Si të pastroni dyshemetë e ndotura sipas secilit lloj

Si të pastroni dyshemetë e ndotura sipas secilit lloj
James Jennings

Kur mendoni se si të pastroni dyshemetë e ndotura, çfarë ju vjen në mendje? Nëse po imagjinoni një detyrë të ndërlikuar, mund të qetësoheni që tani.

Me udhëzimet që do të shihni këtu dhe me materialet e duhura, pastrimi i dyshemeve të ndotura do të jetë më i lehtë se sa duket!

0>Nuk ia dalim dot! duke mohuar që të bësh një përpjekje është pjesë e saj, por asgjë si ndjenja e të parit të pastër dyshemenë dhe ecjes nëpër shtëpi pa u shqetësuar për papastërtitë!

Kujdesi si ky të bën shtëpia një parajsë e vërtetë. Le të shkojmë te këshillat?

A është e mundur të pastrohen dyshemetë e ndotura?

Dyti është i ndotur, po tani? A është e mundur të rikuperohet pamja e pastër që kishte dikur?

Është e mundur, po, të pastrohet dyshemeja e ndotur, por sekreti është të shmangni arritjen e tij deri në atë pikë.

Ju e njeh atë dhomë ku njerëzit kalojnë gjithë kohën e tyre? Një korridor, një sallë, një shkallë... këto janë zakonisht vendet që tentojnë ta njollosin dyshemenë.

Në këtë kuptim, yndyrat, pluhuri, gjurmët e këmbëve, me pak fjalë, papastërtitë e këtij lloji mund të bëjnë që dyshemeja është e ndotur në një mënyrë që ju nuk dëshironi të ndodhë.

Prandaj, në mjedise me trafik të lartë, idealja është të fshini çdo ditë dhe të pastroni me një produkt pastrimi dy herë në javë.

Si të pastroni dyshemetë e ndotura: lista e produkteve dhe materialeve

Ka kaluar koha kur pastrimi i dyshemeve të ndotura ishte një detyrë që kërkonte orë të tëra dhe kërkonte shumë djersë.

Të mësosh menjëherëpër të gjitha se si të pastroni dyshemetë e ndotura, mund të provoni dy opsione. Së pari, për ato dysheme jashtëzakonisht të pista , përdorni:

  • 1 litër ujë
  • 2 lugë zbardhues

E dyta opsioni është një formulë e thjeshtë për dysheme me papastërti më sipërfaqësore . Do t'ju duhen vetëm:

  • 2 litra ujë
  • 2 lugë gjelle detergjent
  • Gjysmë gote uthull alkooli

Zgjidhni të cilat i përziejmë për ta bërë dhe e vendosim gjithçka në një kovë. Për të aplikuar në dysheme, mund të përdorni një leckë (leckë) ose një leckë të dyfishtë + leckë dyshemeje.

Këshillë praktike: kur pastroni, fshijeni dyshemenë me leckë sa herë që e nevojshme e nevojshme. Zakonisht mjaftojnë tre herë. Megjithatë, për një rezultat më efektiv, fshijeni leckën shumë të lagur me përzierjen herën e parë dhe më pas fshijeni me një leckë të lagur.

Pas pastrimit, për të lënë atë erën e këndshme në dysheme, ia vlen ta përdorni. një pastrues me aromë.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni njollën e stilolapsit

Por kini kujdes: i gjithë pastrimi i dyshemesë do të varet nga materiali nga i cili është bërë zona që duhet të pastroni.

Si të pastroni dyshemetë e ndotura: kontrolloni hap pas hapi për 10 të ndryshme llojet e piso

Deri më tani, ju keni parë këshillat kryesore se si të pastroni dyshemetë e ndotura pa komplikime dhe në mënyrë efektive.

Por jo të gjitha dyshemetë janë të njëjta dhe secila kërkon kujdes të ndryshëm. Në këtë mënyrë, ka shumë të ngjarë që, në shtëpinë tuaj, të keni të paktëntë paktën dy lloje dyshemesh. Një gjë është e sigurt: të gjithë mund të ndoten.

Me këtë në mendje, ne ju kemi sjellë udhëzime se si të pastroni dyshemetë e ndotura sipas karakteristikave të tyre.

Si të pastroni qeramikën e ndotur dysheme

Gjithmonë mund të mbështeteni në produkte si pastrimi i rëndë Ypê, por gjithashtu mund të improvizoni pak në shtëpi. Zbardhuesi, uthulla e bardhë dhe soda e bukës janë shumë të dobishme. Këtu janë disa këshilla.

Holoni dy lugë zbardhues ose bikarbonat për litër ujë, shtoni një lugë detergjent neutral Ypê dhe aplikojeni në sipërfaqe.

Lëreni të veprojë për të paktën tridhjetë minuta në dyshemenë e njomë qeramike dhe përdorni një fshesë me qime shumë të forta për të pastruar. Nëse papastërtia është më e vështirë për t'u hequr, mund t'i holloni produktet në ujë të ngrohtë dhe ta lini të veprojë për një kohë më të gjatë.

