Rutina javore e pastrimit: 5 hapa për të krijuar një orar

Rutina javore e pastrimit: 5 hapa për të krijuar një orar
James Jennings

Krijimi i një rutine javore pastrimi nuk është shkencë raketash. Krejt e kundërta: sapo të vendosni një orar që funksionon për jetën tuaj të përditshme, do ta keni më të lehtë t'i kryeni gjërat.

Ne e dimë se për shumë njerëz, mbajtja e shtëpisë pastër dhe i organizuar mund të jetë mjaft i ndërlikuar. A mund të lidhesh me këtë?

Dhomat për t'u pastruar, rrobat për t'u larë, jeta profesionale për t'u pajtuar... duket se një javë nuk do të jetë e mjaftueshme, apo jo?

Shiko gjithashtu: Rrobat me grep: këshilla për kujdesin dhe ruajtjen

Por ne garantojmë se është e mundur që gjithçka të rrjedhë. Vazhdoni deri në fund për të marrë të gjitha këshillat se si të konfiguroni rutinën tuaj javore të pastrimit.

5 hapa për të vendosur një rutinë javore pastrimi

Nëse jeni të interesuar për një rutinë javore pastrimi, ka të ngjarë që ju të keni kërkuar tashmë për përmbajtje të tjera mbi këtë temë.

Është shumë e zakonshme të gjeni një kalendar në internet që ju tregon saktësisht se çfarë të bëni në çdo ditë të javës, por kjo funksionon rrallë. A e dini pse?

Për shkak se rutina javore e pastrimit të jetë e përsosur, duhet të merrni parasysh çdo aspekt të jetës suaj të përditshme.

Për shembull: sa njerëz jetojnë në shtëpinë tuaj, nëse ke fëmijë, nëse punon jashtë, madhësia e shtëpisë dhe numri i dhomave etj.

Ah, ndikon edhe rajoni ku jeton. Nëse jetoni në një vend me pluhur, për shembull, do t'ju duhet ta pastroni shtëpinë më shpesh.

Dmth, gjithçka varet ngakontekst dhe nuk ka asnjë formulë të gatshme për krijimin e rutinës tuaj javore të pastrimit. Por këtu janë disa këshilla thelbësore:

1) Rendisni detyrat javore

Merrni një letër dhe një stilolaps ose shkruani të gjitha aktivitetet që duhen bërë një herë në javë në fletoren e celularit tuaj në shtëpinë tuaj.

Disa nga këto detyra mund të jenë pastrimi i mobiljeve, larja e çarçafëve dhe ndërrimi i shtratit, larja e oborrit dhe pastrimi i dhomave. Mos harroni se nevoja për të pastruar shtëpinë tuaj varet nga faktorët e përmendur më sipër.

Larja e enëve, për shembull, është një detyrë e përditshme, kështu që nuk hyn në listë. Dhe mos harroni të përdorni teknika për të kursyer ujin kur lani enët. jeni dakord?

Shkruani gjithçka që ju vjen në mendje, mos u shqetësoni për rendin e ekzekutimit në atë moment.

2) Delegoni aktivitetet

Ne e dimë se ndonjëherë mund të jetë shumë e vështirë të kërkosh nga anëtarët e tjerë të familjes që të ndihmojnë në punët e shtëpisë.

Por përqendrimi i detyrave në duart e një ose dy personave mund të jetë shumë rraskapitës. Nëse të gjithë ndajnë të njëjtën hapësirë, është e drejtë që të gjithë të ndihmojnë për ta mbajtur atë të pastër në mënyrë që të shijojnë një atmosferë komode së bashku, apo jo?

Për të mos përmendur që ndihmon në krijimin e një ndjenje përgjegjësie në të gjithë banorët, përveç disa përfitimeve të tjera.

Pra, delegoni detyrat sipas lehtësisë së secilitnjë me aktivitete të caktuara. Pyetni se cilat janë preferencat e tyre dhe, nëse është e nevojshme, mësojini se si të pastrojnë, duke shpjeguar teknikat, cilat produkte të përdorin etj.

Mësoni mënyrën më të mirë për të ndarë punët e shtëpisë me artikullin tonë!

3 ) Shpërndani detyrat në ditët e javës

A keni ndarë tashmë se cilat aktivitete do të jenë me secilin person që jeton me ju? Tani, është koha të përcaktoni se sa kohë duhet të kryhet çdo detyrë dhe t'i shpërndani ato midis ditëve të javës, duke u përshtatur në rutinën e secilit.

Dëshironi ta keni të shtunën dhe të dielën pa aktivitete shtëpiake? Pra, organizohuni për këtë.

Gjithashtu merrni parasysh se cilat janë ditët më të ngarkuara të javës. Në këtë mënyrë, ju e dini se nuk do të jeni në gjendje të kryeni një detyrë si larja e plotë e banjës në një ditë si kjo.

Ji realistë dhe shpërndani aktivitetet në mënyrë që gjithçka të përshtatet në kalendar.

