5 bimë që tërheqin zogjtë dhe fluturat për t'i pasur në kopsht

5 bimë që tërheqin zogjtë dhe fluturat për t'i pasur në kopsht
James Jennings

Rritja e bimëve që tërheqin zogjtë dhe fluturat është një ide e shkëlqyer për një shtëpi më komode dhe për t'u lidhur edhe më shumë me natyrën.

Mund të keni një kopsht të madh ose vetëm disa bimë në vazo rreth shtëpisë, por një gjë është e sigurt: prania e faunës dhe florës sjell paqe, qetësi, mirëqenie dhe gëzim në çdo vend.

Pra, le të njohim disa bimë dhe lule për të tërhequr kafshë të vogla në shtëpinë tuaj? Do të mësoni se si të kujdeseni për secilën prej tyre dhe t'i përdorni në dekorim.

Shikojeni më poshtë!

Pse zogjtë dhe fluturat tërhiqen nga bimët?

Para se të dini se cilat janë bimët më të mira për të tërhequr zogjtë dhe fluturat në shtëpi, kuptoni se çfarë i bën ata të magjepsen nga këto bimë.

Fluturat ushqehen me nektar, kjo është arsyeja pse ato janë agjentët pjalmues të natyrës. Disa zogj gjithashtu thithin nektar (të quajtur nektaringrënës), të tilla si kolibri dhe kolibri, për shembull.

Ka edhe nga ata që nuk e kanë aq të zhvilluar nuhatjen, por nga ana tjetër i tërheqin lulet e mëdha me ngjyra të ndezura.

Ka edhe nga ata që hanë insekte që jetojnë në bimë (insektngrënës), si mëllenja dhe pusi-te-vi. Nga ana tjetër, frutangrënësit janë ata që ushqehen me fruta dhe granivorë, ata që hanë drithëra.

Gjithsesi, ka disa llojezogj që vijnë te bimët për arsye të ndryshme. Këtu do të sjellim 5 shembuj të bimëve që kujdesen shumë lehtë.

Lista e 5 bimëve që tërheqin zogjtë dhe fluturat

Bimët dhe lulet e mëposhtme mund të rriten në oborre dhe kopshte ose në hapësira më të vogla si ballkone apo edhe në ambiente të mbyllura.

Kuptoni më poshtë veçoritë e secilit.

1 – Ruselia ose Lulja e Koralit ( Russelia equisetiformis)

Kjo është një nga bimët që tërheq më shumë lulen e kolibrit, si forma e lules është e përkryer për përshtatjen e sqepit të zogut.

Ju mund të mbillni russelinë ose si shkurre ose në bimë në vazo. Ato janë delikate dhe kanë një përshtatje të bukur, ndaj janë perfekte për dekorimin e koshave apo vazove të varura.

Lexoni gjithashtu: Bimët në shtëpi: çfarë duhet të dini

Është një bimë që kërkon ekspozim të plotë në diell, ndaj mos e vendosni në vende me shumë hije.

Ka nevojë për shumë lotim, por kujdes që bima e vogël të mos mbytet. Prandaj, kulloni tokën dhe aplikoni pleh çdo dy javë.

2 – Lavenda (Lavandula)

Livanda, ose livanda, përveç që tërheq zogjtë dhe fluturat, ka një aromë shumë të shijshme, madje edhe relaksuese dhe të mira për shëndetin.

Ashtu si ruselia, kjo bimë e do dielline drejtpërdrejtë. Por ajo që ndryshon është rregulli: asaj i pëlqen pak ujë. Kështu që ujisni një herë në javë ose vetëm kur toka është e thatë.

Kur mbillet në shtretër lulesh, livanda bën mirë vetë. Sa më shumë dritë, diell dhe nxehtësi të marrë, aq më shumë do të prodhojë vaj esencial, duke u bërë më aromatik dhe më energjik.

Nëse do ta mbillni në vazo, lëreni të ekspozuar në diell për të paktën 6 orë në ditë dhe mos lini kurrë një enë me ujë poshtë vazos.

3 – Karkaleca e verdhë ose e kuqe ( Pachystachys lutea)

Një tjetër i dashur i kolibrave dhe fluturave është karkaleca, një bimë rezistente, vendase në Amerikë nga jugore dhe që ka gjethe të verdhë ose të kuqe dhe lule të bardha.

Bima duket vetëm si karkaleca, sepse nuk bën mirë me ujin. Prandaj, ujisni vetëm kur të kuptoni se toka është e thatë dhe kushtojini vëmendje kullimit të tokës.

Mund të mbillni si në shtretër ashtu edhe në vazo. Dielli në këtë bimë duhet të jetë i plotë ose i pjesshëm, temperatura ideale për të është rreth 30°C.

4 – Lantana ose karkaleca (Lantana camara)

/s3.amazonaws.com/www.ypedia.com.br/wp-content/uploads/2021/12/29164743/lantana_como_atrair_beija_floreta-_ scaled.jpg

Nëse dëshironi një ambient plot flutura, duhet të keni lantana në shtëpi. Ato quhen gjithashtu lule ylberi dhe ju tashmë mund ta imagjinoni atëpse: mund ta gjeni në ngjyra të ndryshme.

Ah, janë edhe aromatike!

Një tjetër avantazh për ata që duan të tërheqin fluturat është se kjo bimë rritet shumë shpejt dhe nuk ka nevojë për pleh. Nëse do të mbillni në vazo jepni përparësi atyre me format të madh.

Pranvera është stina ideale për të mbjellë dhe krasitur lantanën. Asaj i pëlqen toka pak me rërë dhe e kulluar mirë, ndaj vendosni gurë në fund të tenxhere.

Vendosini ato në një vend me diell dhe mbani ujitje të mirë (një ose dy herë në javë duhet të jetë e mjaftueshme).

Shiko gjithashtu: Si të organizoni mjetet dhe të kujdeseni që të mos ndryshken

5 – Pitangueira (Eugenia uniflora)

Ka disa madhësi pitangueira dhe të gjitha ato janë tërheqëse për zogjtë, për shkak të frutave të tyre! Për të mos përmendur që është shumë i gjithanshëm: mund të bëni lëngje, pelte, akullore…

Shiko gjithashtu: Si të pastroni këpucët prej kamoshi me 6 metoda efikase

Është një nga pemët më të lehta për t'u mbjellë në Brazil. Është gjithashtu super i adaptueshëm ndaj temperaturave të ndryshme, por ka nevojë për banjë dielli, tokë të lagësht, të plehëruar mirë dhe të drenazhuar.

Një truk për të marrë fruta më të mëdhenj dhe më të ëmbël është të ujitni pemën e qershisë çdo ditë, gjatë tre javëve pas lulëzimit.

Siç mund ta shihni, nuk mungojnë bimët që tërheqin zogjtë dhe fluturat. Me të paktën një prej tyre, tashmë do të keni vizitorë të mrekullueshëm në shtëpinë tuaj! 🦋🐦

A keni menduar ndonjëherë të bëni një kopsht perimesh në një apartament? Ne sjellimhap pas hapi këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.