Si të pastroni çantën e bebes? Shikoni këshillat!

Si të pastroni çantën e bebes? Shikoni këshillat!
James Jennings

Të dini se si të pastroni një çantë foshnjeje është e rëndësishme për të shmangur ndotjen e asaj që mbani brenda saj, si p.sh. biberonin, shishen dhe rrobat. Këto sende të pista ose të kontaminuara mund të vijnë në kontakt me foshnjën. Prandaj, mbajtja e çantës së foshnjës të pastër i mbron fëmijët nga papastërtitë dhe bakteret.

Çanta e foshnjës është një mjet që ju lejon t'i ofroni mbështetje më të madhe foshnjës tuaj jashtë shtëpisë, duke qenë një element kyç për të pasur gjithçka që ju nevojitet. një vend. Tani shikoni disa metoda për të hequr papastërtitë nga çanta e foshnjës!

Kur ta pastroni çantën e bebes?

Është e rëndësishme ta pastroni atë çdo dy javë, në mënyrë që të mos grumbullohen mikroorganizma ose bakteret dhe shmangni ndotjen e çantës.

Si të pastroni çantën e bebes: lista e produkteve të përshtatshme

Për të pastruar çantën e bebes, mund të përdorni:

Shiko gjithashtu: Kopsht perimesh në një apartament: si ta bëjmë atë?

> Sapuni i lëngshëm Ypê Power Act, Sapuni Ypê Natyral ose Sapuni Ypê Bar

> Uthull alkooli

> Bikarbonat natriumi

> Lavastovilje tradicionale Ypê

> Pëlhurë Perfex, furçë e butë ose sfungjer i ri Ypê

Si të pastroni çantën e bebeve hap pas hapi

1. Zhytni qesen në një kovë me ujë të bollshëm (i nevojshëm që të zhytet) dhe disa pika sapun të lëngshëm neutral

2. Pastroni me ndihmën e një furçe ose sfungjeri

3. Shpëlarje

Shiko gjithashtu: Si të lani shtratin e qenit? Kontrollojeni hap pas hapi

4. Thahet në ajër!

Si të pastroni një çantë të pistë për fëmijë

Përzhbllokoni qesen e foshnjës, holloni 2 lugë sodë buke në ujë të nxehtë (mjaftueshëm në mënyrë që qesja të zhytet), më pas zhytni qesen në tretësirë, duke fërkuar vendet e pista me një furçë ose sfungjer të butë.

Përfundoni duke e larë çantën me një copë ose sapun të lëngshëm – mundësisht me një pH neutral, i cili rekomandohet për pëlhura të holla dhe delikate, përveçse shmangni alergjitë nëse çanta bie në kontakt me lëkurën e foshnjës.

Për t'u tharë . , thjesht varni çantën në një vend të ajrosur.

Si të pastroni një çantë të mykur për fëmijë

Acidi acetik i pranishëm në uthullën e alkoolit është një përbërës i fuqishëm antimykotik! Me ndihmën e një lecke ose sfungjeri, hidhni disa pika uthull direkt mbi njollë dhe fërkojeni derisa të zhduket.

Për të përfunduar, shtoni disa pika detergjent dhe ujë, fërkojeni me sfungjerin dhe më pas hiqeni produktin me ujë. Lëreni të thahet në një vend të ajrosur.

Si të pastroni një çantë të re për fëmijë

Mbajeni ankthin tuaj përpara se të përdorni çantën e re: duhet ta dezinfektojmë fillimisht! Për ta bërë këtë, thjesht përdorni një furçë të butë ose sfungjer të lagur në ujë me sapun të lëngshëm. Shpëlajeni dhe lëreni të thahet në ajër. Pas kësaj, mund ta përdorni për herë të parë 🙂

Lexo gjithashtu: Zbutës i rrobave për bebe: fakte argëtuese dhe mënyra për ta përdorur atë

Si të pastroni një çantë të përdorur për fëmijë

Mund të përdorni të njëjtën metodë që shpjeguam për çantën e pistë: vetëmshtoni 2 lugë sodë buke në 2 litra ujë të nxehtë dhe zhytni qesen brenda. Më pas pastroni me furçë ose sfungjer dhe në fund shpëlajeni dhe lëreni të thahet në ajër.

Çfarë të mos përdorni për të larë çantën e bebes?

Nuk rekomandohet përdorimi i produkteve gërryese , të tilla si zbardhuesi, për shembull, pasi mund të dëmtojnë materialin dhe të shkaktojnë njolla.

Kujdesi për sendet specifike të foshnjës? Pra, shikoni gjithashtu si të pastroni mobiljet e foshnjave ! <9
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.