Si të hiqni njollën me pluhur sapuni

Si të hiqni njollën me pluhur sapuni
James Jennings

Rrobat janë të pastra, por tani doni të dini se si të hiqni njollat ​​e sapunit nga rrobat që kanë mbeturina: në fund të fundit, kush nuk i ka parë kurrë njolla sapuni në rroba pasi i ka varur në litar?

Këto njolla janë teprica sapuni që ngjiten në pëlhurën e rrobave dhe mund të hiqen lehtësisht. Shikoni këtu se si të hiqni njollat ​​e sapunit pluhur pa pasur nevojë të bëni përsëri një larje të plotë.

Si të hiqni njollat ​​e sapunit pluhur: produkte dhe materiale të përshtatshme

Siç u përmend, këto njolla janë bërë sapun, prandaj , nuk janë papastërti!

Pra, nëse pjesa juaj tashmë është e pastër siç duhet, aleati i madh kur bëhet fjalë për të ditur se si të hiqni njollat ​​e sapunit pluhur është Sapuni në Barra Ypê.

Përveç kësaj në një leckë ose furçë që mund ta përdorni për të pastruar rrobat dhe një enë për t'i lënë të zhyten kur është e nevojshme.

Si të hiqni njollat ​​e pluhurit të sapunit: hap pas hapi

Shikoni këshillat tona për si të hiqni njollat ​​e pluhurit të sapunit (dhe produkteve të tjera) në llojet më të ndryshme të rrobave dhe pëlhurave:

Si të hiqni njollat ​​e pluhurit të sapunit nga rrobat e lehta

Në rrobat e bardha rekomandohet që të lëreni copën të zhytur në ujë për rreth gjysmë ore përpara se të fërkoni me kujdes sapunin në njollë. Më pas shpëlajeni përsëri dhe lëreni të thahet nga dielli.

Si të hiqni njollat ​​e pluhurit larës nga rrobat e errëta

Për të hequr njollat ​​e pluhurit larës nga rrobate errët, keni nevojë për një furçë ose një leckë të lagur. Përdorini ato me butësi mbi njollën, duke hequr sapunin e tepërt.

Shiko gjithashtu: Alkooli xhel: udhëzues i plotë për t'u përdorur në mënyrë të sigurt

Është e rëndësishme të mbani mend se rrobat e zeza nuk duhet të lagen në mënyrë që ngjyra të mos zbehet.

Përveç kësaj, një këshillë për parandalimi i grumbullimit të sapunit në rroba është t'i lani ato nga brenda.

Lexo gjithashtu: Si të lani rrobat e zeza që të mos zbehen

Si të hiqni njollat ​​e sapunit në pluhurin e xhupit

Nuk ka asnjë sekret për të hequr njollat ​​e sapunit pluhur nga rrobat e xhupit: thjesht zhysni veshjen në ujë të ftohtë për gjysmë ore! Mos harroni të mos përdorni ujë të nxehtë, për të parandaluar prishjen e materialit.

Duke kujtuar se, nëse xhupi është i errët, ky proces mund të përfundojë duke zbehur tonet e ngjyrave. Në këto raste, idealja është të hiqni njollën me një furçë ose leckë të lagur, duke shmangur njomjen e rrobave.

Si të hiqni njollat ​​e sapunit pluhur dhe zbutësit të rrobave

Bëni që edhe njollat ​​e zbutësit të rrobave të zhduken është një detyrë e thjeshtë! Nëse veshja e lejon, futeni në ujë të vakët për gjysmë ore ose në ujë të ftohtë për afërsisht një orë – sipas rekomandimit të etiketës.

3 këshilla për të shmangur njollat ​​e pluhurit larës në rroba

Përveç korrigjimit, duke ditur se si të hiqni njollat ​​e pluhurit të sapunit nga rrobat, është e mundur edhe t'i parandaloni ato, duke parandaluar shfaqjen e tyre. Për këtë gjëja kryesore është të keni parasysh sasinë e sapunittë përdorura, pasi mbetjet që njollosin copat janë teprica e asaj që nuk është përthithur nga uji në larje.

Prandaj, vendosni gjithmonë sasinë e duhur të pluhurit larës në lavatriçe. Gjithashtu, mos harroni ta pastroni herë pas here: ndonjëherë sasia e sapunit që përdoret është e saktë, por mbetjet e produktit mund të mbeten brenda makinës me kalimin e kohës dhe të përfundojnë të mbërthyera në rroba.

Nëse larja bëhet me dorë , një truk i mirë është të shpërndani pluhurin e sapunit përpara se të filloni pastrimin. Pra, ju e dini se si të shmangni njollat ​​e pluhurit larës në çdo situatë të mundshme!

Tani që keni kontrolluar udhëzuesin tonë se si të hiqni njollat ​​e pluhurit larës, shikoni përmbajtjen tonë se si ta hiqni atë njolla kafeje në pëlhura të ndryshme!

Shiko gjithashtu: Si të organizoni fotografi në mur me ide kreativeJames Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.