Si të pastroni murin e bardhë në mënyrë praktike

Si të pastroni murin e bardhë në mënyrë praktike
James Jennings

Nëse po kërkoni këshilla se si të pastroni muret e bardha, keni ardhur në vendin e duhur! Në këtë artikull ju japim këshilla të thjeshta për të pastruar gjithçka pa shumë përpjekje.

Kontrolloni, në temat e mëposhtme, treguesit e materialeve dhe produkteve të përshtatshme dhe pastrimin hap pas hapi të murit tuaj, në të ndryshme situata.

Si të pastroni murin e bardhë: lista e produkteve dhe materialeve

Mund ta pastroni murin e bardhë në mënyrë praktike duke përdorur materialet dhe produktet e mëposhtme:

 • Detergjent
 • Zbardhues
 • Sodë buke
 • Uthull alkooli
 • Sfungjer
 • Pëlhurë Perfex
 • Furçë dhëmbësh e vjetër, me qime
 • Shishe spërkatës
 • Maskë mbrojtëse dhe doreza

Si të pastroni murin e bardhë: hap pas hapi

Lyjeni murin tuaj të bardhë me bojë mat , lahet ose nuk lahet, qofte suva apo ndonje material, mund te pastrohet pa hequr bojen ose pa njollosur duke perdorur hap pas hapi si me poshte:

 • Lageni pak nje sfungjer dhe derdhni pak detergjent .
 • Fshijeni anën e butë të sfungjerit mbi mur, duke përdorur lëvizje të buta.
 • Përfundoni duke fshirë sipërfaqen me një leckë të lagur.

Ky tutorial është për pastrimin e murit të bardhë me pluhur ose papastërti të tjera të lehta të përditshme. Më poshtë do t'ju japim këshilla për pastrimin e murit në situata specifike.

Si të pastroni një mur të bardhë që është i ndyrë, shumë i ndotur ose ka një njollë të yndyrshme

 • Në një kavanozshishe me spërkatje, përzieni 500 ml ujë, 1 lugë gjelle lëng për larjen e enëve dhe 1 lugë gjelle sodë buke.
 • Spërkateni përzierjen mbi zonën e njollosur ose të njollosur dhe fërkojeni me anën e butë të një sfungjeri.
 • 5>Përsëriteni veprimin derisa muri të jetë i pastër.
 • Përfundoni duke e fshirë me një leckë të lagur.

Si të pastroni murin e bardhë me myk

Muri juaj i bardhë ka myk? Mund të hiqni njollat ​​duke përdorur udhëzuesin e mëposhtëm:

 • Vendosni një maskë dhe doreza mbrojtëse.
 • Në një tas të hapur vendosni 2 lugë gjelle sodë buke dhe 1 filxhan uthull alkooli. Kujdes: kjo përzierje nuk mund të bëhet në enë të mbyllura, pasi lëshon gazra dhe mund të shpërthejë një shishe të mbyllur. Pasi të përzihet, hidheni në një shishe sprej dhe mbushni enën me ujë.
 • Spërkateni masën me myk në zonën e murit dhe lëreni të veprojë për rreth 10 minuta.
 • Përdor një furçë dhëmbësh të modës së vjetër për të pastruar njollën e mykut për ta hequr atë.
 • Fshije murin me një sfungjer të lagur me disa pika detergjenti, më pas përfundoni me një leckë të lagur.

Nëse preferoni, mund ta zëvendësoni përzierjen me 1 pjesë zbardhues në 3 pjesë ujë.

Shiko gjithashtu: Cisterna: si të kapni ujin e shiut?

4 këshilla për t'i mbajtur muret të bardha për më gjatë

1. Lyerja e murit me bojë që lahet është një mundësi e mirë për të shmangur njollat.

Shiko gjithashtu: Si të lani një xhaketë lëkure: 12 përgjigje për pyetjet e zakonshme

2. Mos përdorni dezinfektues të fortë nëpastrim.

3. Shmangni përdorimin e materialeve të vrazhda gjatë pastrimit.

4. Mbani mjediset të ndriçuara mirë, të ajrosura dhe pa lagështi për të parandaluar formimin e mykut.

Tani që keni mësuar se si të pastroni siç duhet murin e bardhë, shikoni udhëzuesin tonë të plotë për pastrues për të gjitha përdorimet
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.