Si të pastroni tenxheren me oriz: mësim praktik

Si të pastroni tenxheren me oriz: mësim praktik
James Jennings

A dini si të pastroni tenxheren me oriz? Ata që pëlqejnë gatimin praktik kanë gjithmonë një pajisje që përmbush disa funksione pa pasur nevojë për shumë mbikëqyrje. Ndër më të preferuarat është kaca e pjekjes.

Shpesh lindin dyshime për pastrimin e duhur, për shkak të pranisë së pjesës elektrike.

Për këtë arsye kemi sjellë materiale të përshtatshme për të kryer pastrimi. , një udhëzues i thjeshtë hap pas hapi dhe këshilla se si të kujdeseni për tenxheren tuaj të orizit.

Shiko gjithashtu: Si të organizoni garderobën e bebeve

A mund të lani një tenxhere orizi?

Duke pasur një trup të fiksuar me pjesa elektrike, tenxheret me oriz mund të shkaktojnë frikë për ata që nuk janë mësuar t'i pastrojnë. Megjithatë, mund – dhe duhet – të pastrohet shpesh.

Idealja është që ta pastroni gjithmonë pas përdorimit, në mënyrë që të mos grumbullohen mbetje ose të krijohen shtresa papastërtie që janë më të vështira për t'u hequr në pastrime të thjeshta.

Këto pajisje të vogla zakonisht kanë pjesë të lëvizshme, si tabaka, gota matëse, kapaku, të cilat mund të lahen si çdo lloj enësh!

Si të lani një tenxhere orizi? Lista e produkteve të rekomanduara

Nuk ka asnjë mister kur zgjidhni produktet për të pastruar tenxheren tuaj të orizit. Do të përdorni atë që zakonisht keni në shtëpi dhe që është e pranishme në rutinën tuaj të pastrimit!

  • Pëlhurë
  • Detergjent neutral
  • Sfungjer pastrimi
  • Ujë të ngrohtë

Si të lani tenxheren me oriz? Hap pas hapi

Nëse tashmëNëse keni pajisje të ngjashme elektronike, si p.sh. frizer, duhet të jeni mësuar tashmë me procesin e larjes së tyre. Në fakt është shumë më e lehtë se sa duket!

1 – Hiqni pjesët e lëvizshme nga tenxherja e orizit

Së pari, është e nevojshme të shkëputni tenxheren e orizit nga furnizimi me energji elektrike për sigurinë tuaj!

Pasi ta hiqni nga furnizimi me energji elektrike, hiqni të gjitha pjesët e lëvizshme për t'i pastruar normalisht me enët. Ajo dhe pjesa e fiksuar duhet të pastrohen veçmas!

2 – Lani normalisht pjesët e lëvizshme

Këto pjesë të sobës së ngadaltë, pasi nuk bien në kontakt me pjesën elektrike të tenxhere. , mund të lahet në lavaman me të gjitha enët. Përdorni një detergjent neutral për pastrim dhe shmangni produktet gërryese si leshi çeliku!

Shiko gjithashtu: Si të trembni mizat

3 – Dezinfektoni pjesën fikse

Pjesa fikse e tenxhere ka nevojë për kujdes të veçantë, pasi këtu është pjesa elektrike . Gjëja e duhur është të mos dezinfektoheni në ujë të rrjedhshëm për të mos e dëmtuar atë. Mjafton një leckë e lagur! Prandaj, është e rëndësishme të mbani mend që ta pastroni pas përdorimit, në mënyrë që të mos krijojë njolla më rezistente.

4 – Thajeni mirë përpara se ta ruani tenxheren e ngadaltë

Për të shmangur mykun dhe kërpudhat e tjera , është e rëndësishme që të thahen mirë të gjitha pjesët përpara se të ruani tiganin tuaj. Gjithashtu këshillohet ta lini të thahet në një vend të ajrosur.

2 këshilla për kujdesin e tenxheres së orizit

Përveç pastrimit, ka mënyra të tjera për të rritur kohën e dobishme të tenxheren e orizit.tenxheren tuaj me oriz. Ju sollëm disa këshilla

Kini kujdes me materialin që nuk ngjit!

Kini gjithmonë kujdes me materialet gërryese. Nëse ka mbetur ndonjë mbetje, përdorni një shpatull silikoni ose plastike për ta hequr atë, asnjëherë lesh çeliku!

Hiqni shportën për të futur ushqimin brenda!

Hiqeni shportën përpara se të vendosni ndonjë ushqim në të ! ushqim për të parandaluar rënien e mbetjeve brenda ose në vende që janë të vështira për t'u pastruar!

Po një tenxhere me presion? A dini si të pastroni? Shikoni këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.