Hekurosja: Shikoni këshilla se si të hekurosni më shpejt rrobat

Hekurosja: Shikoni këshilla se si të hekurosni më shpejt rrobat
James Jennings

Duhet të biem dakord: hekurosja nuk është aktiviteti më argëtues në botë, por është i nevojshëm. Në fund të fundit, të dalësh me rroba të gjitha të rrudhura nuk është e lezetshme!

Për ta bërë këtë detyrë diçka më të shpejtë dhe, rrjedhimisht, më pak të mërzitshme, ne ndajmë disa këshilla.

Temat e sotme janë:

> 7 këshilla për hekurosje më të shpejtë

> Si të hekurosni rrobat: shikoni hap pas hapi

> Si të hekurosni rrobat në një varëse rrobash

7 këshilla për hekurosje më të shpejtë

Një udhëzues i shpejtë për hekurosje më të shpejtë me 7 këshilla: le të shkojmë!

Lexo gjithashtu : Si për të pastruar hekurin

1 – Respektoni sasinë e rrobave në makinë

Për të parandaluar që rrobat të dalin më të rrudhura se sa hynë në makinë , Idealisht, nuk duhet të shtoni më shumë se sasia e treguar.

Kur kazani i makinës është i mbipopulluar, rrobat ngjeshen dhe mund të dalin të rrudhura, përveçse rrudhosen nga cikli i larjes.

Mësoni më shumë rreth makinës larëse

Shiko gjithashtu: Si të kurseni ujin duke larë dhëmbët

2 – Investoni në një zbutës të mirë pëlhure

Funksioni i zbutësit të rrobave, përveç duke i lënë rrobat aromatike, thjesht zbut pëlhurat tuaja. Prandaj, sa më mirë të jetë cilësia e zbutësit të rrobave, aq më i lehtë do të jetë procesi i hekurosjes. Por shikoni me kujdes: është çështje cilësie dhe jo sasie, mirë? Gjithmonë respektoni udhëzimet për produktin kur e përdorni.

Zbuloni zbutësin e ri  të koncentruar Ypê Essencial me trajtimmicellar që kujdeset thellësisht për fibrat e rrobave

Shfrytëzojeni mundësinë për të parë reklamën tonë të re për Zbutësin e Koncentruar Essential

3 – Gjatë larjes, ndani rrobat e lehta dhe të rënda

Rrobat e lehta duhet të jenë në grupin e rrobave të lehta dhe të rënda, me pëlhura më të rënda. Përndryshe, ato të lehta mund të përfundojnë plotësisht të thërrmuara - dhe ne nuk e duam këtë. Pra, ndani gjithmonë në dy grupe!

4 – Shkundni rrobat lehtë pas larjes

Heqja e ujit të tepërt mund të ndihmojë që rrobat të thahen më pak të rrudhosura, por gjithmonë tundini lehtë, kështu që që të mos rezultojë në efektin e kundërt.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni një karrige për fëmijë në një mënyrë të thjeshtë dhe të sigurt

Mësoni si të hiqni mykun nga rrobat në një mënyrë të thjeshtë

5 – Lërini rrobat të thahen në varëse rrobash

Një këshillë tjetër interesante është të varni pjesët pa varëse para se të thahen. Kjo do t'ju ndihmojë gjatë hekurosjes së rrobave, pasi ato do të jenë më pak të rrudhosura se zakonisht, duke e bërë procesin më të shpejtë – puf!

6 – Hekurosni rrobat pak të lagura

Rrobat plotësisht të thata janë më të vështira për t'u hekurosur, ndaj preferoni momentin kur ato janë ende të lagura - ose, nëse kjo nuk është e mundur, spërkatni pak ujë për të lehtësuar procesin.

Lexo gjithashtu : Si të lani dhe ruani rrobat e motit të ftohtë

7 – Rregulloni temperaturën e hekurit në pëlhurën e rrobave

Një këshillë me vigjilencë: jini kujdes me temperaturën e hekurit,hë? Ne e dimë që ideja është të përshpejtojmë procesin, por nuk duam që kjo të kushtojë një veshje. Pra, për të mos dëmtuar copën tuaj, respektoni temperaturën që duhet të jetë hekuri për të hekurosur pëlhurën në fjalë.

Mësoni kuptimin e simboleve në etiketat e veshjeve

Si të hekurosni rrobat: shih hap pas hapi

Tani që dimë se si të thjeshtojmë proceset, le të flasim për disa këshilla për raste specifike.

Si të hekurosim rrobat e bebeve

Hekurosja e rrobave të foshnjave dhe fëmijëve mund të ndihmojë në eliminimin e mikrobeve dhe baktereve, për shkak të temperaturës së lartë të hekurit.

E vetmja “kërkesë” është që hekuri të jetë shumë i pastër për të ruajtur pëlhurën.

Si të hekurosni një këmishë fustani

Mënyra më e rekomanduar për hekurosjen e rrobave të fustanit është me hekur me avull, pasi lehtëson procesin dhe është shumë i shpejtë. Megjithatë, për hekurin klasik, mund të ndani një shishe spërkatës me ujë dhe zbutës pëlhure.

Spërkateni para se të filloni të hekurosni dhe ndiqni rendin për këmisha: jakë; supet; grushta; mëngët; para dhe mbrapa. Më pas vareni në një varëse rrobash që të mos rrudhet!

Metodat për të hequr njollat ​​nga rrobat e bardha

Si të hekurosni pantallonat

Përdorni të njëjtën teknikë spërkatës nëse pëlhura e pantallonave është e lehtë. Mund të shkoni në rendin e mëposhtëm: xhepa, bel dhe këmbë. Një këshillë e mirë është të prisni që të ftohen para se t'i ruani në dollap.në mënyrë që të mos rrudhen!

Si të hekurosni rrobat në një varëse rrobash

Nëse jeni në ekipin që e hoqi hekurosjen si rutinë, një alternativë është të hekurosni rrobat tuaja në një varëse rrobash . Ju mund ta varni veshjen dhe të vendosni një tharëse mbi të, ose ta spërkatni me ujë dhe t'i lini rrobat të thahen në diell.

Linja e zbutësve të rrobave Ypê është ideale për t'i lënë rrobat tuaja me erë dhe, natyrisht, për të bërë është më e lehtë të Koha për të hekurosur rrobat. Zbuloni këtu zbutësit e rrobave Ypê!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.