Si të pastroni sediljen e makinës

Si të pastroni sediljen e makinës
James Jennings

Doni të mësoni se si të pastroni sediljet e makinës në shtëpi? Pra, kushtojini vëmendje këshillave që do t'ju japim në këtë artikull.

Duke ditur se cilat produkte dhe materiale të përdorni, përveç një hap pas hapi të thjeshtë, do të jeni në gjendje t'i mbani gjithmonë të pastra tapiceri të makinës suaj. dhe e bukur.

Pse është e rëndësishme pastrimi i sediljes së makinës?

A keni hipur ndonjëherë në një makinë me sedilje të pista? Nuk është aspak e ftuar, apo jo? Arsyeja e parë për të pastruar sediljet e makinës, ose të paktën arsyeja e parë që ju kërcen është: sediljet e pista janë…. mirë, ato janë një tufë pisllëku. Ata mund t'i bëjnë pis rrobat e atyre që ulen mbi to, duke dhënë një ide të ngathëtisë dhe mungesës së higjienës.

Shiko gjithashtu: Uthull dhe bikarbonat: dini si ta përdorni këtë duo të fuqishme pastrimi!

Një arsye tjetër, edhe më e rëndësishme se e para, është se papastërtia mund të gjenerojë akumulimin e baktereve dhe mikrobe të tjera që shkaktojnë sëmundje. Këta mikroorganizma ushqehen me ushqimin e mbetur dhe mbeturinat e tjera të grumbulluara në banka. Mendoni për shëndetin tuaj dhe të familjes suaj.

Përveç kësaj, papastërtia e grumbulluar në sedilje  mund të shkaktojë njolla në tapiceri dhe të lërë makinën tuaj me një erë të keqe.

Me të gjitha këto arsye. duke pasur parasysh, a nuk mund ta mohoni që pastrimi i sediljeve të makinës është thelbësor, apo jo?

Kur duhet t'i pastroj sediljet e veturës?

Tani që e dini pse të pastroni sediljet sediljet e makinës, mund të pyesni veten se kur t'i pastroni.

Frekuenca varet, natyrisht, nga koha juaj në dispozicion. Por ja ku shkon njëKëshillë e çmuar: sa më gjatë ta shtyni pastrimin, aq më e vështirë do të jetë pastrimi, pasi do të grumbullohen më shumë papastërti.

Idealisht, papastërtitë që mund të njollosin stolat, si p.sh. pijet e derdhura ose pjesët e ushqimit, duhet të jenë hiqet shpejt - në vend ose në të njëjtën ditë. Dhe përpiquni, nëse është e mundur, të pastroni sediljet e makinës të paktën një herë në javë, ose më së shumti çdo 15 ditë.

Si të pastroni sediljet e makinës: shikoni listën e produkteve dhe aksesorëve

Cilat produkte dhe materiale pastrimi mund të përdoren për të pastruar sediljet e makinës suaj? Këtu përmendim si ato që mund t'i merrni gjithmonë me vete dhe t'i lini në ndarjen e dorezave, për pastrim urgjent, ashtu edhe ato që janë të dobishme në pastrimin e përgjithshëm. Më vonë, ne do t'ju mësojmë se si ta përdorni secilën prej tyre.

Kontrolloni listën:

 • Peceta të lagura;
 • Detergjent;
 • Alkool;
 • Uthull alkooli;
 • Sodë buke;
 • Zbutës;
 • Heqës njollash;
 • Sfungjer;
 • Pëlhurë
 • Fshesë me korrent;
 • shishe me sprej;
 • Furçë me qime të buta;
 • Lopata e pastrimit.

Si për të pastruar një sedilje makine: 5 udhëzime

Ne do të paraqesim, më poshtë, këshilla për të pastruar një sedilje makine në pesë situata të ndryshme, në varësi të llojit të sediljes dhe llojit të papastërtive që duhet hequr.

Mësoni gjithçka për t'i lënë tapiceritë tuaja si të reja.

Si të pastroni sediljet e makinës me tharje

Ky tutorial është i vlefshëmsidomos kur papastërtia përbëhet nga thërrime dhe grimca të ngurta, të cilat hiqen më lehtë.

Tapiceri duhet të përdoret me një fshesë me korrent, duke qenë shumë i kujdesshëm për të thithur të gjitha pjesët e papastërtive. Nëse nuk keni fshesë me korrent, përdorni një furçë të butë me qime për të hequr papastërtitë (merreni atë me një lopatë pastrimi). Më pas fshijini sediljet me një leckë të lagur pak me ujë. Një opsion i mirë këtu është pëlhura perfex.

