Si të hiqni mykun nga rrobat

Si të hiqni mykun nga rrobat
James Jennings

Myku në rroba mund të trembë shumë njerëz, por ju do të mësoni të gjitha metodat e mundshme për t'i hequr qafe ato. Në këtë artikull do të dini:

 • Çfarë është myku?
 • Si të largoni mykun nga rrobat?
 • Si të parandaloni mykun nga rrobat?

Çfarë është myku?

Para se të fillojmë të heqim mykun nga rrobat, le të kuptojmë se çfarë do të thotë: myku quhet një grup mikroorganizmash të gjallë - kërpudhat. Ka disa lloje kërpudhash që i përshtaten kategorisë së mykut, kështu që nuk ka “kërpudha standarde”.

Zakonisht shfaqet në mjedise të lagështa dhe të mbytura, në formën e njollave të zeza ose jeshile, me pamje prej kadifeje. . Mykët përbëhen nga:

 • Sporangia: qelizat që prodhojnë spore
 • Sporet: njësitë e riprodhimit të kërpudhave
 • Hifa: qeliza të vogla që formojnë kërpudhat

Si të hiqni mykun nga rrobat

Ka disa mënyra për të hequr mykun nga një veshje. Mund të fillojmë duke e ndarë strategjinë tonë në dy pjesë:

1. Duke u fokusuar në produktet që do të përdoren për heqjen e mykut.

2. Duke u ndalur në llojin e veshjes që ka myk – duke i kushtuar vëmendje pëlhurës, ngjyrës dhe madhësisë.

Ne do të paraqesim zgjidhje për secilën prej këtyre opsioneve. Vetëm mbani mend kujdesin thelbësor pas zgjedhjes së produktit të zgjedhur për të hequr mykun nga rrobat:

 • Nëse myku duket se është mbi rroba për një kohë të gjatë, përpiquni ta hiqni atëatë sa më shpejt të jetë e mundur. Përndryshe, mund të gërryejë veshjen!
 • Ndani të gjitha rrobat që kanë myk dhe vendosini në një vend të ajrosur mirë, për të lehtësuar procesin e heqjes.
 • Mos harroni, pasi të keni hequr mykun, pastroni vendi ose mjedisi ku ishin ato rroba për t'u siguruar që të mos ketë gjurmë myku.
 • Një këshillë e lezetshme, në varësi të opsionit që zgjidhni për të hequr mykun, është t'i lini rrobat të thahen në diell.

Shikoni më shumë këshilla mbi teknikat e larjes këtu!

Tani po: le ta bëjmë?

Produkte për të hequr mykun

Ne jemi në fokusin numër 1 të strategjisë sonë për të luftuar mykun: produktet më të përshtatshme për heqjen e mykut , të cilat janë zbardhues dhe zbardhues.

Nëse situata është urgjente dhe nuk i keni këto produkte në raft, opsionet e mira shtëpiake janë: uthulla; qumësht i zier; sodë buke dhe lëng limoni.

Si të hiqni mykun nga rrobat me zbardhues

Doza e rekomanduar e zbardhuesit është 1 litër. Çështja është se këtu do të na duhet pak sheqer për të përshpejtuar procesin e heqjes së mykut.

Pra, përzierja është:

 • 1 litër zbardhues
 • 1 filxhan çaji sheqer
Si ta përdorni?

Aplikoni këtë përzierje në të gjithë zonën ku ndodhet myku dhe prisni derisa njolla të zhduket. Më pas, thjesht lani normalisht - për t'u siguruar që kërpudhat të mos mbijetojnë gjatë larjes.larja eshte interesante te lahet me uje ne temperature te nxehte qe te mos demtohet copa.

Raste te rekomanduara:

Zbardhuesi tregohet vetem per heqjen e mykut nga rrobat e bardha. Për shkak të përbërjes së klorit aktiv, i cili është i aftë të oksidojë një pigment, mund të shkaktojë njolla në rroba të ngjyrave të tjera.

Pra, nëse veshja juaj është e bardhë, mund të shkoni pa frikë – kjo metodë është super efikase.

Si të hiqni mykun nga rrobat me uthull

Uthulla më e përshtatshme për të hequr mykun është uthulla e bardhë. Dozat janë:

 • ½ filxhan uthull të bardhë
 • 2 litra ujë
Si ta përdorni?

Hidhni 2 litra ujë në një kovë, shtoni ½ filxhan uthull të bardhë dhe përzieni mirë. Pas kësaj futini rrobat në këtë kovë për rreth 1 orë. Kur të keni kohë, shpëlani normalisht dhe lërini rrobat të thahen në diell.

