Si të pastroni siç duhet mermerin

Si të pastroni siç duhet mermerin
James Jennings

Doni të kuptoni se si të pastroni mermerin dhe të dini se si të ruani kujdesin e duhur për këtë gur? Ky artikull do të shpjegojë se si ta bëni këtë në mënyrë që të mos bëni më kurrë gabim në pastrim.

Mermeri mund të jetë në ngjyra të ndryshme, si të bardhë, bezhë, gri dhe të zezë dhe karakteristika kryesore e tij janë dizenjot e shkëlqyera, të quajtura vena. Është një material që i jep ambienteve një pamje elegante dhe të sofistikuar.

Guri ka një përbërje kimike të bazuar në gur gëlqeror dhe formimi i tij është kompleks. Ky grup karakteristikash mund të krijojë përshtypjen se pastrimi i mermerit është i vështirë, por nuk është kështu.

Kontrollo tani se si të pastrohet mermeri.

Si të pastrohet mermeri: lista e produkteve dhe materialeve

Kur bëhet fjalë për pastrimin e mermerit, motoja "më pak është më shumë" është shumë e mirëpritur.

Nuk keni nevojë për asgjë tjetër përveç ujit, detergjentit neutral dhe një leckë të butë, si p.sh. Pëlhurë për shumë qëllime Perfex, për pastrimin e thjeshtë të gurëve të mermerit.

Nëse mermeri në shtëpinë tuaj është i ndyrë ose dëshironi ta zbardhni, llogarisni vetëm në veprimin dezinfektues të sodës së bukës.

Ne shpjegojmë në detaje më poshtë si të pastroni.

Si të pastroni mermerin: hap pas hapi

Ka disa lloje mermeri, por pastrimi është i njëjtë për të gjithë. Disa nga më të zakonshmet janë:

  • Mermeri travertin: është një shkëmb gëlqeror i përbërë nga mineralet kalcit, aragonit dhelimonit. E ka origjinën nga burimet e nxehta dhe gjendet kryesisht në ngjyra neutrale, si bezha dhe kafe.
  • Mermeri Carrara: është ekskluzivisht me ngjyrë të bardhë. Fundi i tij është më delikat dhe më pak fshatar, i ndryshëm nga mermeri travertin, por po aq elegant. E ka këtë emër sepse vjen nga qyteti i Carrara, në rajonin e Toskanës (Itali).
  • Crema marfil mermer: një nga llojet më të shtrenjta në treg, crema marfil konsiderohet një luks mermeri. Ka më pak porozitet se mermerët e tjerë dhe një strukturë më të ndritshme. Përveç kësaj, ngjyrat e tij janë zakonisht neutrale, si kremi dhe bezha e hapur.

Përveç metodës së pastrimit, pika të tjera të përbashkëta midis llojeve të mermerit janë rezistenca dhe mundësitë e aplikimit, të cilat mund të jenë përdoret në dysheme, lavamanë, banakë ose shkallë, si brenda ashtu edhe jashtë.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni tiganët inox dhe t'i ruani në mënyrën e duhur

Tutorial se si të pastroni mermerin

Siç e përmendëm më lart, pastrimi i mermerit është jashtëzakonisht i thjeshtë.

Lagni një leckë për shumë qëllime me ujë dhe tre pika detergjent neutral dhe fshijeni në të gjithë sipërfaqen e mermerit.

Më pas fshijeni me një leckë tjetër, këtë herë të thatë.

Mermeri është një material poroz dhe mund të thithë ujin shumë lehtë, kështu që një pellg i vogël uji që formohet mbi gur mund të mjaftojë për ta njollosur atë.

Si të pastroni mermerin e bardhë ose si të pastroni gurin e mermeriti ndyrë

Nëse guri juaj i mermerit është i ndyrë ose dëshironi ta zbardhni pak më shumë, ia vlen të bëni një përzierje me një pjesë ujë të nxehtë, një pjesë sodë buke dhe një pjesë detergjent neutral.<1

Shiko gjithashtu: Provimet rutinë: një udhëzues për t'u kujdesur për shëndetin tuaj

Përzieni derisa të përftohet një pastë homogjene dhe aplikojeni në gurin e mermerit.

Fërkojeni butësisht me një leckë shumëfunksionale Perfex, lëreni për 10 minuta dhe më pas hiqeni duke e tharë mirë.

Tani që ju keni kontrolluar udhëzuesin tonë të plotë të pastrimit të mermerit, shikoni këshillat për përdorimin e pastruesit shumëfunksional .
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.