4) Krijoni një tabelë plani

Deri më tani, tashmë mund të shihni rutinën tuaj javore të pastrimit duke marrë formë.

Për ta bërë gjithçka edhe më të qartë, vendosni një tabelë me kolona nga " dita e javës", "koha", "emri i detyrës" dhe "emri përgjegjës".

Më pas vendoseni këtë tabelë në një vend ku të gjithë mund ta shohin atë.

5 ) Bëni teste

Çdo shtëpi ka një rutinë të ndryshme javore pastrimi dhe, edhe pse gjithçka është shumë e detajuar në letër, disa çështje perceptohen vetëm nëkoha e praktikës.

Pra, pajtohu me të gjithë në shtëpi se në cilën ditë do ta zbatosh orarin dhe do të kesh javën e parë si test për të parë se çfarë funksionon dhe çfarë jo.

Përshtatni gjithçka të nevojshme për të funksionuar rutinën e pastrimit, përmbajuni një javë pas tjetrës dhe pak nga pak pastrimi i shtëpisë do të bëhet zakon për të gjithë. 😉

Çfarë nuk mund të mungojë nga rutina juaj javore e pastrimit të shtëpisë

Pra, a jeni gati për të krijuar rutinën tuaj javore të pastrimit?

Kemi sjellë disa rikujtues të tjerë nga ato që nuk mund të mungojnë në kujdesin tuaj të përditshëm për shtëpinë. Dhe ne nuk po flasim se cilat detyra duhet ose nuk duhet të bëhen, në fund të fundit, personi më i mirë për ta përcaktuar këtë jeni ju, i cili e njeh shtëpinë tuaj.

Por planifikimi, disiplina dhe qëndrueshmëria në aktivitete janë thelbësore. Mos u dorëzoni nëse nuk funksionon javën e parë, gjëja e rëndësishme është të vazhdoni të përpiqeni.

Një gjë tjetër që nuk mund të mungojë në rutinën tuaj javore janë produktet cilësore të pastrimit. Me to, ju mund të keni një higjienë efikase, veprim të zgjatur pastrimi dhe gjithashtu mund të mbështeteni në produkte me shumë qëllime, të cilat kanë më shumë se një funksion dhe mund të përdoren në dhoma të ndryshme.

Shiko gjithashtu: Si të ripërdorni ujin: një qëndrim i qëndrueshëm dhe ekonomik

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, rutina juaj javore e pastrimit duhet të përfshijë kohën e pushimit. Merrni një moment për t'u kujdesur edhe për veten, sepse pa këtë, kujdesi për shtëpinë mund të bëhet një detyrë e madhe.sfidë.

Një këshillë tjetër është të përfshini shpërblime për veten dhe njerëzit që jetojnë me ju, pas gjithë punës së bërë së bashku. Po për një seancë kinemaje me gjithçka që ju takon?

7 këshilla për të kursyer kohë në rutinën javore të pastrimit

Ju tashmë e dini se si ta konfiguroni rutinën tuaj javore të pastrimit dhe çfarë ju nevojitet keni, por prapë mund të përmirësoheni nëse dini gjithashtu se si të optimizoni kohën tuaj në punët e shtëpisë.

Këshilla jonë është:

1. Planifikoni veten dhe ndiqni planifikimin tuaj. Duket qartë, por është gjithmonë mirë të mbani mend se orari i krijuar duhet të respektohet dhe të mos lihet mënjanë. Përcaktoni se në cilën orë të ditës do të bëni çdo detyrë dhe caktoni afate, për shembull: Do të marr 30 minuta për të pastruar dhomën.

2. Mos i anashkaloni detyrat e përditshme: mbledhja e plehrave, mbajtja e organizimit të përgjithshëm të dhomave, shënimi i listës së ushqimeve, rregullimi i shtretërve, etj. janë shembuj të detyrave që lehtësojnë rutinën javore.

3. Praktikoni rregullin e pesë minutave: Shihni se duhet bërë një detyrë dhe duhen më pak se pesë minuta për ta përfunduar? Kështu që bëjeni tani dhe mos e lini për më vonë.

4. Nëse mundeni, investoni në pajisje që optimizojnë kohën tuaj, si p.sh. një fshesë me korrent inteligjent ose një tharëse rrobash.

5. Mbani në dorë një komplet të plotë pastrimi dhe mblidhni gjithçka që ju nevojitet përpara se të filloni pastrimin.e dhomave.

6. Kushtojini vëmendje etiketave të produkteve të pastrimit, kjo ju pengon t'i aplikoni ato në mënyrë të gabuar dhe t'i ripërpunoni ato.

7. Përdorni disa truke për të kursyer kohë në çdo detyrë: për shembull, kur i varni rrobat në varëse rrobash, nuk do t'ju duhet t'i hekurosni, thjesht kthejini direkt në gardërobë. Ose, ndërkohë që lini një produkt duke vepruar, shkoni të bëni një aktivitet tjetër pastrimi.

Tani që keni mësuar se si të vendosni një orar javor pastrimi, si të ndiqni udhëzues i plotë për pastrimin?
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.