Si të ujisni sukulentët: një kuiz për të mësuar se si të kujdeseni

Si të ujisni sukulentët: një kuiz për të mësuar se si të kujdeseni
James Jennings

Nuk mungojnë arsyet për të mësuar se si të ujitni sukulentët: ato janë të gjithanshme, sjellin një prekje simpatike në mjedis dhe ndihmojnë në pastrimin e ajrit. Përveç kësaj, kujdesi për bimët është një detyrë shumë e këndshme dhe terapeutike.

Bimët sukulente mbajnë shumë ujë, prandaj edhe emri. Rrënjët, kërcelli dhe gjethet e saj janë jastëkë të vërtetë që mbajnë ujin për një kohë të gjatë, prandaj këto bimë të vogla janë kaq rezistente.

Por kjo nuk do të thotë se nuk ka nevojë për lotim të rregullt. Qëndroni me ne deri në fund për të mësuar mënyrën e ujitjes dhe kujdesit për sukulentët!

Si të ujiten sukulentët? Testoni njohuritë tuaja tani!

Shumë njerëz ngatërrohen kur ujitin sukulentët, sepse këto zarzavate vijnë nga shkretëtira, ndaj është normale të mendosh se nuk janë mësuar me ujin.

Por nuk është kështu. Në shkretëtira ka shira, po, dhe janë të shumtë. Fuqia e sukulentit është pikërisht të thithë ujin për një kohë të gjatë derisa të vijë shiu i radhës!

Ne ju dhamë një super bakshish, a!? Pra, le të kalojmë në momentin e së vërtetës: zbuloni më poshtë nëse e kuptoni të gjithë kujdesin bazë për ujitjen e sukulentëve.

Ne kemi vetëm pesë pyetje në këtë kuiz - por ato janë të mjaftueshme për të vërtetuar nëse jeni mirë apo jo me sukulentët. Shkojme?

1 – Si të dini se kur duhet ujitur sukulentët?

a) Thjesht ndiqni rregullintë ujitet çdo ditë të tjera

b) Lotim një herë në javë

c) Futeni gishtin në dheun e bimës për të parë nëse ajo është ende e lagur. Nuk mund të qëndrojë plotësisht e thatë për më shumë se 3 ditë

2 – Çfarë të përdorni për të ujitur sukulentët?

a) enë me një spërkatës

b) një shiringë, për ujitje pak

c) një bidon me një grykë të imët

3 – Mënyra më e mirë për të ujitur sukulentët është:

a) lagni vetëm gjethet e bimës

b) shtoni pak ujë në tokë

c) lëreni toka shumë e lagësht, por pa u lagur shumë

4 – Cili është lloji më i mirë i vazos për të lënë sukulentët?

a) sukulentët si vazo të vogla

b) sukulentët mund të vendosen direkt në kachepot, pa asnjë vazo

c) vazot me vrima janë ideale më poshtë, sepse uji i grumbulluar mund të kalbet rrënjët e bimës.

5 – Është më mirë të ujisni sukulentët më rrallë se sa t'i ujisni ato shumë. Çfarë thoni për të?

a) është gënjeshtër, sepse u pëlqen shumë uji si çdo bimë tjetër

Shiko gjithashtu: Si të zgjidhni një fshesë me korrent: një udhëzues i plotë

b) Nuk e di… mendoj se nuk ka rëndësi

c) është e vërtetë, sepse është më e lehtë për një sukulent të mbytet sesa të thahet

Kontrolloni rezultatin tuaj! Cilën shkronjë zgjodhët në shumicën e përgjigjeve tuaja?

Shkronja A: Sukulentët nuk janë forca juaj

Ndoshta julini një ose dy lëngje në dorë, por kjo është në rregull! Ajo që ka rëndësi është që ju jeni këtu duke mësuar se si të ujitni sukulentët dhe të kujdeseni mirë për to. Me shumë vullnet dhe dashuri, gjithçka do të funksionojë.

Shkronja B: Në rrugën e duhur për t'u kujdesur për sukulentët

Ju nuk jeni ekspert në kujdesin e sukulentëve, por nuk ju mungon. Kjo do të thotë, po, sukulentët do të mbijetonin me ju! Vazhdoni të mësoni të përmirësoheni dhe të kujdeseni mirë për këto bimë të vogla.

Shkronja C: Ju + succulents = dashuri e vërtetë!

