Si të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhinë

Si të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhinë
James Jennings

Doni të dini se si të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhinë? Atëherë ky artikull është për ju! Ju prezantojmë idetë që mund t'i zbatoni në shtëpinë tuaj në mënyrë të lehtë dhe praktike.

Në temat e mëposhtme mund të gjeni këshilla për materialet dhe teknikat për t'i dhënë një fytyrë të re kavanozëve tuaj prej qelqi, duke kombinuar artin dhe dobia.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni njollën e shafranit të Indisë nga lëkura, rrobat dhe enët

Pse të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhinë?

Pse e kaloni kohën tuaj duke dekoruar kavanoza qelqi për kuzhinë? Epo, mund të mendojmë për disa arsye. Dëshironi një listë arsyesh? Ne kemi:

Shiko gjithashtu: Rrobat me grep: këshilla për kujdesin dhe ruajtjen
 • Është e dobishme: pse ta hedhim atë tenxheren me zemër të palmës ose reçelit pas konsumimit të produktit? Duke e ripërdorur dhe dekoruar enën, ju keni një enë të bukur për të ruajtur ushqimin.
 • Është një qëndrim i qëndrueshëm: duke dekoruar dhe përdorur kavanoza qelqi në vend që t'i hidhni ato, ju shmangni gjenerimin e më shumë mbeturinave. Gjithashtu, përfitoni nga rasti për të mësuar më shumë për konceptin e një shtëpie të qëndrueshme!
 • Xhami me artin tuaj është një artikull shtesë dekorativ për kuzhinën tuaj, të cilin mund ta bëni pa shpenzuar shumë.
 • Është një ide e shkëlqyeshme, aktivitet stimulues dhe krijues: lëreni imagjinatën tuaj të shkëlqejë dhe ushtroni aftësitë tuaja artistike.
 • Po në lidhje me përfshirjen e fëmijëve në proces? Mund të jetë një kohë argëtuese familjare! Në këtë rast, kini kujdes me përdorimin e gërshërëve dhe ngjitësit, për të shmangur aksidentet me të vegjlit.
 • Kjo mund të sjellë edhe një të ardhur shtesë për ju, pse jo? nëse ju pëlqenaktiviteti dhe merreni me vete, ju mund të shisni kavanozët tuaj të dekoruar prej qelqi.

Si të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhinë: lista e produkteve dhe materialeve

Ne paraqesim këtu një listë e materialeve dhe produkteve të dobishme për pastrimin e kavanozëve të qelqit dhe gjithashtu për tre teknika për dekorimin e kontejnerëve. Produkte të veçanta për dekorimin e xhamit mund të gjenden në dyqanet e artizanatit. Kontrollo:

 • Kavanoza qelqi me kapak
 • Detergjent
 • Sfungjer
 • Gërshërë
 • Ngjitës pëlhure
 • Ngjitës silikoni
 • Ngjitës dekupazhi
 • Rripa dhe copëza pëlhure
 • Fargo
 • Qesë plastike
 • Pëlhurë
 • Furça
 • Tasi
 • Abetare dekupazhi
 • Letër dekupazhi
 • Lak me njolla

Si të dekoroni kavanoza qelqi xhamin e kuzhinës në 3 të lehta -teknikat për të mësuar

Në temat e mëposhtme, ne do t'ju japim këshilla për të dekoruar kavanozët tuaj të qelqit ashtu siç preferoni. Pavarësisht teknikës që zgjidhni, duhet të lani mirë tenxheret dhe kapakët, me sfungjer dhe detergjent, përpara se të filloni.

Mund të jetë e nevojshme edhe heqja e etiketës, në varësi të llojit të dekorimit që do të bëni . A ka ngjitur pak ngjitës në xhami pas heqjes së etiketës? Klikoni këtu për të lexuar artikullin tonë se si të hiqni mbetjet!

Pasi tenxheret të dezinfektohen dhe të thahen, është koha të filloni t'i dekoroni. Kontrolloni hapin ahapi:

Si të dekoroni me pëlhurë kavanoza qelqi për kuzhinë

 • Prisni një rrip pëlhure pak më të gjatë se perimetri i kavanozit.
 • Ngjisni atë në njërin skaj të shiritit dhe ngjiteni në pëlhurë, duke formuar një rrip të ngushtë rreth xhamit.
 • Nëse dëshironi, mund të lidhni një fije rreth rripit të leckës, duke e mbyllur me një hark.
 • Mund të ngjitni edhe copa pëlhure me ngjyra të ndryshme në rripin e leckës që ndodhet tashmë në tenxhere. Kreativiteti juaj është kufiri juaj.

Si të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhinë me decoupage

Decoupage është një teknikë artizanale që përdor printime letre të ngjitura në një sipërfaqe, me një të bukur. i bërë. Për të dekupazhuar kavanozët e qelqit, ndiqni hap pas hapi:

 • Me anë të një furçe, aplikoni një abetare dekupazhi në zonën e kavanozit që do të stampohet. Lëreni të thahet për rreth 4 ose 5 orë.
 • Prini modelin e letrës për dekupazh që keni ndërmend të aplikoni.
 • Vendosni ujë në një tas dhe zhytni modelin e letrës, duke e lagur për
 • Me një leckë, hiqni ujin e tepërt nga printimi, duke përdorur lëvizje të buta.
 • Me një furçë, aplikoni ngjitësin e dekupazhit në zonën ku keni ndërmend të ngjitni printimin.
 • Ngjiteni modelin në gotë, duke pasur kujdes që të mos rrudhet ose të formohen flluska.
 • Mbulojeni xhamin me një qese plastike transparente dhe, duke përdorur një leckë, fërkojenime kujdes zonën e stampuar. Bëjeni këtë me lëvizje, nga brenda në pjesën e jashtme të printimit, për të eliminuar çdo flluskë të mundshme ajri.
 • Përdorni një furçë për të izoluar xhamin me një shtresë llak xhami me njolla.
 • Lejo tenxherja të thahet për disa orë para përdorimit.

Si të dekoroni kavanoza qelqi për kuzhina me EVA

 • Prisni copa EVA në formën që dëshironi. Nëse preferoni, mund ta blini në dyqanet e artizanatit, tashmë të prerë në forma të ndryshme argëtuese.
 • Duke përdorur ngjitës silikoni, ngjiteni EVA-n në xhami. Gjithashtu ia vlen të ngjiteni në kapak!
 • Mund të mbivendosni copa EVA të formave dhe ngjyrave të ndryshme, për të dhënë një pamje më interesante.
 • Drejtkëndëshat ose rrathët EVA mund të bëhen etiketa, në të cilat ju ju mund të shkruani emrat e produkteve që do të ruhen në çdo kavanoz.

Po kërkoni ide për të rimodeluar kuzhinën tuaj? Shikoni këshillat tona për dekorimin e ambientit duke klikuar këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.