është e fuqishme dhe madje shërben për të pastruar pjesët ku grumbullohen më shumë papastërti, si për shembull fino.

Ja një këshillë leximi: teksti ynë i plotë mbi bikarbonatin!

Vëmendje e veçantë këtu i kushtohet zonës së dushit dhe tualetit. Pastroni fort!

Por nëse banjo juaj tashmë është e pastër dhe thjesht dëshironi ta fshini atë, atëherë mund të përballoni pastrimin kimik të banjës tuaj.

Si të pastroni një banjë me pastrim kimik

Për të pastruar një banjë kimike, do t'ju duhet të përdorni lecka dhe një shishe sprej.

Brenda enës me shishen me sprej, përzieni ujin, dy lugë gjelle detergjent dhe dy lugë gjelle klor aktiv.

Spërkateni këtë përzierje në sipërfaqet që do të pastrohen dhe bëni kujdes gjatë fshirjes. Nuk do t'ju duhet asgjë më shumë se kaq!

12 sende të banjës që duhet të pastroni

Këtu kemi thënë tashmë që duhet të lani dushin e banjës, tualetin,lavaman dhe vaskë… por deri më tani, asgjë e re, apo jo?

Por absolutisht çdo gjë në banjë i nënshtrohet lagështirës dhe riprodhimit të mikroorganizmave.

Shiko gjithashtu: Centrifuga: udhëzuesi i plotë i pajisjes

Prandaj, që pastrimi juaj të jetë edhe më i plotë, shikoni listën tonë të artikujve që nuk mund të harroni t'i pastroni së bashku me banjën.

1. Shporta e mbeturinave

2. Mbajtëse e furçës së dhëmbëve

3. Enët e sapunit

4. Rubinetat

5. Kullimi i kapakut

6. Pasqyrë

7. Furça e tualetit

8. Piston

9. Paketimi i produktit

10 .Pajisjet për rruajtje

11. Sirtarët e kabinetit

12. Mbajtësit e peshqirëve

A i pastroni tashmë të gjitha këto sende kur lani banjën? Nëse po, urime! Por nëse jo ende, është koha për të shkruar gjithçka dhe për ta vënë në praktikë.

8 këshilla për ta mbajtur banjën të pastër pas larjes

Ashtu si në pjesë të tjera të shtëpisë, më shumë se pastrimi periodik i dhomës, duhet të dini se si ta mbani të pastër për më shumë kohë.

Ka disa truke për ta mbajtur banjën tuaj gjithmonë në gjendje të mirë, shikoni:

1. Asnjëherë mos e shpëlani tualetin pa e ulur kapakun;

2. Ndërrim javor peshqirët e banjës dhe fytyrës, si dhe tapetet e banjës;

3. Mbani një leckë të pastër, të thatë dhe pa garzë mbi lavaman për pastrim të lehtë ditor;

4. kurrële të vërshojë koshi i mbeturinave;

5. preferoni të mos e vendosni koshin e rrobave në banjë;

6. mbajeni dyshemenë dhe kutinë e banjës gjithmonë të thatë;

7. Mos harroni të dilni vazhdimisht nga banja me ajrosje të mirë;

8. Lëreni një dezinfektues në banjë për përdorim të shpeshtë.

E keni parë se si larja e banjës dhe ruajtja e pastërtisë nuk është aq e vështirë?

Çdo përpjekje ia vlen kur shtëpia jonë është e dezinfektuar dhe e sigurt me ndihmën e pastrimit 💙

A ka banjo juaj qilim? Mësoni se si të pastroni saktë qilimat me udhëzuesin tonë hap pas hapi!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.