Ju dolët shumë mirë në këtë test dhe dini saktësisht se si të ujisni sukulentët. Ju me siguri mund të keni një kopsht të tërë prej tyre, sepse ju jeni tipi i njeriut me gishta të gjelbër, e dini? urime!

4 këshilla për t'u kujdesur për sukulentët tuaj

Duke përmbledhur udhëzuesin hap pas hapi për ujitjen e sukulentëve: zgjidhni gjithmonë tenxhere me vrima dhe ujisni bimën sa herë që toka është shumë e thatë. Ju duhet të stërvitni sytë ose të vendosni dorën në tokë.

Një këshillë tjetër është të vëzhgoni gjethet së bashku me tokën. Nëse janë të vyshkur, do të thotë se duan ujë.

Ka disa masa të tjera paraprake përveç këtyre për t'i mbajtur miqtë tuaj të vegjël të gjelbër gjithmonë të bukur. Po për t'i mësuar ato?

Si të zgjidhni vendin më të mirë për sukulentët?

Sukulentët mund të mbahen brenda dhe jashtë, por me disa kushte.

Asnjëherë mos i lini sukulentët tuaj plotësisht në hije ose plotësisht të ekspozuara ndaj diellit. Ata kanë nevojë për rrezet e diellit, por jo shumë: në mënyrë ideale, ata duhet të marrin rreth 4 orë rrezet e diellit në ditë.

Shiko gjithashtu: Detergjent: çfarë është, për çfarë shërben dhe përdorime të tjera

Kjo do të thotë: sukulentët janë bimë gjysmë afatgjata. Nëse i lini në diell për një kohë të gjatë, ato do të digjen. Por nëse marrin shumë pak dritë, ata vuajnë nga një problem i quajtur etiolation, i cili ndodh kur kërcelli shtrihet në kërkim të dritës.

Cila është koha më e mirë për të ujitur sukulentët

Gjëja më e rëndësishme është që t'i ujisni bimët tuaja shpesh, pavarësisht nga koha e ditës.

Por ka dy kohë më të mira për të ujitur sukulentët: herët në mëngjes ose pasdite vonë, pas orës 16:00.

Këto kohë të ditës janë më të mirat, sepse dielli nuk është shumë intensiv, përndryshe uji avullon shumë shpejt dhe bima nuk e përthith siç duhet.

Në dimër, shmangni transplantimin, krasitjen ose ndryshimin e papritur të sukulentit, pasi metabolizmi i tij ngadalësohet gjatë kësaj periudhe.

Si duhet të jetë toka për sukulentët?

Kini parasysh se sa më shumë tokë në vazon e sukulentit, aq më shumë do të duhet të thahet dhe kjo ndikon drejtpërdrejt në lotimin e bimës.

Një tjetër gjë që duhet të dini është se për çfarë lloj lëngu dëshironi të kujdeseni, në mënyrë që të kuptoni llojin e tokës ku lulëzon.preferojnë.

Në përgjithësi, lëngjet pëlqejnë tokën që është më shumë ranore se argjilore. Në vazon ku mbillni lëngun tuaj, përzieni një pjesë të rërës, një pjesë të tokës bimore dhe një pjesë të lëndës organike.

Është e rëndësishme që toka të jetë e pasur me lëndë ushqyese. Nëse keni një pleh për succulents, edhe më mirë!

Sukulenti im ka kërpudhat, tani çfarë?

Sado që sukulentët janë rezistent, ato i nënshtrohen kërpudhave dhe dëmtuesve si çdo bimë tjetër. Ka disa faktorë që favorizojnë shfaqjen e dëmtuesve, duke përfshirë akumulimin e ujit.

Dy dëmtues që zakonisht sulmojnë fidanët janë kokini dhe afidja, por ekziston një recetë e bërë në shtëpi për t'i luftuar lehtësisht.

Përzieni 2 lugë detergjent neutral në 1 litër ujë, transferojeni përzierjen në një shishe spërkatës ose aplikojeni direkt në bimë, duke përdorur një shufër fleksibël.

Spërkateni tretësirën çdo 3 ditë për 10 ditë. Prisni një javë dhe nëse problemi nuk largohet, përsërisni procesin.

Pas të gjitha këshillave, ju jeni patjetër gati të kujdeseni për bimët e vogla! Ju mësuat jo vetëm se si të ujisni lëngjet, por të gjitha sekretet e rritjes së tyre. 💚🌿

A keni menduar ndonjëherë të rritni kopshtin tuaj? Shikoni këtu 3 hapa për të rritur kopshtin tuaj të perimeve në shtëpi
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.