Si të lani rrobat me dorë pa e prishur pëlhurën?

Si të lani rrobat me dorë pa e prishur pëlhurën?
James Jennings

Arsyet për larjen e rrobave me dorë shkojnë përtej mungesës së një lavatriçe: mund të jetë në një udhëtim; sipas preferencës ose sipas pëlhurës së veshjes.

Në çdo rast, pastrimi është po aq efikas dhe sot do të flasim për disa këshilla për këtë lloj larjeje:

> Produkte për larjen e duarve

> Këshilla për larjen e duarve

> Si të lani rrobat me dorë hap pas hapi

> Si të thani rrobat

A preferoni t'i lani rrobat në makinë? Ky artikull është për ju

Produkte për larjen e duarve

Produktet më të përdorura për këtë formë larjeje janë:

> Sapun pluhur: ky opsion përdoret më shumë në lavatriçe, por për larjet me dorë është interesante të kontrolloni etiketën e pëlhurës për të kuptuar nëse është i ndjeshëm ndaj këtij lloji sapuni dhe lejohet përdorimi i tij. Zakonisht përdoret për të njomur rrobat;

> Sapuni i lëngshëm: jep shumë dhe është i shkëlqyeshëm për larjen e të brendshmeve dhe foshnjave, pasi, ndryshe nga sa mund të ndodhë në rastin e sapunit pluhur, ai nuk lë mbetje në pëlhura, duke shmangur alergjitë e mundshme;

> Sapun: perfekt për pastrimin e rrobave delikate që nuk mund të shkojnë në makinë ose të zhyten për një kohë të gjatë;

> Zbutës: thelbësor për të lënë një erë të këndshme në rroba dhe për të zbutur pëlhurën. Megjithatë, zbutësi i rrobave përdoret vetëm pas larjes me sapun, nëshpëlarja e fundit dhe gjithmonë e përzier me ujë – asnjëherë nuk aplikohet direkt në rroba.

Lexo gjithashtu: Si të organizoni dollapin e rrobave

Këshilla se si të lani rrobat me dorë

Disa këshilla klasike për larjen e duarve janë:

1. Ndani gjithmonë rrobat me ngjyra të bardha, neutrale dhe shumëngjyrëshe. Kështu, ju nuk rrezikoni të njollosni ndonjë;

2. Gjithmonë kontrolloni nëse pëlhura mund të marrë ndonjë produkt dhe cila është mënyra më e mirë për ta larë atë;

3. Nëse rrobat janë shumë të ndotura, është mirë t'i shpëlani para se t'i njomni;

4. Në varësi të pëlhurës dhe veshjes suaj, mos përdorni ujë të ngrohtë ose të nxehtë - kjo mund të dëmtojë fijet e pëlhurës dhe ta bëjë atë më pak elastik;

Shiko gjithashtu: Si të pastroni kapelën prej kashte?

5. Asnjëherë mos aplikoni zbutësin e rrobave drejtpërdrejt në rroba, holloni gjithmonë me ujë.

Lexo gjithashtu: Si të hiqni njollat ​​e yndyrës nga rrobat

Si të lani rrobat me dorë hap pas hapi

Materialet bazë për larjen e rrobave me dorë janë një legen ose një kovë, një rezervuar dhe një lavaman.

Pra, në varësi të veshjes tuaj, ju do të zgjidhni një lloj sapuni për t'i lënë rrobat të zhyten në kovë për disa minuta – të cilat ndryshojnë sipas pëlhurës – fërkojini, shpëlajini dhe më pas lërini të thahen!

Si të lani rrobat e bardha me dorë

Rrobat e bardha duhet të lahen veçmas nga ngjyrat e tjera të veshjeve, në mënyrë që të mos rrezikohen nga njollat. Mund të përdorni pluhur ose sapun të lëngshëm dhemë pas një zbutës pëlhure.

Ka një këshillë vërtet interesante për larjen me sapun për të hequr njollat. Është kështu: pas larjes vendoseni në një qese plastike dhe lëreni të thithë për 24 orë, më pas shpëlajeni copën vetëm me ujë.

Gjithashtu, nëse njolla është shumë rezistente, mund të përdorni një masë zbardhues me bikarbonat natriumi, hollojeni në ujë të ngrohtë dhe lëreni veshjen tuaj të zhytet deri në 30 minuta. Më pas, thjesht pastroni dhe lani me sapun.

Zbardhuesi mund të përdoret vetëm në rrobat e bardha, pasi mund të zbehë pigmentin e rrobave me ngjyrë. Për më tepër, është një heqës i shkëlqyeshëm i njollave!