Si të pastroni dyshemenë e pishinës

Pastruesi i llumit Ypê është një mjet i dobishëm në timon për të pastruar dyshemetë e ndotura të pishinës, por ka zgjidhje të thjeshta që mund t'i bëni në shtëpi. Për shembull, duke holluar dy lugë zbardhues ose katër lugë uthull të bardhë dhe pak detergjent neutral për litër ujë.

Më vonë, aplikojeni në dyshemenë e pishinës, lëreni të veprojë për të paktën tridhjetë minuta dhe fërkojeni fort duke përdorur një fshesë me qime të forta. Furçat e najlonit janë gjithashtu të dobishme për pastrim më të detajuar tëfino.

Shiko gjithashtu: Si të trembni lakuriqët e natës me 9 teknika të thjeshta

Si të pastroni dyshemetë me gurë të ndotur

Mund të përdorni një tretësirë ​​bazë me uthull të bardhë ose zbardhues dhe një lugë gjelle sodë buke të holluar në një litër ujë për të hequr fino dyshemenë prej guri. Përsëriteni këtë matje sa më e madhe të jetë sipërfaqja.

Meqë guri është më rezistent, solucioni nuk do të jetë gërryes ose nuk do të konsumohet lehtë, kështu që mund të pastroni fort duke përdorur një fshesë ose furçë të fortë me qime. Nëse dëshironi të përdorni ujë të ngrohtë, mos ngurroni, ai ndihmon për të hequr papastërtitë më të rrënjosura.

Si të pastroni dyshemenë e ndotur prej porcelani

Mund të përdorni një përzierje të thjeshtë prej 15 ml zbardhues ose një gotë uthull të bardhë për litër ujë.

Aplikoni në dyshemenë e njomur prej porcelani dhe lëreni të veprojë për rreth gjysmë ore, më pas hiqeni duke e fërkuar fort. Furçat me qime të forta janë më të mirat për këtë. Mos harroni të vishni doreza mbrojtëse, pasi zgjidhja nuk është e mirë për lëkurën.

Nëse nuk doni t'i kaloni gjithë ato telashe, linja e produkteve të pastrimit të rëndë Ypê do t'ju kursejë kohë dhe përpjekje.

Si të pastroni fino të ndotura të dyshemesë

Fuçi i kuzhinës dhe banjës grumbullojnë lehtësisht mbetje dhe papastërti. Idealisht, pastrimi duhet të bëhet shpesh për të shmangur këtë. Por, nëse duhet ta hiqni qafe, shtoni 30 ml zbardhues në një litër ujë dhe 30 ml të tjera.i detergjentit neutral Ypê. Përdorni furça më të vogla për të arritur në qoshet më të vështira.

Në kuzhinë, e cila është një mjedis ku qarkullon shumë yndyrë, pastrimi mund të kërkojë pak më shumë përpjekje. Por thjesht përsërisni përzierjen e mësipërme, në këtë rast me ujë të ngrohtë – dhe kini kujdes kur përdorni! Temperatura e ujit do të ndihmojë në zbutjen e yndyrës. Aplikojeni në sipërfaqe, lëreni të veprojë deri në gjysmë ore dhe fërkojeni.

Si të pastroni dyshemetë e njoma që nuk rrëshqasin

Nëse nga njëra anë dyshemeja që nuk rrëshqet është një nga më i sigurti, nga ana tjetër, është një nga më të ndoturit.

Për të pastruar dyshemenë e ndyrë që nuk rrëshqet, do t'ju duhet zbardhues, detergjent dhe ujë. Fillimisht, fshijeni zonën që do të pastroni.

Më pas, hidhni detergjentin dhe zbardhuesin në dysheme, fshijini me një fshesë me qime të forta, duke përdorur lëvizje rrethore. Lëreni të veprojë për disa minuta.

Shpëlajeni zonën, hiqni ujin e tepërt me një kruajtëse dhe, nëse është e nevojshme, fshijeni me një leckë për ta tharë më mirë.

Si të pastroni dyshemenë e laminuar të ndotur

Pastrimi i lehtë është një nga pikat e forta të dyshemesë së laminuar, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të bëhet e ndotur.

Për të pastruar dyshemenë e laminuar të ndotur, së pari duhet të fshini, më pas përdorni një sfungjer për të aplikuar, me anën e verdhë, detergjentin neutral në zonat e njollosura.

Më pas thajeni me një leckë të thatë. Pernë fund, përfundoni pastrimin me një leckë të njomur në ujë dhe detergjent në të gjithë sipërfaqen.

A e keni vënë re që në këtë pastrim ne përdorim vetëm detergjent? Për të mësuar më shumë rreth produktit, sigurohuni që të shikoni përmbajtjen tonë të veçantë!

Si të pastroni dyshemetë prej druri të ndotura

Dykatet prej druri kërkojnë delikatesë të madhe gjatë pastrimit, gjë që është thelbësore për të siguruar qëndrueshmërinë e produkti. materiali.

Miku më i mirë i një dysheme druri është një fshesë me korrent. Ky artikull do ta bëjë pastrimin shumë më të lehtë!

