Si të dekoroni një kuzhinë? Këshilla për formate të ndryshme

Si të dekoroni një kuzhinë? Këshilla për formate të ndryshme
James Jennings

Si të dekoroni një kuzhinë, atë dhomë që ka shumë mundësi të jetë e preferuara juaj? Në fund të fundit, është në kuzhinë që përgatiten receta të shijshme dhe nëse ka diçka që ka të bëjë me afeksionin, është ushqimi.

Pa thënë që është edhe një nga hapësirat më të frekuentuara në shtëpi, kështu që ajo duhet të jetë gjithmonë e bukur dhe e pastër për banorët dhe vizitorët.

Do të frymëzoheni nga:

 • Çfarë ngjyrash të përdorni në dekorimin e kuzhinës
 • Si të dekoroni kuzhina në përputhje me llojin dhe madhësinë e saj
 • Ide të sendeve dekorative për të bërë në shtëpi

Le ta bëjmë atë?

Si të dekorojmë një kuzhinë: çfarë ngjyrash zgjidhni?

Kur zgjidhni ngjyrat e kuzhinës, nuk është e dobishme: paleta duhet të shkojë sipas shijes tuaj personale. Kjo vlen për çdo dhomë, në fakt.

Këshilla më e madhe për zgjedhjen e ngjyrave të kuzhinës është që të zgjidhni vetëm dy ngjyra kryesore dhe të lini pjesën tjetër të plotësohet me enët e kuzhinës.

Ah, dritë ngjyrat tregohen për hapësira të vogla dhe ato të errëta për ambiente më të mëdha.

Nëse stili juaj është më klasik dhe i matur, dyshja bardh e zi është perfekte. Kombinimi i të bardhës dhe të kuqes është i vlefshëm për ata që pëlqejnë të lënë një personalitet të gjallë në dekor.

Nëse doni të largoheni nga e dukshme, si të bëni bast për të verdhën apo portokallinë? Blu, nga ana tjetër, është më pak gazmore, por elegante në masën e duhur.

Si të dekoroni një kuzhinë në përputhje me rrethanatme llojin dhe madhësinë e dhomës

Është e rëndësishme të kihet parasysh se dekorimi, organizimi dhe funksionaliteti shkojnë paralelisht. Sidomos në kuzhinë, një nga dhomat që kërkon më shumë praktike.

Për shembull, rregulli i trekëndëshit është një këshillë shumë e rëndësishme për këtë.

Dmth kur lavaman, frigorifer dhe soba janë të rregulluara në mënyrë që të formojnë një trekëndësh imagjinar në hapësirë, ju optimizoni dhe shpejtoni lëvizjet tuaja nëpër dhomë.

Është shumë e rëndësishme të jeni të lehtë kur gatuani dhe nëse hapësira është e vogël, kjo është thelbësore.

Si të dekoroni një kuzhinë të vogël

Dekorimi vertikal, me rafte dhe kamare, është alternativa më e mirë për ambientet me pak hapësirë.

Siç e përmendëm tashmë, drita tonet janë ideale për ambiente më të vogla. Por kjo nuk do të thotë se dekori i kuzhinës suaj do të jetë i mërzitshëm.

Pra, vendosni bast për vetë enët e kuzhinës si sende dekorative. Për shembull, kavanoza me erëza dhe ushqime, mbulesa enësh, kullues enësh, të gjitha këto mund të jenë elegante dhe të këndshme në dekorim.

Kemi një artikull të tërë me shumë ide për një kuzhinë të vogël, shikoni këtu .

Si të dekoroni një kuzhinë të madhe

Kuzhina mund të jetë e madhe, por rregulli për ta mbajtur atë të organizuar mbetet. Pra, në rastin e hapësirave më të mëdha, ju keni lirinë të dekoroni me sende që nuk janë plotësisht të nevojshme, por sillni njëbukuri shtesë.

Si, për shembull, pikturat, bimët, aranzhimet, qeramika dhe madje edhe librat e gatimit.

Një tryezë e madhe dhe e bukur shkon mirë edhe në kuzhina të mëdha.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni pluhurin nga mobiljet?

Ju mund të përdorni kreativitetin tuaj sipas dëshirës!

Si të dekoroni një kuzhinë amerikane

Kuzhina amerikane tashmë është simpatike në vetvete. Në këtë rast, këshilla kryesore është që ta lini gjithmonë të lirë tavanin.

Ne e dimë se kjo ju bën të dëshironi të lini disa sende dekorative atje, por kjo hapësirë ​​është e favorshme për të mbledhur rrëmujë. Nëse do të dekoroni tavolinën e banakut, vendosni diçka që tashmë ka funksion në kuzhinë, si p.sh. një shportë me fruta.

Shiko gjithashtu: Bimët e shtëpisë: Çfarë duhet të dini

Oh, nëse ka një mur në anën e banakut, shfrytëzojeni rastin. për të vendosur një foto të bukur ose një mbajtëse filxhani.

Ide të tjera për ta bërë kuzhinën amerikane edhe më interesante: llambë varëse mbi tavolinën e punës, ose një raft i varur dhe stole elegant me shpinë,

Si të dekoroni një kuzhinë në formë L

Pjesa e kuzhinës në formë L që meriton vëmendje të veçantë në dekorim është muri! A e dini se ku ka një shirit muri të dukshëm, i cili është zakonisht poshtë dollapit dhe sipër lavamanit?

Atje mund të vendosni një pllakë me ngjyrë, në tullë ose me një teksturë të ndryshme. Ose mund të vendosni magnet për thika, kapakë tenxhere ose një mbështetëse muri për filxhanë.

“Këndi” i kuzhinës në formë L-ja meriton gjithashtu një dekorim të këndshëm. Nëse keni një banak, mund të vendosni një send dekorativ interesant, si p.shshishe ose vendosja e një këndi kafeje, për shembull.

Bëni vetë: 10 ide për artikujt për të dekoruar kuzhinën tuaj

Këshillat për dekorimin e llojeve të ndryshme të kuzhinave që keni tashmë, tani, si thua të krijoni disa dekorime me duart tuaja?

Përveç të qenit një qëndrim i qëndrueshëm, është një mënyrë argëtuese për të kaluar kohë dhe për t'iu përkushtuar dekorimit të shtëpisë tuaj.

 1. Bëjeni dekorative pjata për muret;
 2. Bëni një kornizë me tapa vere;
 3. Dekoroni shishet e qelqit me litar sizal;
 4. Bëni një mbajtëse për takëmet me kanaçe
 5. Përdorni vegla për të bërë një llambë kreative;
 6. Bëni slitë me fije;
 7. Përdorni fasule për të dekoruar vazot e bimëve;
 8. Lyturni një copë druri për të bërë një orë;
 9. Bëni kamare për murin me shkopinj Popsicle;
 10. Rivendosni arkat prej druri dhe shtojini ato në dekor.

A ju pëlqejnë këshillat se si të dekoroni një kuzhinë? Frymëzohuni dhe kaloni te pjesa më e lezetshme: dekorimi!

Po të përfitoni nga frymëzimi për të dekoruar edhe dhomën e ndenjes? Ne sjellim këshilla të mahnitshme këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.