Si të lani një arush pelushi në 3 teknika të ndryshme

Si të lani një arush pelushi në 3 teknika të ndryshme
James Jennings

Mësoni si të lani arushat pelushi dhe t'i bëni ata edhe më të butë, me erë të këndshme dhe me atë prekje komode!

Sa i madh është koleksioni juaj prej pelushi? Ah, këta arushë pelushi, kotele, kotele, njëbrirësh… nuk ka mungesë të pellushave për të mbushur zemrat tona – dhe ato të fëmijëve – me bukuri.

Por nuk janë vetëm njerëzit që i duan këto lodra: marimangat dhe kërpudhat gjithashtu .

Kur grumbullohen te arushat pelushi mund të shkaktojnë alergji dhe acarim të rrugëve të frymëmarrjes, jo vetëm në hundë, por edhe në lëkurë dhe në sy. Prandaj, ato duhet të lahen çdo tre muaj.

Le të shkojmë te tutorialet se si ta bëjmë këtë?

Si të lani një arush pelushi: lista e produkteve dhe materialeve të përshtatshme

Larja e arushës pelushi nuk kërkon shumë materiale, as komplekse hap pas hapi.

Përdor pluhur/sapun të lëngshëm, nëse nuk ka makinë larëse, mund të zgjidhni të përdorni detergjent neutral dhe zbutës pëlhurash. Për pastrim të thellë, mund të mbështeteni në dyshen e pagabueshme: uthullën dhe sodën e bukës.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni tenxheren me oriz: mësim praktik

Bkarbonati mund të përdoret edhe në pastrimin kimik, siç do ta shpjegojmë në një nga temat më poshtë.

Si. për të larë një arush pelushi hap pas hapi

Mund të zgjidhni ta lani arushin pelushi në mënyrën më të përshtatshme për ju: me dorë, në makinë larëse ose pastrim kimik.

Megjithatë , zgjedhja e metodës së pastrimit gjithashtu duhet të marrë parasysh udhëzimet e larjes të treguara në etiketën earush pelushi.

Për shembull, në disa raste, temperaturat e larta mund të deformojnë mbushjen e arushit pelushi, kështu që nuk është e mundur të përdorni një tharëse rrobash.

Sigurohuni se cili lloj produkti mund të përdoret dhe si të lahet dhe thahet siç duhet, pasi kjo ndryshon në varësi të materialit të pellushit.

Shiko gjithashtu: Si të organizoni një dhomë gjumi të vogël: dini si të shfrytëzoni sa më shumë hapësirën

Si të lani një arush pelushi me dorë

Filloni duke hequr rrobat dhe aksesorët e ariut pelushi, nëse ka. Më pas vendoseni arushin pelushi në një kovë me ujë të mjaftueshëm sa të mbulojë lodrën, së bashku me sapunin ose detergjentin.

Tundeni mirë përzierjen derisa të shkumëzojë dhe shtrydhni butësisht arushin. Zhyteni për 30 minuta dhe shpëlajeni mirë, derisa të mos dalë më shkumë.

Më pas zhyteni në ujë me zbutës rrobash sipas kohës së treguar në etiketën e produktit. Lëreni të thahet në një vend të ajrosur mirë.

Si të lani me makinë një arush pelushi

Nëse përdorni një makinë larëse, procesi është edhe më i thjeshtë.

Ju thjesht duhet të hiqni aksesorët nga lodra, nëse ka, dhe ta vendosni arushin pelushi brenda një këllëfi jastëku ose në një çantë prej pëlhure pa garzë, të mbyllur fort.

Zgjidhni ciklin e larjes së butë të makinës larëse dhe prisni që të përfundojë përpara se të rrotullohet.

Së fundi, vendoseni arushin pelushi të thahet.

Si të pastroni kimikisht një arush pelushi

Kjoopsioni është ideal për një arush pelushi që luan muzikë ose me bateri. Ju gjithashtu mund të pastroni kimikisht një arush pelushi të madh (ose ta çoni te një pastrues kimik).

Për këtë metodë, do t'ju duhet gjithashtu një këllëf jastëku ose një qese pëlhure. Vendoseni arushin brenda jastëkut me një lugë sodë buke.

Lidheni këllëfin e jastëkut të mbyllur dhe thjesht tundeni. Bëjeni këtë për afërsisht tre minuta, pastaj fshijeni me fshesë me korrent ose prekni sodën e tepërt të bukës derisa të jetë zhdukur e gjitha nga pelushi.

Nëse dëshironi të lini një aromë të këndshme te pellushi, bëni të njëjtin proces, por këtë herë me pluhur bebesh.

Lëreni lodrën të ajroset në një vend të ajrosur për afërsisht 3 orë dhe kaq, bëhet pastrimi kimik.

3 masa paraprake për të ruajtur arushat pelushi për më gjatë

Tani që mësuat se si të lani një arush pelushi, po për disa këshilla të tjera për t'i bërë ato të zgjasin më shumë? Këto janë këshilla të thjeshta:

1. Sa herë që jeni duke pastruar shtëpinë me fshesë me korrent, shfrytëzojeni rastin dhe pastroni edhe kafshën shtëpiake.

2. Mbani ato në vende të thata dhe të ajrosura, pa lagështi.

3. Nëse shfaqet ndonjë njollë në pellush, hiqeni menjëherë.

A dini si të hiqni bojën e stilolapsit nga kukullat? Ne tregojmë këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.