Pas fshirjes me korrent, aplikoni përzierjen e detergjentit dhe uthullës së përmendur këtu, por në këtë rast, fshijeni atë me një leckë të thatë menjëherë më pas, për të mos lejuar që druri të laget dhe të bëhet dëmtimi i lagësht.

Si të pastroni dyshemetë e ndotura të banjës

Për të pastruar dyshemetë e ndotura të banjës, kombinimi i detergjentit dhe zbardhuesit është zgjidhja më e mirë. Mos harroni të vishni doreza gome.

Luteni dyshemenë për 10 minuta dhe pastroni plotësisht zonat e ndotura. Shpëlajeni, hiqni ujin e tepërt me kruajtëse dhe aplikoni një produkt pastrimi aromatik.

Për pastrim të plotë në këtë dhomë, është interesante të përdorni një produkt me klor aktiv dhe një dezinfektues të mirë.

Si të Dyshemeja vinili e pastër e njollosur

Deti vinyl është i dashur: përveçse është i bukur, është i lehtë për t'u pastruar.

Fshijeni me fshesë me qime flokësh dhe, për të hequr njollat, fërkojeni me një leckë të lagur dhe detergjent neutralsipërfaqen e dyshemesë.

Më pas, fshijeni me një leckë të pastër dhe të thatë për të përforcuar shkëlqimin e përfundimit. Kini kujdes me kimikatet në këtë material, mirë?

Si të pastroni dyshemetë me çimento të djegura të ndotura

Në rastin e dyshemeve me çimento të djegura, hiqni papastërtitë me një fshesë me korrent dhe, kur pastroni në lajeni atë, përdorni detergjent neutral me ujë të vakët.

Aplikoni përzierjen me një leckë të pastër dhe kini kujdes që të mos e lini dyshemenë të lagur, pasi papastërtitë e tjera mund të ngjiten në sipërfaqe.

Nëse ka një njollë që është shumë e vështirë për t'u hequr nga dyshemeja e djegur me çimento, është e mundur të lyhet vendi me letër zmerile të imët. Kërkoni ndihmë nga një profesionist nëse keni nevojë.

Si të pastroni dyshemetë prej mermeri të bardhë

Për të pastruar dyshemetë prej mermeri të bardhë, uji i nxehtë dhe zbardhuesi janë një ndihmë e madhe.

Mermeri është një material që i reziston temperaturave të larta, ndaj mund ta përdorni pa frikë.

Përzierjen e aplikoni në dysheme me një leckë të pastër dhe prisni që të thahet. Nëse është kështu, ia vlen të keni ndihmën e një produkti të projektuar për pastrim të rëndë.

Si të pastroni dyshemenë e ndotur nga graniti

Pastrimi i një dyshemeje graniti nuk është shumë i ndryshëm nga të tjerët. Kujdesi i veçantë këtu është me shkëlqimin e materialit, prandaj hiqni mirë produktet që aplikoni për të mos lënë njolla.

Për të mos gabuar, pasi të keni fshirë për të hequr mbetjet, vini bast për tretësirën e ujë dhe detergjent neutral.Përfundoni me një leckë të pastër dhe të thatë.

Si të pastroni dyshemetë poroze të ndotura

Deti poroz i ndotur është, pa dyshim, një nga më të vështirat për t'u pastruar. Është e vështirë, por jo e pamundur!

Për t'u përballur me strukturën e ashpër të dyshemesë poroze, nuk mund të lini pas dore pastrimin e përditshëm. Fshijeni gjithmonë me një fshesë me qime të buta.

Kur pastroni, merrni një detergjent neutral, zbardhues, një fshesë ose sfungjer dhe shkoni në punë. Fërkojeni sipërfaqen me lëvizje rrethore dhe, nëse dyshemeja është shumë e ndyrë, lëreni të veprojë për disa minuta.

Më pas, fshijeni me një leckë të lagur me detergjent derisa të hiqet e gjithë përzierja e aplikuar në dysheme.

Si të pastroni një dysheme të ndotur të garazhit

Datja e garazhit është një tjetër prej atyre që mund ta përdorni dhe abuzoni me ujë të ngrohtë. Në fund të fundit, është një zonë që ka tendencë të jetë shumë e yndyrshme.

Gjithashtu për shkak të yndyrave, përdorni detergjent dhe zbardhues pranë ujit. Fërkojeni me një fshesë me qime të forta, lëreni të veprojë, shpëlajeni, thajeni dhe kaq, garazhi juaj do të jetë i pastër.

Zbuloni gjithashtu linjën Ypê Premium 2 në 1 për shumë qëllime. Versioni klasik ka një veprim degradues.

E rëndësishme për t'u mbajtur mend: ndiqni gjithmonë udhëzimet e treguara në paketimin e produkteve që përdorni në çdo dysheme të ndotur dhe mos përzieni shumë produkte me qëllime të ndryshme.

Kështu, mësoni si të pastroni dyshemetë e ndotura? Nuk ka asnjë mister: meproduktet e duhura, mirupafshim papastërti.
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.