Si të shkrihet një ngrirës: hap pas hapi

Si të shkrihet një ngrirës: hap pas hapi
James Jennings

Të dini se si të shkrini ngrirësin tuaj është e rëndësishme për të përdorur sa më mirë këtë pajisje dhe për të siguruar ruajtjen e duhur të ushqimit.

A dëshironi të mësoni se kur dhe si të shkrini ngrirësin tuaj, çfarë të përdorni për të pastruar dhe ende shihni një hap pas hapi të thjeshtë dhe praktik? Pra, vazhdoni të lexoni këtë artikull.

Shiko gjithashtu: Si të shpëtojmë nga pëllumbat? Zbulojeni në 4 teknika

Pse është e rëndësishme të shkrini ngrirësin tuaj herë pas here?

A keni nevojë të shkrini ngrirësin tuaj? Pajisjet pa ngrica, pasi kanë një sistem elektronik që eliminon vazhdimisht akullin e tepërt, nuk kanë nevojë të shkrihen. Por nëse ngrirësi juaj nuk e ka këtë teknologji, do t'ju duhet ta shkrini herë pas here.

Shkrirja e ngrirësit është e rëndësishme sepse shtresat e akullit, kur bëhen shumë të mëdha, dëmtojnë qarkullimin e të ftohtit ajri në dhomë, brenda frigoriferit. Kjo mund të zvogëlojë efikasitetin e ruajtjes së ushqimit.

Përveç kësaj, koha e shkrirjes është një mundësi për ju që të pastroni tërësisht pjesën e brendshme të ngrirësit. Në këtë mënyrë, është e mundur të largohen papastërtitë dhe mbetjet ushqimore, përveç kontrollit nëse ka ushqim që e ka kaluar periudhën e përcaktuar të konservimit.

Cila është temperatura ideale për ngrirjen?

Ngrirësi tregohet për ruajtjen e ushqimit pasi funksionon gjithmonë në temperatura nën zero. Pajisjet shtëpiake mund të arrijnë nën -20ºC.

Temperatura në të cilën judo të rregullojë ngrirësin tuaj varet kryesisht nga klima në rajonin tuaj. Në stinët shumë të nxehta, programoni pajisjen që të funksionojë në temperaturën më të ulët të mundshme. Në dimër, mund ta lini me fuqi minimale.

Kur ta shkrini ngrirësin tuaj?

Duhet ta shkrini ngrirësin tuaj të paktën çdo gjashtë muaj, duke shfrytëzuar mundësinë për të Pastrojeni plotësisht në pajisje.

Ato që janë pa ngrica, siç thamë, nuk kanë nevojë të shkrihen, por mos harroni të bëni një pastrim të përgjithshëm herë pas here, dakord?

Si ta shkrini ngrirësin tuaj: lista e produkteve dhe materialeve të përshtatshme

Kur shkrini ngrirësin tuaj, mund të përdorni materialet dhe produktet e mëposhtme:

Shiko gjithashtu: Lëvoret e ushqimit: shikoni këshilla se si t'i përdorni ato!
  • Gazetat ose pëlhurat e dyshemesë;
  • Spatula plastike;
  • Tifoma

Çfarë të mos përdorni për të shkrirë ngrirësin?

Disa njerëz pyesin veten nëse mund të përdorni një tharëse flokësh për të shpejtuar shkrirjen e ngrirësit. Rekomandohet të mos përdoret kjo metodë, kryesisht për shkak të rrezikut që pikimet e ujit të shkrirë të derdhen në tharëse dhe të shkaktojnë një aksident të rëndë. Energjia elektrike është një gjë shumë serioze dhe ky nuk është një rrezik që ia vlen të merret.

Nuk rekomandohet gjithashtu përdorimi i instrumenteve të mprehta dhe me majë, si thika, hell dhe pirun, ndër të tjera, për të hequr shtresat e akullit. Këto objekte mund të përfundojnë duke shpuar tubacionet e gazit tëngrirësi, duke kompromentuar funksionimin e tij.

Si të shkrihet një ngrirës: hap pas hapi

A ka ndonjë ndryshim në mënyrën e shkrirjes së secilit lloj ngrirësi? Përgjigja është jo. Pavarësisht nëse ngrirësi është vertikal, horizontal apo i lidhur me frigoriferin, procesi është në thelb i njëjtë.

Përfshirë, nëse ngrirësi kombinohet me frigoriferin, ju shfrytëzoni rastin të organizoni dhe pastroni pjesën e frigoriferit po ashtu .

Për të shkrirë ngrirësin tuaj, ndiqni këtë hap pas hapi:

1. Idealja është të filloni shkrirjen në mëngjes, në mënyrë që të ketë kohë për të përfunduar të gjithë procesin e shkrirjes dhe pastrimit gjatë gjithë ditës;

2. Hiqeni pajisjen nga priza;

3. Nëse ka ende ushqim brenda frigoriferit, hiqni gjithçka;

4. Hiqni të gjitha pjesët lëvizëse si ndarës, shporta dhe tabaka akulli;

5. Përhapni fletë gazetash ose lecka në dysheme për të thithur ujin e shkrirë;

6. Lëreni derën e ngrirësit të hapur dhe prisni që akulli të shkrihet;

7. Ju mund të përdorni një thikë plastike stuko për të hequr me kujdes çdo copëza akulli të shkrirë;

8. Pasi të jetë shkrirë i gjithë akulli, është koha për t'i bërë frigoriferit tuaj një pastrim të përgjithshëm. Kur gjithçka është e pastër, thjesht ndërroni pjesët e lëvizshme dhe ndizni përsëri pajisjen.

Lexo gjithashtu: Si të pastroni një ngrirës

Si të shkrini një ngrirje shpejt

Nëse dëshironipër të shpejtuar procesin dhe për të shkrirë ngrirësin më shpejt, ndiqni të njëjtat hapa të treguar në temën e mësipërme dhe, gjatë shkrirjes, vendosni një ventilator të drejtuar nga ngrirësi, në një distancë prej të paktën 30 cm.

Disa njerëz rekomandoj Vendosni një tas ose tigan me ujë të nxehtë në frigorifer për të shkrirë më shpejt. Kjo është një metodë e mundshme, por kini kujdes për të shmangur djegiet. Dhe, sigurisht, mbajini fëmijët në një distancë të sigurt.

Po të shikoni këshilla për organizimin e frigoriferit? Ne ju tregojmë se si këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.