Si të pastroni kutinë? Shikoni këshillat tona!

Si të pastroni kutinë? Shikoni këshillat tona!
James Jennings

Mirupafshim, pisllëk! Dëshironi të mësoni se si të pastroni një kuti? Ne kemi sjellë metoda të ndryshme që mund t'ju ndihmojnë! Cilido qoftë qëllimi i kasës suaj, është e rëndësishme ta mbani atë të pastër në mënyrë që të mos kontaminoni atë që ruhet brenda.

Le të kalojmë te këshillat?

Kur ta pastroni kasën?

Në përgjithësi, rekomandohet të kryhet një pastrim më i thellë një herë në muaj dhe pastrimi për të hequr mbetjet sipërfaqësore, si p.sh. pluhuri, rekomandohet çdo dy javë.

Përjashtimi i vetëm është rasti i këllëf lente. kontakt, në të cilin preferohet të ndërrohet çdo 3 muaj (maksimumi) dhe, vetëm si mjet i fundit (nëse zgjatet kjo periudhë), të sterilizohet në shtëpi.

Si të pastrohet rasti: produkte dhe materiale të përshtatshme

> Ypê Detergjent Neutral

> Pëlhurë Ypê Perfex

Shiko gjithashtu: Si të hiqni njollën e salcës së domates: udhëzues i plotë për këshilla dhe produkte

> Sapun kokosi ose sapun natyral Ypê

> Sfungjeri Ypê

> Ypê fshirëse shumëfunksionale të lagura me alkool

> Furçë dhëmbësh

> Alkooli 70%

> Fshesë me korrent

> Acetone

Si të pastroni një kuti: hap pas hapi

Le të shqyrtojmë metodat e ndryshme të pastrimit për lloje të ndryshme kuti?

Si të pastroni një kuti lente kontakti

Nuk këshillohet sterilizimi i kasës së lenteve të kontaktit në shtëpi, por ndërrimi i tij. Por nëse koha e ndërrimit ka skaduar dhe duhet ta sterilizoni, bëjeni me ujë të vluar dhe pak detergjent. Lëreni tretësirën të veprojë për disa minuta dhe shtoni ujëduke vluar sërish, për t'u shpëlarë.

Nëse ambienti është i ajrosur, mund ta lini të thahet natyrshëm ose të thahet me një peshqir letre të pastër.

Si të pastroni lapsat e shkollës

Pasi ta zbrazni kasën tundeni me kokë poshtë, mbi një kosh plehrash, që të dalin të gjitha mbetjet dhe papastërtitë.

Me ndihmën e furçës së dhëmbëve mund të “fshini” pjesën e brendshme të kutisë. dhe më pas aplikoni një leckë të lagur me detergjent neutral në të gjithë materialin. Më pas, thjesht kaloni një leckë të lagur në ujë, derisa të hiqni të gjithë produktin dhe ta lini të thahet në një vend të ajrosur. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të përdorni fshirjen e lagësht shumëfunksionale Ypê me alkool që përshpejton procesin e tharjes dhe është krijuar pikërisht për të lehtësuar rutinën tuaj.

Si të pastroni një kuti najloni

Me ndihmën e një leckë të lagur perfex, aplikoni sapun kokosi në sipërfaqen e materialit dhe pastroni. Në fund, hiqeni produktin me një leckë të lagur.

Shiko gjithashtu: Energjia diellore për banim: kursime dhe qëndrueshmëri në shtëpi

Si të pastroni një stilolaps të ndotur

Luteni një copë pambuku në aceton dhe kaloni mbi njollë derisa boja e stilolapsit të dalë plotësisht . Kur të largoheni, fshijeni me një leckë të lagur me ujë për të hequr produktin e tepërt dhe prisni që të thahet natyrshëm.

Si të pastroni kutinë e syzeve

Filloni duke hequr mbetjet e tepërta nga pjesa e brendshme e rasti me një leckë të thatë. Më pas lagni një leckë tjetër në detergjent me ujë të ngrohtë (ose një tretësirë ​​përky lloj pastrues shitet tek optikët) dhe fërkojeni lehtë.

Më pas, fshijeni me një leckë të lagur vetëm në ujë të ngrohtë dhe kaloni gjithë materialin, derisa të dalë i gjithë sapuni.

Si të pastroni këllëfin plastike

Kapa plastike mund të lahet me sapun kokosi ose detergjent neutral dhe materiali mbështetës mund të jetë një leckë perfex ose një sfungjer. Pas përfundimit, mund ta shpëlani nën ujë të rrjedhshëm.

Si të pastroni kutinë e instrumentit

Mund të filloni duke hequr të gjithë pluhurin me ndihmën e një fshesë me korrent dhe më pas të kaloni një fanellë të lagur me alkool 70% per te gjithe materialin. Pastrimi kimik rekomandohet për kutinë e instrumentit.

Si të pastroni kutinë e grimit

Holoni 2 lugë gjelle detergjent neutral në ½ litër ujë dhe përzieni derisa të shkumëzojë. Bëjeni këtë, zhytni kutinë e grimit në atë tretësirë ​​dhe prisni 20 minuta. Më pas, hiqeni produktin e tepërt nën ujë të rrjedhshëm dhe lëreni materialin të thahet në brezin e rrobave

Këshillë për ta mbajtur çantën tuaj të pastër për më gjatë

Pavarësisht qëllimit që i caktoni kasës tuaj, kërkoni atë, të paktën çdo 15 ditë, hiqni gjithçka brenda dhe fshijeni me një leckë të thatë perfex për të hequr mbetjet nga brenda.

Nëse e shihni të nevojshme, mund ta lagni leckën me alkool 70% dhe ta lani të thahet. gjithashtu, ose zgjidhni pecetat e lagura Ypê. Përveç kësaj, përpiquni të mbani një frekuencë tëpastrimi, për të shmangur njollosjen e materialit.

Tani që keni parë se si ta lani kutinë, shikoni përmbajtjen tonë në si për të pastruar kutitë e drekës në shkollë .
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.