Si të dekoroni një dhomë gjumi dhe pse është kaq e rëndësishme?

Si të dekoroni një dhomë gjumi dhe pse është kaq e rëndësishme?
James Jennings

Ne kemi mbledhur në këtë artikull disa këshilla se si të dekoroni një dhomë gjumi dyshe. Por së pari, le të kuptojmë pak për rëndësinë e kryerjes së saktë të kësaj.

Studimi i Psikologjisë së Mjedisit (fillimisht i quajtur Psikologjia e Arkitekturës) dëshmon: hapësira padyshim ndikon në sjelljen njerëzore.

Përveç kësaj , studimi tregon se është e vërtetë edhe e kundërta: sjellja njerëzore ndikon edhe në mjedis.

Këtu hyjnë në lojë elementët e hapësirës, ​​si tifozët, rrezet e diellit, sasia e mobiljeve, madhësia e shtratit etj. në. Gjithçka ka rëndësi kur krijoni ambiente të rehatshme dhe të këndshme. Përveç reflektimit të drejtpërdrejtë mbi jetën e përditshme dhe cilësinë e jetës së çiftit!

Për këtë arsye, ne do t'ju ndihmojmë të përqendroheni në kompozimet hapësinore që mund të jenë të dobishme për çiftin. Le ta bëjmë atë?

Cilat janë përfitimet e dekorimit të një dhomë gjumi dyshe për marrëdhënien?

Dhoma e gjumit dyshe është dhoma më intime në shtëpi, vendi ynë i pushimit.

Elementët që përbëjnë dhomën e gjumit ndikojnë në cilësinë e gjumit dhe rrjedhimisht në gatishmërinë për t'u zgjuar. Sigurisht që ka ndikim të shumë faktorëve, por dhoma është padyshim një prej tyre.

Përveç kësaj, dhoma e gjumit dyshe është edhe një ambient intimiteti për çiftin.

Puna në këtë struktura me vëmendje më të madhe rrit komoditetin e çiftit dhe përmirëson cilësinë ejeta në përgjithësi. Një dhomë me shumë mobilje, e ngushtë, e çrregullt, me pak ajrosje dhe rrymë drite, për shembull, mund të jetë një faktor i heshtur rëndues i stresit. Çdo element ka rëndësi dhe ne paraqesim disa shembuj të kësaj më poshtë.

Lexo gjithashtu: Si të pastroni një dhomë gjumi dyshe

Si të filloni të dekoroni një dhoma gjumi dyshe? Shikoni 7 stile dekorimi

Hapi i parë është të përcaktoni një stil që duhet ndjekur dhe të kërkoni elemente që dialogojnë me të. Ka disa interesante, këtu janë disa:

1. Stili industrial. Propozimi është krijimi i një ambienti të integruar, pa dhoma të ndara. Është një klasik i Nju Jorkut dhe përmban ngjyra të ndezura, përfundime metalike, materiale urbane (çimento të djegur, çelik, beton) dhe instalime dhe struktura të ekspozuara (të tilla si kabllot, për shembull).

2. Stili retro. Shpëton disa elementë nga vitet 20 deri në 50. Vlerëson ngjyrat e forta, ndriçimin indirekt, modelet gjeometrike dhe linjat e rrumbullakosura.

3. Stili klasik. Elementet i referohen luksit dhe sofistikimit. Karakteristikat përfshijnë kontrastin e ngjyrave, sendet e mëdha (të tilla si qilima dhe jastëkë), artikuj klasikë dhe përfundime fisnike.

4. Stili modern. Minimaliste dhe me pak aksesore. Këtu, prakticiteti ka përparësi ndaj estetikës. Karakteristikat përfshijnë ngjyrat neutrale, linjat e pastra dhe të drejta, butësinë dhe transparencën.

5. Stili oriental. vlerë përekuilibër midis elementeve. Veçoritë janë: mobilje të ulëta, tone të buta, ndarje të lehta dhe botanikë.

6. Stili vintage. Dekorimi shpëton thelbin e viteve 50 dhe 60. Estetika përfshin artikuj të periudhës, përfundime hekuri, ndriçim neoni, ngjyra pastel dhe esëll.

7. Stili fshatar. Këtu shfrytëzohet lënda e parë. Stili është i përbërë nga pjesë të punuara me dorë, dritë të verdhë, bimë, ngjyra të natyrës dhe shumë pëlhura dhe tekstura, si mure guri, druri dhe tulla të forta.

8. Stili romantik. Ideja është të ofrojë qetësi dhe elegancë. Stili është shumë i ngjashëm me estetikën provansale dhe përzien tone pastel dhe të lehta, mobilje me pëlhurë pambuku, perde të lehta dhe printime me lule.

Mos harroni se është e rëndësishme që dhoma të ketë pak nga ju dhe nga partneri juaj . Është bukur të kërkosh një terren ndërmjet shijeve të secilit dhe të investosh në aksesorë që dialogojnë me të dy personalitetet.

Si të dekorosh një dhomë gjumi dyshe: këshilla për llojet më të ndryshme

Le të shkoni te këshillat e dekorimit!

Si të dekoroni një dhomë gjumi të vogël dyshe

> Nëse hapësira është e vogël, mund të investoni në një mur me ngjyrë, mundësisht në një ton më të lehtë. Të tjerat mund të jenë të bardha, duke ofruar një ndjenjë thellësie.

> Raftet mund të jenë një zgjedhje e mirë, kështu që dollapët nuk zënë aq shumë hapësirë. Një ide tjetër ështëinvestoni në një dollap modular, i cili ka rafte të integruar.

> Investoni në pasqyra: për shkak se ato janë reflektues, ato gjenerojnë një ndjenjë hapësire.

> Numëroni në mobilje të ulëta, që vendi të mos bëhet edhe më i vogël dhe i ngushtë.

> Përdorni kuti organizuese për të ruajtur objektet.

Shiko gjithashtu: Si të ngrini ushqimin e gatshëm: hap pas hapi, këshilla dhe më shumë

> Përdorni llamba të varura në mënyrë që të mos zënë hapësirë ​​te koka e kokës.

Si të dekoroni një dhomë gjumi të madhe dyshe

Këtu ka shumë opsione! Sipas dekorimit të zgjedhur, mund të përdorni perde, jastëkë, gardërobë të integruar, një projekt me një lojë dritash dhe, në varësi të hapësirës, ​​një krevat king ose superking size!

Si ta mbani dopio dhoma e gjumit e pastër dhe e organizuar: 3 këshilla

1. Përpiquni ta rregulloni shtratin sapo të zgjoheni.

2. Përfitoni nga rutina për të organizuar rrëmujën e një dite më parë: nëse shkoni në kuzhinë, përfitoni nga rasti për të marrë gotat që janë në dhomë; organizoni rroba dhe këpucë që nuk janë në vendin e tyre, e kështu me radhë.

3. Mëngjesi në shtrat mund të jetë shumë romantik – por kini kujdes kur hani ushqim në dhomë në mënyrë që të mos grumbullohen papastërti.

Nëse jeni të frymëzuar për të dekoruar dhomën tuaj të gjumit,

Kënaquni dhe lexoni edhe këto këshilla për pastrimin e dhomës së çiftit!

Shiko gjithashtu: Trikotazh: Udhëzuesi i plotë i larjes dhe kujdesitJames Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.