Mësoni më shumë teknika për të hequr njollat ​​nga rrobat e bardha

Si të lani të brendshmet me dorë

Procesi është i njëjtë si gjithmonë këtu: ndarja e ngjyrave të bardha, neutrale dhe me ngjyra. Pasi të bëhet kjo, shpërndani sapunin e lëngshëm në ujë të ftohtë – mos përdorni sapun pluhur, për të shmangur reaksionet alergjike të trupit – dhe mbushni një legen.

Futni pjesët intime në legen dhe fërkojini me lëvizje të lehta . Pas kësaj, shpëlajini me ujë të rrjedhshëm dhe vendosini copat në një peshqir për të hequr ujin e tepërt.

Më pas lërini të thahen në një vend të ajrosur!

Mësoni mënyra të tjera për t'u kujdesur për shëndetin tuaj vishni të brendshmet tuaja

Si t'i lani me dorë rrobat e zeza

Lënia e rrobave të zeza të njomeshin mund t'i depigmentojë ato, domethënë të zbehëngjyra e pëlhurës. Pra, në mënyrë ideale, ato duhet të lahen me ujë dhe sapun kokosi dhe të shpëlahen shpejt.

E vetmja metodë që miratohet për njomjen është një sekret i vogël për ta bërë ngjyrën të qëndrueshme! Para se të lani, shtoni një lugë kripë kuzhine në ujin e ftohtë dhe lëreni veshjen të zhytet për maksimum 15 minuta.

Shiko gjithashtu: Kuzhinë funksionale: këshilla për ta bërë hapësirën më praktike

Kloruri i natriumit – kripa e kuzhinës – parandalon tretjen e bojës në rroba. uji gjatë larjes, duke ruajtur ngjyra origjinale e veshjes suaj!

Mësoni si të ruani dhe lani rrobat e dimrit

Si të lani me dorë rrobat e foshnjës

Për rrobat e foshnjave, shmangni përdorimin e zbutësit të rrobave deri në moshën 1 vjeç, për shkak të parfumeve – edhe nëse produkti është bërë posaçërisht për foshnjat, ideali është që nga viti i parë i jetës.

Bast për lëng neutral ose sapunët, pasi sapuni pluhur mund të shkaktojë një reaksion alergjik në lëkurën e foshnjës.

Përveç kësaj, idealja është që rrobat të lahen veçmas nga pjesa tjetër e shtëpisë dhe, nëse është e mundur, me ujë të ngrohtë, duke siguruar një pastrim më i thellë dhe pa baktere.

Nuk rekomandohet të njomni rrobat e foshnjave për më shumë se 20 minuta, kështu që mbani parasysh orën. Dhe këshilla e fundit është: shpëlajeni mirë për t'u siguruar që nuk ka mbetur asnjë mbetje sapuni në rroba!

Njollë dheu në rroba? Ne ndihmojmë për të hequr këtu

Si të lani xhinset me dorë

Në disallojet e xhinseve, rekomandohet të ktheni rrobën nga brenda dhe ta lini të zhytet deri në 45 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe vareni në litarin e rrobave për t'u tharë. Sapuni i treguar për këtë pëlhurë është sapuni pluhur.

Sapuni me pluhur tregohet për kryerjen e një pastrimi më të thellë pa dëmtuar xhinset. Por gjithmonë mos harroni të kontrolloni udhëzimet në etiketë!

Si të thahen rrobat

Në përgjithësi, ndryshe nga sa mendojnë shumë njerëz, nuk rekomandohet që rrobat të thahen në diell – kjo mund të shkaktojë zbehje të ngjyrës dhe ta bëjë pëlhurën të ngurtësohet, pasi ekspozimi në diell mund të djegë dhe tkurr fibrat e pëlhurës.

Idealja është ta lini të thahet natyrshëm në një vend të ajrosur, por asnjëherë të lagësht, për të parandaluar shpërthimet e kërpudhave në pëlhurë.

Lënia e rrobave të ekspozuara në diell indikohet për raste shumë të jashtëzakonshme, si p.sh. për të hequr “erën e ruajtur”. Por, në këtë rast, rrobat duhet të jenë të thata.

Këshilla është: vini bast në vende të ajrosura për të tharë rrobat, në mënyrë që ato të mbajnë cilësinë dhe ngjyrën e tyre të përditësuar!

Shiko këshilla për të hequr mykun nga rrobat

Ypê ka një linjë të plotë produktesh për t'i bërë rrobat tuaja të pastra dhe me erë të mirë – njihuni me to këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.