Si të pastroni sediljet e makinave prej pëlhure

Për të pastruar sediljet tuaja prej pëlhure, një këshillë e mirë është të përgatisni dhe përdorni përzierjen tuaj të bërë vetë, e cila, përveç kësaj për pastrim, shërben edhe për të lënë një erë të këndshme. Ndiqni hap pas hapi:

 • Kaloni fshesën me korrent ose pastroni sediljet për të hequr papastërtitë e forta;
 • Përzieni, në një kovë ose tenxhere, 500 ml ujë, ¼ filxhan alkool për fërkim, ¼ filxhan alkool fërkimi, 1 lugë gjelle sodë buke dhe 1 lugë gjelle zbutës pëlhure.
 • Shtojeni përzierjen në një shishe sprej.
 • Spërkateni tretësirën mbi ndenjëset.
 • Fërkojeni me furçë.
 • Lërini sediljet të thahen, me dyert të hapura në ajër.

Si të pastroni sediljet prej lëkure të makinës

Në në rastin e sediljeve prej lëkure, duhet të keni pak kujdes që të mos dëmtoni tapiceri.

A e dini cila është një metodë e mirë për të pastruar këtë lloj sediljeje? Së pari, përdorni një fshesë me korrent ose furçë me qime të buta për ta hequr atëgrimcat e ngurta të papastërtive. Më pas hidhni disa pika detergjent neutral në një sfungjer dhe fërkojeni anën e butë në sedilje.

Mbarojeni me një leckë të lagur dhe në fund lërini sediljet të thahen me dyert e makinës të hapura.

Si për të pastruar sediljen e makinës me të vjella

Në këtë rast, përdorni peceta të lagura ose një leckë të lagur pastrimi për të hequr të vjellat. Më pas njomni një sfungjer në një përzierje prej një litri ujë të ngrohtë dhe një lugë gjelle detergjent neutral. Fërkojeni derisa të hiqet papastërtia.

Për të përfunduar, mund të përzieni, në një shishe sprej, një lugë gjelle zbutës rrobash me 500 ml ujë dhe spërkatni mbi stol për të lënë një erë të këndshme.

Lërini sediljet të thahen me dyert e makinës të hapura për ajër.

Si të pastroni sediljet e makinave me njolla

Nëse keni nevojë të hiqni njollat ​​nga sediljet e makinës, këshilla është të përzieni pak uthull dhe sodë buke derisa të formohet një pastë. Aplikojeni në njollë dhe fërkojeni me një furçë të butë me qime. Në fund, hiqeni pastën me një leckë të lagur.

Një opsion tjetër është përdorimi i një produkti për heqjen e njollave që ka oksigjenin si përbërës aktiv. Ndiqni udhëzimet në etiketë për sasinë e përdorimit dhe kohën e aplikimit. Në fund të procesit, përdorni një leckë të lagur për të hequr produktin.

Shiko gjithashtu: Si të lani atletet? Shikoni këshillat!

Këshilla për t'i mbajtur të pastra sediljet e makinës për më gjatë

Ju,Me siguri e keni dëgjuar thënien: “Më mirë të parandalosh sesa të kurosh”. Dhe a nuk është e vërtetë? Duke marrë disa masa paraprake, ju mund t'i mbani sediljet tuaja të pastra për më gjatë. Shikoni:

 • Mbani gjithmonë një kosh plehrash në makinë, të tilla si ato çanta, të disponueshme ose jo, që janë ngjitur në levën e marshit. Përdorni këto çanta për të depozituar letra, mbështjellës ushqimesh dhe gjëra të tjera që mund t'i bëjnë bankat pis. Oh, dhe mos harroni ta zbrazni çantën në mënyrë periodike!
 • Mbani gjithmonë një paketë peceta të lagura dhe një furçë pastrimi në makinën tuaj. Në këtë mënyrë, ju mund të hiqni papastërtitë e vogla kur bien mbi sediljet, duke shmangur njollat ​​dhe vështirësitë në pastrim më vonë.
 • Nëse keni fëmijë të vegjël, përpiquni të pastroni gjithmonë poshtë sediljes ose sediljes së makinës. Papastërtia mund të grumbullohet në këto hapësira.

A e keni lëvizur makinën tuaj dhe keni marrë yndyrë në të? Ne ndihmojmë – zbuloni se si t'i hiqni yndyrat rrobat tuaja duke klikuar këtu
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.