Mësoni si të lani sfungjerin tuaj të grimit!

Mësoni si të lani sfungjerin tuaj të grimit!
James Jennings

A e dini tashmë se si të lani sfungjerin e grimit? Është një masë paraprake e rëndësishme për t'u marrë në baza ditore.

Meqenëse është shfaqur tendenca e përdorimit të këtij aksesori, është e nevojshme të dihet mënyra më e mirë e përdorimit të tij, apo jo?

Në fakt, sfungjeri na kursen shumë kohë, pasi ndihmon në përhapjen e fondatinës dhe produkteve të tjera në vende që furça nuk arrin dot.

Problemi është se ne kërkojmë shumë nga ky sfungjer sa herë e përdorim, sepse, ndërsa përhap produktin, thith edhe një sasi të madhe të grimit të përdorur.

Prandaj, për të shmangur efektet anësore të pakëndshme në lëkurën tonë, idealja është gjithmonë ta lani mirë sfungjerin: le të shohim mënyrat më të mira për ta bërë këtë!

Pse është e rëndësishme të lani sfungjerin e grimit?

Ashtu si furçat e grimit, sfungjerët gjithashtu grumbullojnë produkte dhe pluhur, gjë që mund të çojë në zhvillimin e baktereve ose kërpudhave.

Ju mund të pyesni veten nëse keni vërtet nevojë të pastroni sfungjerët - por a keni menduar ndonjëherë se si lëkura jonë mund të kontaktojë me bakteret? Mund të shfaqen sëmundje të lëkurës si folikuliti, dermatiti, mykoza dhe madje edhe herpesi. Më mirë shmangeni, apo jo?

Për t'i mbajtur ata të lirë nga këto mikroorganizma, zgjidhja është t'i lani ato shpesh !

Sa shpesh duhet ta laj sfungjerin e grimit?

Në mënyrë ideale, lanisa herë që e përdorni, ose të paktën çdo herë tjetër kur përdorni sfungjerin.

Në këtë mënyrë ju shmangni grumbullimin e baktereve të përmendura më sipër dhe mbetjet e grimit që mbeten në sfungjer.

Nëse e përdorni shpesh, rekomandohet ta zëvendësoni me një sfungjer të ri – kini parasysh ndryshimin çdo 3 muaj!

Produkte për të larë sfungjerin tuaj të grimit

Tani, le të kalojmë tek ajo që ka më shumë rëndësi: produktet dhe truket për të larë sfungjerin tuaj të grimit!

Detergjent

Ky këshillë erdhi nga një vajzë nga Skocia në vitin 2017 dhe përfundoi duke u bërë virale në Twitter! Me më shumë se 30 mijë pëlqime dhe komente pozitive, metoda është shumë e thjeshtë: në një tas përzieni ujin dhe detergjentin dhe zhytni sfungjerin e grimit. Më pas futeni në mikrovalë dhe planifikoni 1 minutë.

Pastaj, thjesht hiqeni dhe magjia ndodh: një sfungjer i pastër për t'u përdorur përsëri!

Sapuni

Një nga metodat më të thjeshta! Me ndihmën e një sapuni vendoseni sfungjerin nën ujë të rrjedhshëm, fërkojeni me sapunin dhe shtrydhni pak nga pak në mënyrë që të hiqen mbetjet. Përsëriteni procesin derisa sfungjeri të jetë i pastër.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni kujtesën e telefonit dhe ta bëni atë më të shpejtë

Sapun i lëngshëm ose shampo neutrale

Mbushni një tas me ujë të ftohtë dhe shtoni disa pika sapun të lëngshëm ose shampo neutrale. Më pas zhytni sfungjerin në tas dhe fërkojeni, me lëvizje të lehta,derisa grimi të jetë hequr plotësisht.

Si të lani siç duhet sfungjerin e grimit?

Siç e pamë më lart, ka mënyra të ndryshme për të pastruar sfungjerin tuaj të grimit. Cilado metodë që zgjidhni, është e rëndësishme të mbani mend që të mos e rrotulloni sfungjerin, dakord?

Kjo mund të shkaktojë plasaritjen e sfungjerit ose rënien e disa pjesëve mikro, duke ndërhyrë në efektivitetin e tij. Ndaj, thjesht përpiquni të shtrydhni dhe gatuani lehtë, në metoda që kërkojnë ndihmën e duarve tuaja që grimi të shkëputet.

Shiko gjithashtu: Si të lani pantoflat e bardha dhe të hiqni zverdhjen?

Si ta hiqni sapunin nga sfungjeri i grimit?

Në mënyrë ideale, përdorni një peshqir letre për të thithur më mirë lëngun që del nga sfungjeri!

Si të thani sfungjerin tuaj të grimit

Për të tharë sfungjerin tuaj të grimit, lëreni në një vend të ajrosur mirë, mundësisht jashtë rrezeve të diellit direkte, derisa të thahet natyrshëm.

Nëse jeni pak me nxitim, mund ta thani sfungjerin me tharëse flokësh, duke u kujdesur që të mos e afroni shumë pranë pajisjes.

Së bashku me sfungjerët, furçat gjithashtu kanë nevojë për pastrim të rregullt - mësoni se si t'i pastroni siç duhet këto mjete bukurie

me këshillat tona !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.