Rastet e rekomanduara:

Ndryshe nga zbardhuesi, uthulla tregohet për rrobat me ngjyrë të errët. Dhe, pavarësisht se është një zgjidhje efikase, Ypê përmban produkte pastrimi që janë të lehta për t'u aksesuar, me rrezik zero për rrobat tuaja dhe plotësisht të sigurta. Pra, ia vlen të analizoni madhësinë e urgjencës suaj përpara se të zgjidhni metodën e heqjes 🙂

Si të hiqni mykun nga rrobat me sodë buke

Këtu, doza është proporcionale dhe do të varet nga madhësia e njollë në rrobat tuaja:

 • 1 lugë çajibikarbonat në 1 litër ujë të nxehtë
Si ta përdorni?

Luteni rrobën në përzierje për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni dhe lani normalisht.

Indikohet rastet :

Soda e bukës rekomandohet shumë për rrobat që kanë mykun më rezistent.

Si të hiqni mykun nga rrobat me zbardhues

Për të hequr mykun me zbardhues, doza do t'ju duhet:

 • ½ filxhan zbardhues
 • Katër litra ujë në një kovë
Si të përdorni?

Fusni rrobën në përzierje për maksimum 30 minuta, shpëlajeni, lani normalisht dhe lëreni të thahet në diell.

Rastet e indikuara:

Nëse veshja juaj është me ngjyrë, është ajo rekomandohet të përdorni një zbardhues pa klor, pasi klori mund të dëmtojë pigmentin.

Si të hiqni mykun nga rrobat me lëng limoni

Nuk keni zbardhues në shtëpi? Le të shkojmë me zgjidhjen natyrale: lëng limoni!

Kujdes: kur ekspozohet në rrezet e diellit, acidi në limon intensifikon veprimin e rrezeve ultravjollcë, të cilat mund të shkaktojnë njolla dhe madje edhe djegie në lëkurë. Përdorni doreza dhe lani duart mirë pas trajtimit.

Pasi të keni dhënë paralajmërimin, le të kalojmë te receta e bërë në shtëpi:

 • Lëng nga 1 limon të plotë (ose aq sa nevojitet për mykun për sa i përket proporcionit)
 • Një majë kripë
Si të përdoret?

Përzieni lëngun e limonit dhe kripën derisa konsistenca të ngjajë me një paste. Hidheni përzierjen në zonën e mykut, merrnirrobën në diell dhe prisni derisa të thahet. Pas kësaj, thjesht lani si zakonisht.

Si të hiqni mykun nga rrobat me qumësht

Kjo zgjidhje e bërë në shtëpi është shumë e lehtë: ju vetëm duhet të ngrohni pak qumësht - aq sa ju nevojitet sipas sipas madhësisë suaj të mykut – vendoseni në zonë dhe prisni derisa të përmirësohet pamja e mykut.

Shiko gjithashtu: Si të trembni bletët në 4 mësime të thjeshta

Pas kësaj, thjesht lajeni atë normalisht.

Rastet e indikuara:

Kjo teknikë Veshjet e bëra në shtëpi janë veçanërisht të përshtatshme për rroba më të ndjeshme.

Lloji i veshjes për të hequr mykun

Kemi përqendruar numrin 2 në strategjinë për të luftuar mykun: llojin e veshjes. Secili grup veshjesh ka veçoritë e veta dhe, për rrjedhojë, mënyrat për të hequr mykun nga rrobat ndryshojnë.

Le ta kuptojmë më mirë këtë?

Si të largojmë mykun nga rrobat e zeza

Nëse ngjyra e veshjes tuaj është e zezë, mënyra më e mirë është ta fshini me uthull dhe të fërkoni njollën e mykut derisa të zhduket plotësisht. Nëse myku është shumë rezistent, futeni në një kovë me ujë dhe uthull – për maksimum 20 minuta.

Pas kësaj, thjesht shpëlajeni dhe lani!

*Mos harroni se , në të zezë rrobat, nuk mund të përdorni zbardhues, pasi rrezikoni të njollosni veshjen.

Si të hiqni mykun nga rrobat e bardha

Rrobat e bardha kanë një flamur jeshil: si metodat shtëpiake ashtu edhe produktet mund të jenë e dobishme! Soda e bukës është një opsion i shkëlqyeshëm, siç ështëzbardhues.

Sodë buke për të hequr mykun

Përzieni 1 lugë çaji sodë buke në 1 litër ujë të nxehtë, lërini rrobat të veprojnë në këtë tretësirë ​​për 30 minuta. Më pas shpëlajeni dhe lajeni si zakonisht.

