Organizimi i kuzhinës: këshilla për të mbajtur mjedisin në rregull

Organizimi i kuzhinës: këshilla për të mbajtur mjedisin në rregull
James Jennings

Kur gjithçka është në vendin e duhur, ne mund të analizojmë më mirë mjedisin, të shohim se çfarë duhet blerë dhe pastruar, përveçse kemi më shumë hapësirë ​​për të gatuar!

Nëse gjithçka qëndron e organizuar, aq më e madhe është ruajtja nuk ka nevojë të bëhet sa herë që ju duhet të përgatisni një vakt, pasi hapësira tashmë do të jetë gati për gatim. Me fjalë të tjera: truku është të siguroheni që kuzhina të jetë e organizuar gjatë gjithë kohës, edhe nëse ky proces bëhet gradualisht.

Organizimi i kuzhinës: lista e produkteve dhe materialeve

Për organizimin në kuzhinë, ju duhet të keni enët tuaja, sende ushqimore, tenxhere dhe objekte të tjera, si dhe disa sende pastrimi për t'ju ndihmuar me këtë detyrë!

Shkruani listën tonë atje, por mbani mend se ato janë thjesht sugjerime për t'u larguar ruajtja juaj më e lehtë!

Shiko gjithashtu: 4 këshilla për ushqimin e shëndetshëm për të gjithë në shtëpi
  • Kavanoza qelqi me kapak
  • Pëlhura shumëpërdorimëshe Perfex
  • Shporta organizuese
  • Sfungjer i ri Ypê
  • Ngjitës etiketa
  • Pjatalarëse Ypê
  • Granpa muri
  • Ypê shumëfunksionale

Organizimi i kuzhinës: hap pas hapi

Ne e kuptojmë se çdo Kuzhina është e ndryshme, kështu që organizimi i kuzhinës është shumë subjektiv për nevojat e çdo personi. Ndiqni këshillat tona.

Rregullat e pastrimit dhe organizimit në kuzhinë

Të shohësh gjithçka të pastër sjell shumë kënaqësi, apo jo? Dhe me kuzhinën nuk mund të ishte ndryshe!

Së pari, bëjeni këtë pastrim pjesë të rutinës suaj,duke siguruar që kuzhina të shkëlqejë gjithmonë! Fshijini rregullisht sipërfaqet me një leckë të lagur për të gjitha përdorimet dhe mbajeni dyshemenë të pastër duke përdorur një produkt të gjithanshëm. Mos harroni të fshini dhe fshini dhomën me fshesë me korrent!

Një opsion i mirë për të ruajtur pastërtinë është të ndryshoni disa sende që mund të jenë tashmë të konsumuara, si p.sh. sfungjerin dhe shaminë në lavaman. Këto detaje ndihmojnë për t'i dhënë mjedisit një pamje të re!

Përveç pastrimit të përgjithshëm, mos harroni të kontrolloni që pajisjet të jenë të pastra: pa thërrime, njolla, derdhje ose ato pak papastërti që ndonjëherë kalojnë pa u vënë re. Përdorni një leckë për shumë qëllime dhe pastroni ato nga brenda jashtë (furrë, mikrovalë, etj).

Si të organizoni sendet ushqimore në kuzhinë

Që organizimi në kuzhinë të funksionojë, idealja është se çdo gjë është e aksesueshme dhe në vendin e duhur. Kush nuk shkoi kurrë në treg për të blerë një përbërës për drekë dhe kuptoi se e kishte tashmë atë artikull kur u kthye në shtëpi?

Me këtë në mendje, ne mund t'i organizojmë ushqimet në mënyrë të tillë që të jetë e lehtë të shikoni se çfarë duhet të blihet apo jo. Përdorni kavanoza qelqi me kapak për të ruajtur ushqime të tilla si mielli, sheqeri, drithërat, orizi dhe fasulet, për shembull. Përveç kësaj, mbajini ato së bashku në një pjesë të dollapit ose në rafte që mund t'i qaseni lehtësisht.

Në këtë mënyrë, gjithmonë mund të keni një referencë vizuale të asaj që mungon në qilar, duke parandaluar blerjettë panevojshme dhe të kursyera.

