Si të pastroni vaskën? Njihni mënyrën e duhur për çdo lloj

Si të pastroni vaskën? Njihni mënyrën e duhur për çdo lloj
James Jennings

Nuk jeni i sigurt se si ta pastroni vaskën tuaj në mënyrën më efektive? Ne ju tregojmë se si të pastroni hidromasazhet, tekstil me fije qelqi dhe vaska për fëmijë.

Shumica e brazilianëve bëjnë dush. Por disa zgjedhin qetësinë e një banje të mirë. Kripërat, qirinjtë aromatikë dhe flluskat e sapunit mund të ndihmojnë për ta bërë një banjë edhe më relaksuese. Por si ta pastroni vaskën pas përdorimit?

Ata që zgjedhin këtë alternativë e dinë që pastrimi i vaskës nuk është aq i thjeshtë. Pra, që të mund të bëni dush të sigurt, shikoni këshillat më poshtë për të pastruar në mënyrë efektive vaskën tuaj.

Si të pastroni një vaskë: lista e produkteve dhe materialeve

Produktet e nevojshme për pastrimin e vaskës ndryshojnë sipas llojit. Më poshtë është një listë e asaj që nevojitet:

 • Detergjent neutral
 • Sfungjer
 • Pastrues me parfum
 • Sfungjer me shumë përdorime
 • Alkool në xhel
 • Pëlhurë me shumë përdorime

Si të pastroni një vaskë: hap pas hapi

Para se t'ju mësojmë se si të pastroni çdo lloj vaske, kushtojini vëmendje frekuenca e pastrimit. Rekomandohet larja e tij një ose dy herë në çdo dy javë, në varësi se sa herë në javë përdoret.

Shikoni më poshtë se si të pastroni një vaskë në raste të ndryshme.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni filtrin e ujit? Mësoni nga manuali ynë!

Si të pastroni një vaskë me vorbull

Pastrimi i vaskës me hidromasazh duhet të jetë më i kujdesshëm për shkak të avionëve:

 • Mbushenivaskë me ujë të nxehtë derisa të zhyten të gjitha daljet e avionit (vëmendje: temperatura e ujit nuk mund të kalojë 40 gradë)
 • Vendosni dy lugë gjelle detergjent neutral në vaskë
 • Ndizni avionët për 15 minuta
 • Zbrazeni plotësisht vaskën
 • Mbusheni vaskën vetëm me ujë të ftohtë dhe lëreni të funksionojë përsëri për 5 deri në 10 minuta

Ky proces heq çdo mbetje që mund të mbetet brenda tubave. Zbrazeni përsëri vaskën dhe ajo do të jetë gati për përdorim.

Si të pastroni një vaskë me tekstil me fije qelqi

Vaska me tekstil me fije qelqi duhet të pastrohet me produkte jo gërryes si detergjentë dhe pastrues të gjithanshëm. Idealja është të aplikoni produktin me një sfungjer të lagur. Sa herë që përfundoni banjën tuaj, shpëlajeni vaskën mirë me ujë të vakët dhe përdorni një sfungjer për të hequr mbetjet nga banja.

Si të pastroni vaskat prej porcelani

Vaskat shumë rezistente, porcelani duhen pastruar duke hedhur pastruesin mbi një sfungjer me fibra dhe duke e aplikuar produktin në sipërfaqen e vaskës. Më pas, duhet ta shpëlani mirë zonën me ujë të ngrohtë dhe ta thani vaskën

Si të pastroni një vaskë për fëmijë

Ne e dimë që shëndeti i foshnjave është shumë i brishtë. Kështu që është e rëndësishme të keni kujdes kur lani vaskën e tyre. Koha ideale për të pastruar vaskën është menjëherë pas banjës. Holloni dy kapak alkool xhel në një litërujë.

Aplikoni tretësirën me një sfungjer të lagur në të gjithë vaskën, madje edhe jashtë. Pas aplikimit, derdhni shumë ujë për të hequr mbetjet.

Përfundoni duke e fshirë të gjithë vaskën me një leckë të thatë dhe të pastër.

Si të pastroni një vaskë të errët

Vaska me njolla kërkojnë përdorimin e produkteve më të forta, si p.sh. klori aktiv, i cili pastron thellë sipërfaqen.

Bëni një tretësirë ​​klori me ujë dhe lëreni të veprojë për 15 deri në 20 minuta. Vaska juaj do të humbasë atë pamjen e ndyrë.

Si të zhbllokoni një vaskë?

Ka dy mënyra për të zhbllokuar vaskat: me piston dhe me një gjarpër për të zhbllokuar hidraulikun.

0>Me piston mbushni vaskën me ujë rreth 10 cm lartësi. Më pas vendoseni pistën mbi kanalin e shkarkimit dhe filloni të shtyni dhe tërhiqni (thithjen) të paktën 15 herë.

Në thithjen e fundit, tërhiqeni fort për të hequr pistën. Nëse uji nuk kullon kollaj, provoni gjarpërin.

Gjarpri që gjendet në dyqanet e produkteve shtëpiake, është një kabllo çeliku me një sustë në njërin skaj dhe një manivelë në anën tjetër.

Shiko gjithashtu: Mësoni si të pastroni perimet

Fusni gjarpërin dhe kthejeni dorezën në mënyrë që kablloja e çelikut të shkojë më thellë në tub derisa të arrijë në papastërtitë që pengojnë kalimin e ujit.

Kur të gjeni papastërtinë, kthejeni dorezën në drejtim të kundërt tërhiqeni kabllon prapa, duke e nxjerrë nga hidraulika.

ÇfarëPo t'i jepni të gjithë banjës një pamje të përgjithshme? Shikoni udhëzuesin tonë të plotë!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.