Si të pastroni mobiljet e bebeve në mënyrën e duhur

Si të pastroni mobiljet e bebeve në mënyrën e duhur
James Jennings

Mësoni si të pastroni mobiliet e foshnjës me kujdesin e nevojshëm në mënyrë që ambienti i djalit ose vajzës tuaj të jetë gjithmonë i pastër.

Është e rëndësishme ta mbani dhomën e foshnjës të pastër sepse sistemi imunitar i fëmijëve po zhvillohet vazhdimisht. Në këtë kuptim, deri në moshën katër vjeç, imuniteti konsiderohet ende i papjekur.

Siç e dini tashmë, një mjedis pa papastërti është thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien. Pra, le të arrijmë te këshillat!

Shiko gjithashtu: Si të trembni merimangat: mësoni si ta bëni atë në mënyrë të sigurt

Si të pastroni mobiljet për fëmijë hap pas hapi

“Cilat janë produktet e duhura për të pastruar mobiljet e foshnjave?”, mund të pyesni veten.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni unazën e artë në shtëpi

Produktet duhet të jenë neutrale, pa erë dhe mundësisht hipoallergjike.

Mund të përdorni një leckë shumëpërdorimshe perfex të lagur me ujë, alkool ose detergjent neutral për të pastruar mobiljet e foshnjave, asgjë më shumë .

Produktet kimike mund të të jenë të dëmshme për foshnjat, duke shkaktuar alergji, irritime dhe, për shembull, në raste më të rënda të gëlltitjes, mund të ketë dehje.

Si të pastroni mobiljet prej druri tek foshnja

Mobiljet për fëmijë si p.sh. një krevat fëmijësh, komodë, gardërobë, sirtarë dhe raftet zakonisht janë prej druri dhe pastrohen lehtë.

Nëse është e nevojshme, zbrazni mobiljet. Më pas njomni me ujë leckën shumëfunksionale ose një fanellë dhe e kaloni mbi të gjithë strukturën e mobiljeve. Për pastrim të plotë, fshijeni me një leckë të lagur me disapika alkooli.

Më pas thani mirë mobiliet me një leckë tjetër, pasi druri konsumohet nga lagështia.

Pastrojini mobiljet e bebeve çdo tre ditë.

Si ta pastroni fëmijën vaskë

Në jetën e përditshme, është e zakonshme që ju të lani vaskën e foshnjës vetëm me ujë ose madje të vraponi dorën për të hequr mbeturinat. Por kjo nuk është vërtet pastrim, apo jo?

Më pas bëni sa më poshtë: filloni duke shpërndarë ujin e banjës (nëse është e mundur, ripërdoreni atë ujë në një detyrë tjetër shtëpiake). Më pas fërkojeni me anën e butë të një sfungjeri dhe disa pika detergjenti.

Fshijeni brenda, jashtë dhe në çdo cep të vaskës. Shpëlajeni mirë dhe thajeni. Bëjeni këtë proces çdo ditë.

Kurrë mos përdorni produkte gërryese për të pastruar vaskën e foshnjës, si zbardhues. Kjo sepse lëkura e foshnjës është e ndjeshme dhe mbetjet më të vogla të produktit mund të jenë të dëmshme.

Ah, vëmendja shkon edhe tek lodrat që qëndrojnë në vaskë me fëmijën gjatë banjës. Lagështia e tepërt është e favorshme për akumulimin e kërpudhave, prandaj kini parasysh pastërtinë e tyre gjithashtu.

Si të pastroni celularin e foshnjës?

Para se të blini celularin, duhet të keni në mendje Kini parasysh se objekti duhet të jetë i lehtë për t'u pastruar, në fund të fundit, fëmija është vazhdimisht nën të.

Për të pastruar celularin e foshnjës, procesi është i ngjashëm me pastrimin e mobiljeve. Lagni një leckë me ujëose alkool dhe kaloni nëpër të gjithë lodrën. Frekuenca e pastrimit është gjithashtu e njëjtë, çdo tre ditë.

Megjithatë, është e rëndësishme që edhe lodra të lahet plotësisht. Lajeni çdo dy javë për të shmangur grumbullimin e papastërtive.

Lexoni gjithashtu: Si të hiqni bojën nga stilolapsi i kukullave? Shikoni 6 këshilla të pagabueshme

5 këshilla kujdesi për pastrimin e dhomës së foshnjës

Përveç pastrimit të mobiljeve, çdo dhomë bebesh meriton kujdesin më të madh të mundshëm. Pika të tjera të vëmendjes që duhet të mbani:

1. Krijoni një orar pastrimi: dhoma duhet të pastrohet çdo 3 ditë, mobiljet duhet të pastrohen çdo 3 ditë dhe lodrat duhet të lahen çdo 15 ditë.

2. Fëmija nuk duhet të jetë në dhomë gjatë pastrimit dhe nuk duhet të ketë akses në produktet e pastrimit të shtëpisë. Pakot janë zakonisht shumëngjyrëshe dhe kjo mund të jetë tërheqëse për fëmijën.

3. Lëreni dhomën gjithmonë të ajrosur mirë për të shmangur përhapjen e kërpudhave dhe marimangave.

4. Qilimat, qilimat, jastëkët dhe dyshekët grumbullojnë lehtësisht marimangat dhe pluhurin, si dhe perdet dhe lodrat e mbushura. Pastrimi duhet të bëhet çdo dy javë, me përjashtim të perdes, e cila mund të lahet çdo 2 muaj, por duhet të pastrohet çdo javë.

5. Ndryshojini çarçafët dhe shtratin e fëmijës çdo 3 ditë.

Dhe rrobat e bebes, a dini si t'i lani ato siç duhet? Shikoni këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.