Për sendet e tjera ushqimore, një sugjerim është t'i ndani sipas kategorive brenda dollapëve: ëmbëlsirat, ushqimet, ushqimet... kategoritë i përcaktoni ju! Gjëja kryesore është që ajo të jetë funksionale. Për ta bërë gjithçka edhe më të organizuar, mund të përdorni shportat e organizimit për të kategorizuar artikujt.

Shikoni 10 këshilla të paharrueshme për të organizuar dollapin tuaj të kuzhinës këtu

Si të organizoni tenxhere në kuzhinë

<0 0>A keni parë ndonjëherë një kavanoz me erëza në kuzhinën tuaj dhe keni harruar se çfarë ka në të? Piper? Paprika? Curry? Është kripë apo sheqer?

Zgjidhja për t'i mbajtur gjërat të organizuara në kuzhinë varet gjithashtu nga klasifikimi i gjërave: si thua të marrësh disa etiketa ngjitëse dhe një stilolaps dhe të shkruash atë që ka në secilën prej kavanozëve?

Nëse problemi është në organizimin e enëve plastike për të ruajtur ushqimin, mos harroni t'i mbani në të njëjtin vend, në mënyrë që të mos humbisni duke kërkuar një tenxhere që nuk e dini se ku është. Në dollap, mbajini enë më të vogla brenda atyre më të mëdhenjve, duke i lënë kapakët anash, të organizuar sipas madhësisë.

Lexo gjithashtu: Si të zverdhojmë enët plastike

Si të organizojmë enët dhe takëm në kuzhinë

Një sirtar i çrregullt plot me gjëra mund t'ju shkaktojë dhimbje koke kur kërkoni një enë specifike. Ku shkoi ajo thikë, ajo sitë apo ajo lugë?

Kështu që zbrazni dhe pastronisirtarët. Më pas, ashtu si qilarja dhe dollapët, mund t'i organizoni artikujt sipas frekuencës së përdorimit: takëm më të përdorur në sirtarin e parë, të ndara sipas llojit. Më pas, në sirtarin tjetër, artikujt më të përdorur në përgatitjet tuaja: shtrydhëse frutash e perimesh, rende, lugë etj.

Disa gjëra, si dorezat termike, gota matëse ose çfarëdo që ju nevojitet për të pasur akses më të lehtë mund të varur nga grepa në mure, duke liruar sirtarët.

Shiko gjithashtu: Si të pastroni fenerët e verdhë në 4 mënyra të ndryshme

A e dini se cilat janë veglat thelbësore për kuzhinën tuaj? Shikoni këtu

Si të organizoni lavamanin në kuzhinë

Një lavaman i organizuar është ndryshimi i madh midis një kuzhine të rregullt dhe një kuzhine të patëmetë! Lëreni tavanin gjithmonë të pastër dhe me hapësirë ​​dhe mbani mend se edhe legeni i lavamanit ka nevojë për vëmendjen tuaj: përdorni lavastoviljen me sfungjer për të hequr çdo papastërti që është bllokuar në të.

Organizimi i kuzhinës duhet gjithashtu të keni parasysh se çfarë është pranë lavamanit. Keni një hapësirë ​​të rezervuar për lavamanin, sfungjerin dhe sfungjerin e lavamanit, duke i lënë së bashku në një cep.

Kuptoni se si të shmangni grackat në lavamanin tuaj dhe garantoni mirëqenien e kësaj hapësire kaq të rëndësishme në përgatitja e ushqimit.

Këshilla për të mbajtur kuzhinë të organizuar

Këshilla më e madhe për të mbajtur kuzhinë të organizuar është disiplina. Bëhuni zakon të pastroni dhomën rregullisht dhe krijoni zakonin e mbajtjesçdo gjë në vendin e vet: a nxorre një tenxhere nga dollapi? Atëherë mos harroni ta ktheni atë.

Kjo praktikë do të bëhet pjesë e rutinës suaj: qëndrime të pavetëdijshme që mbani dhe që ndihmojnë organizatën në kuzhinë të vazhdojë të punojë. Sa më shumë kujdes të bëjmë me një hapësirë, aq më shumë duam ta bëjmë atë gjithmonë të këndshme. Dhe një kuzhinë e organizuar mirë mund të zgjojë një kuzhinier edhe për ata që kanë pak aftësi në kuzhinë!

Tani që keni mësuar se si ta organizoni kuzhinën tuaj, si të ndiqni udhëzuesin tonë të këshillave për kuzhina të vogla ?
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.