Zbardhues për të hequr mykun

Përzieni gjysmë filxhani zbardhues në 4 litra ujë. Lërini rrobat të zhyten në përzierje për maksimum 30 minuta, shpëlajini, lajini normalisht dhe lërini rrobat të thahen në diell.

Lexoni gjithashtu: Si të hiqni njollat ​​e yndyrës nga rrobat

Si për të hequr mykun për rrobat me ngjyrë

Kur rrobat janë me ngjyrë, duhet të kemi kujdes që të mos përdorim produkte që dëmtojnë ngjyrën – njësoj si me rrobat e zeza.

Kështu që këtu mund të përdorni ½ filxhan alkool uthull të përzier në 2 litra ujë për të njomur veshjen. Pas 1 ore, thjesht shpëlajeni dhe lani.

Si të hiqni mykun nga rrobat e foshnjës

Për shkak se lëkura e foshnjës është e ndjeshme, çdo produkt ose metodë më agresive mund të shkaktojë alergji ose irritime – përveç Rekomandohet që rrobat të lahen veçmas nga pjesa tjetër e familjes, për të zvogëluar rrezikun e kontaminimit.

Shikoni përzierjen e rekomanduar shtëpiake për të hequr mykun nga rrobat e foshnjës:

 • 1 lugë çaji bikarbonat natriumi dhe të njëjtën sasi uthull alkooli për t'u derdhur mbi zonën e mykut;
 • 2 lugë sheqer dhe e njëjta sasi ujidezinfektues për t'u shtuar më pas.

Më pas shtoni ujë të nxehtë mbi mykun dhe produktet. Lëreni të veprojë për 30 minuta dhe lani rrobat normalisht.

Bkarbonati mund të jetë një zgjidhje e dobishme, megjithatë mos harroni të zgjidhni gjithmonë produkte më të sigurta dhe më praktike. Produktet tona të pastrimit shiten në internet në tregtitë kryesore elektronike për ta bërë procesin edhe më të shkathët!

*Dëshironi të dini se ku mund të blini zgjidhje Ypê pranë jush? Klikoni këtu

Si të hiqni mykun nga rrobat xhins

Xhins është një pëlhurë më rezistente, prandaj, në varësi të ngjyrës, mund të lëshojë më shumë bojë. Metoda më efikase është uthulla e mirë e vjetër: përzieni ½ filxhan uthull të bardhë në 2 litra ujë dhe lëreni veshjen të zhytet për 1 orë.

Pas kohës, thjesht shpëlani rrobat dhe lajini si zakonisht. .

Si të hiqni mykun nga veshjet prej lëkure

Para se të aplikoni ndonjë produkt në veshjet tuaja prej lëkure, ju rekomandojmë të lani rrobat me një furçë me qime të buta. Pasi të keni bërë, ndiqni hapat e përzierjes së bërë në shtëpi për heqjen e mykut:

Shiko gjithashtu: Si të lani një arush pelushi në 3 teknika të ndryshme

1. Lagni një leckë të pastër me uthull alkooli të pastër;

2. Kaloni zonën e mykut derisa të pastrohet plotësisht;

3. Thajeni me një leckë të thatë dhe të pastër.

Pas kësaj, rekomandohet që të lagni lëkurën, në mënyrë që të mos dëmtohet pëlhura:

4. Lagni një leckë të pastër dhe të thatë me vaj bajame.

5. Kaloni nëpër të gjithë pjesën erroba;

6. Lëreni të veprojë për 15 minuta;

7. Kaloni një leckë të pastër dhe të thatë për të hequr vajin e tepërt dhe keni mbaruar 🙂

*Lexo gjithashtu: Si të hiqni njollat ​​e yndyrës nga rrobat

Si të shmangni mykun në rroba

Tani që dini gjithçka se si të hiqni mykun nga rrobat, si të ndiqni disa këshilla për t'i mbajtur këto kërpudha jashtë garderobës tuaj?

 • Hapni dyert e garderoba juaj të paktën një herë në ditë, në mënyrë që të ajroset dhe të mos bëhet një mjedis i favorshëm për riprodhimin e kërpudhave;
 • Lërni një dhëmbëzim prej të paktën 2 cm midis mobiljeve të rrobave dhe murit, për të shmangur vende të mbytura;
 • Mos ruani kurrë rroba të lagura ose të lagura;
 • Lani rrobat që janë të lagura ose të lagura menjëherë;
 • Ruajini në një qese Fshehni copat që nuk i përdorni kaq shpesh, për të shmangur marrjen e pluhurit ose ruajtjen e tyre në një cep të errët;
 • Sa herë që mundeni, lini disa rroba në diell – është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar lagështinë ;
 • Pastroni veshjet tuaja të paktën një herë në javë.James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.