Si të pastroni një furçë flokësh me kujdesin e duhur

Si të pastroni një furçë flokësh me kujdesin e duhur
James Jennings

A jeni tipi që keni vetëm një furçë flokësh apo mbledh disa? Gjithsesi, të dish se si të pastroni saktë një furçë flokësh është thelbësore për higjienën!

Nuk është e dobishme të dëshironi të krehni dhe stiloni flokët, pasi grumbullimi i papastërtive midis qimeve të furçës së flokëve mund të kalojë në flokë. , a nuk është e vërtetë?

Kjo papastërti mund të vijë nga pluhuri, mbetjet nga produktet e kujdesit të flokëve si kremrat dhe pomadat, apo edhe zbokthi dhe vaji nga skalpi juaj.

Kjo është arsyeja pse . është e rëndësishme të pastroni furçën e flokëve: në këtë mënyrë shmangni përhapjen e mikroorganizmave që janë të dëmshëm për shëndetin tuaj dhe shkaktojnë acarime, alergji dhe madje edhe rënie të flokëve.

Oh, nëse zakonisht huazoni një furçë flokësh për njerëzit e tjerë, është më mirë ta rishikoni këtë zakon: rekomandohet që ky objekt të jetë vetëm për përdorim personal.

Në këtë kuptim, mësoni tani si ta pastroni furçën e flokëve në vetëm disa hapa. Shikoni se çfarë po vjen:

  • sa shpesh duhet të pastroni furçën tuaj të flokëve
  • produktet dhe materialet për të pastruar furçën e flokëve
  • tutorial hap pas hapi se si të pastroni një furçë flokësh

Sa shpesh të pastroni një furçë flokësh

Duhet ta pastroni furçën e flokëve në dy frekuenca të ndryshme: çdo ditë dhe çdo 15 ditë .

Për pastrim të përditshëm, thjesht hiqni qimet e tepërta nga furça e flokëve meduart, në lëvizje delikate. Pastrimi i thellë i një furçe flokësh, nga ana tjetër, kërkon një larje dhe tharje të mirë.

Disa kujdesi bazë për furçën tuaj të flokëve janë: pasi ta përdorni nëpër flokë të lagur, prisni që të thahet plotësisht përpara se ta hiqni.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni njollën e bojës nga rrobat: 8 udhëzime për ju

Prandaj lëreni në një vend me ajrosje të mirë dhe ndërroni rregullisht. Banjo nuk është gjithmonë zgjidhja më e mirë, sepse është një mjedis i lagësht dhe mund të lehtësojë përhapjen e kërpudhave.

Dhe, po, furça e flokëve duhet të ndërrohet maksimumi çdo vit. Kjo do të thotë, nëse e përdorni shumë këtë artikull, ndërroni atë çdo 6 muaj.

Qimet e deformuara, çarjet dhe pjesët që mungojnë mund të jenë disa tregues se jeta e dobishme e furçës suaj të flokëve ka marrë fund.

Tani, ejani dhe mësoni procedurën për ta mbajtur furçën tuaj të flokëve gjithmonë të pastër.

Si të pastroni një furçë flokësh: lista e produkteve dhe materialeve

Pavarësisht se çfarë lloji është furça flokësh që ju do të lahen. Do t'ju duhen pak materiale për këtë dhe të gjitha janë shumë të përballueshme. Kontrollo:

  • ujë të ngrohtë;
  • detergjent neutral;
  • enë që njomet;
  • krehër me majë të imët;
  • furçë për larje.

Uji i ngrohtë ndihmon që papastërtia të largohet nga furça e flokëve, ndërsa detergjenti është një artikull shaka në pastrim që ju ndihmon të dezinfektoni objektet në një mënyrë jo gërryes – dini më shumë për funksionet edetergjent në artikullin tonë!

Shiko gjithashtu: Si t'i presim vizitorët dhe t'i bëjmë ata rehat?

Nga ana tjetër, krehja me majë të imët dhe furça janë dy mjete për të ndihmuar në pastrimin e boshllëqeve midis qimeve të furçës së flokëve.

Artikujt janë të njëjtë pavarësisht nga materiali i furçës suaj të flokëve (plastika, najloni, druri, ndër të tjera). Dallimi është në kohën që do të duhet që larja të përfundojë.

Si të pastroni një furçë flokësh në 4 hapa

Do të habiteni se sa e lehtë është të pastroni një furçë flokësh. Le të shkojmë te tutoriali:

Hapi 1: Përdorni butësisht majën e imët të krehësit për të hequr qimet e bllokuara midis qimeve të furçës. Mos përdorni dhëmbët e krehrit, pasi ato mund të dëmtojnë strukturën e qimeve.

Hapi i dytë: Vendosni ujë të ngrohtë të përzier me dy lugë detergjent neutral në enën ku do lërini furçat të njomet. Nëse ka shumë furça, rrisni sasinë e detergjentit. Lërini të pushojnë për 10 minuta në përzierje.

Hapi 3: Hiqni furçat e flokëve nga uji dhe fërkojeni butësisht furçën midis hapësirave ku grumbullohen papastërtitë. Shpëlajeni tërësisht.

Hapi i 4-të: Koha për tharje. Nëse është e mundur, varni furçat nga doreza dhe lërini të thahen. Një alternativë është t'i lini të thahen në një peshqir. Por vëmendje: sigurohuni që furça të jetë plotësisht e thatë përpara përdorimit. furça drurizakonisht zgjat pak më shumë për tharjen përfundimtare.

E shihni sa është një procedurë shumë e thjeshtë? Tani që e keni mësuar, nuk ka asnjë arsye pse nuk mund t'i pastroni shpesh furçat e flokëve.

Si t'i pastroni furçat e flokëve të sallonit

Për të dezinfektuar furçat e flokëve të sallonit, mund të ndiqni hap pas hapi që treguam më lart. Duke qenë se përdorimi i furçave është i përbashkët, ia vlen të shtoni 70% alkool gjatë njomjes.

Frekuenca me të cilën do ta bëni këtë është shumë e rëndësishme. Hiqni qimet që mbeten në furçë midis një klienti dhe një tjetri. Nëse është e mundur, lani furçat çdo ditë.

Të gjithë artikujt që përdorni për të pastruar furçat e flokëve të sallonit duhet të sterilizohen mirë, mos harroni këtë.

Për të përshpejtuar procesin e tharjes së furçës, mund të përdorni një tharëse flokësh nga salloni juaj, gjithmonë me avionë të ftohtë, në mënyrë që të mos dëmtoni materialet e furçave të flokëve.

Pëlqen përmbajtja? Pra, shikoni edhe hap pas hapi për të larë sfungjerët e grimit!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.