Si të thani rrobat në një ditë me shi?

Si të thani rrobat në një ditë me shi?
James Jennings

Të dish se si t'i thash rrobat në një ditë me shi, sigurisht që do të zvogëlojë zhgënjimin e përpjekjes për të hequr rrobat nga litari pas orëve të varura dhe duke kuptuar se ato janë ende të lagura ose të lagura.

Oh, për të mos përmendur erë e lagësht. në rroba, një situatë me të cilën shumë prej nesh janë përballur tashmë!

Pra, le të shohim disa këshilla që mund të ndihmojnë.

Si të thani rrobat në një ditë me shi: 5 këshilla

Le të kontrollojmë tani 5 hapa që mund të ndihmojnë!

1. Jepini përparësi artikujve për t'u larë

Jepni përparësi artikujve që duhen larë më urgjentisht, si p.sh. rrobat e punës ose uniformat e shkollës së fëmijëve.

Duke bërë këtë ndarje, ju lironi hapësirë ​​në litarin e rrobave në asnjë koha e tharjes – e cila lehtëson qarkullimin e ajrit.

2. Hiqni ujin e tepërt

Shtypni rrobat (butësisht) nëse i lani me dorë, për të hequr ujin e tepërt përpara tharjes.

Nëse lani me makinë, është e rëndësishme të centrifugoni në fund. Kjo është një detyrë e thjeshtë, por ndihmon shumë në ditët me shi, pasi ajri ruan lagështinë.

3. Thajini rrobat në litarin celular

Zgjidhni rrobat e lëvizshme. Fleksibiliteti i përdorimit ofron një avantazh: ju mund ta lëvizni litarin e rrobave kundër drejtimit të pikave të shiut.

Preferoni ta vendosni litarin në vendin më të ajrosur të shtëpisë, duke e mbrojtur atë nga spërkatjet e shiut.

Njihuni me llojet e linjave të rrobave këtu!

4. varni rrobattë distancuara

Vini rrobat të ndara dhe të shtrira mirë, për të favorizuar qarkullimin e ajrit – shmangni mbivendosjet e pjesëve. Gjithashtu, një këshillë tjetër këtu është të përdorni varëse rrobash për t'i bërë rrobat tuaja më të tendosura.

5. Për rezultate më të shpejta, përdorni një ventilator ose tharëse flokësh

Për të ndihmuar në tharjen, përdorni një ventilator ose tharëse flokësh. Ventilatori mund të ndizet me helikat e drejtuara drejt rrobave.

Tharësja tregohet më shumë për situata të menjëhershme, si p.sh. nevoja për të përdorur veshjen në të njëjtën ditë.

Alkooli: një sekret për t'i tharë rrobat më shpejt

A i keni larë rrobat në makinë? Vendosja e masës së dy tapave të alkoolit në ciklin e fundit të larjes mund të përshpejtojë kohën e tharjes!

Kujdes nga teknikat e rrezikshme për tharjen e rrobave në ditët me shi

Disa teknika mund të duken tërheqëse sepse ofrojnë më shpejt tharja, megjithatë, nxitimi (sidomos në këtë rast) është armiku më i madh i përsosmërisë!

Mësoni cilat metoda duhet të shmangni, për shkak të rreziqeve:

> Përdorimi i hekurit ndërsa rrobat janë të lagura - përshëndetje, myk, hajde! Kjo është një ftesë e favorshme për mikroorganizmat!

Një arsye tjetër për të shmangur këtë praktikë është se mund të shkaktojë një goditje të vogël termike në pëlhurën e veshjes, duke shtrirë fibrat ose duke grisur disa fije.

> Vendosini rrobat në mikrovalë. Rrobatmund të nuhasë ushqimin; njollosja dhe çlirimi i garzave nga fibra e pëlhurës (që definitivisht nuk duam ta shohim brenda një pjate me ushqim).

Përveç kësaj, rrobat mund të pësojnë edhe ndryshime në pamje, pasi kjo pajisje nuk është bërë për t'u tharë

Si të shmangni erën e keqe të rrobave në mot me shi?

Së pari, është e rëndësishme të dini: mjediset e lagështa dhe të lagështa janë mashtrime të shkëlqyera për përhapjen e baktereve dhe kërpudhave .

Për këtë arsye, rrobat që janë në këtë situatë kanë një tendencë më të madhe për të grumbulluar mikroorganizma, të cilët shkaktojnë erë të keqe.

Shiko gjithashtu: Banjo e vogël: si të dekoroni dhe organizoni

Thënë kjo, shmangni ruajtjen e rrobave të lagura në gardërobë, ok ? Dhe, në rast se pikat e shiut spërkaten mbi litarin e rrobave duke shkaktuar erën e keqe të rrobave, spërkatni sodë buke mbi të – kjo ndihmon për të thithur erën.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni njollën e vajit nga muri me hapa të thjeshtë

Shiu lagi rrobat e mia. Si të hiqni erën e keqe?

Kush nuk ka përjetuar kurrë një incident stuhie në mes të rutinës së tij pa një ombrellë në çantën e shpinës?

Në një situatë si kjo, shiu mund të mos ketë rënë e parashikuar, por rezultati është: rroba që janë 100% të njomura – dhe me erë të keqe!

Për të neutralizuar këtë erë, bëni sa më poshtë:

  • Përzieni, në një enë, përbërësit në ky urdhër: 1 gotë ujë; 1 lugë gjelle bikarbonat natriumi; ½ filxhan alkool; ½ filxhan uthull alkooli; ½ kapak i zbutësit të rrobave;
  • Transferoni përzierjen në njëspërkatës;
  • Spërkatni rrobat që janë të lagura dhe vendosini në një vend të ajrosur, në mënyrë që të thithin 100% të kësaj përzierjeje.James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.