Teflon: çfarë është, përfitimet, si ta pastroni dhe mirëmbani atë

Teflon: çfarë është, përfitimet, si ta pastroni dhe mirëmbani atë
James Jennings

Tabela e përmbajtjes

A janë tiganët Teflon më të dashurit e kuzhinës tuaj? Ju nuk jeni vetëm në këtë. Për shkak se ato nuk ngjiten, na e bëjnë shumë më të lehtë rutinën.

Por prit një minutë, çfarë është saktësisht teflon? A e dini se nga se përbëhet dhe si të ruhet për më gjatë?

Ka shumë pyetje në lidhje me këtë temë dhe do t'i sqarojmë të gjitha më poshtë. Qëndroni me ne për të mësuar gjithçka rreth Teflonit!

Teflon: çfarë është?

Teflon është emri tregtar për një substancë të quajtur Politetrafluoroetilen (PFTE), një polimer sintetik i përbërë nga molekula shumë të mëdha dhe e qëndrueshme, që përmban dy atome karboni (C) dhe katër fluor (F).

Kompania DuPont ishte përgjegjëse për komercializimin e materialit dhe patentoi emrin Teflon.

PFTE ishte u zbulua aksidentalisht nga kimisti Roy Plunket, i cili po kërkonte një gaz ftohës për frigoriferë në vitin 1938.

Kur u testua zbulimi, u zbulua se PFTE ishte një substancë shumë interesante, e cila:

  • nuk tretet në tretës
  • është rezistent ndaj acideve
  • i reziston temperaturave të larta
  • është një material i rrëshqitshëm

Me këto veti, është e lehtë të kuptosh pse PFTE u aplikua në tenxhere dhe tepsi, apo jo?

Por përtej kësaj, Teflon është përdorur dhe ende përdoret në disa gjëra të tjera: në izolimin e telave dhe pjesëve të kompjuterëve, ingranazheve, pjesë për makina dhe avionë,llamba dhe madje edhe në paketimin e picave.

A është Teflon i dëmshëm në fund të fundit?

Ka shumë mundësi që ta keni dëgjuar tashmë se Teflon është i dëmshëm për shëndetin tuaj dhe madje mund të shkaktojë kancer.

Shiko gjithashtu: Si të trembni mushkonjat: mite dhe të vërteta mbi këtë temë

E vërteta është se tefloni paraqet toksicitet, kryesisht për shkak të fluorit. Por rreziku i kontaminimit lind vetëm kur sipërfaqja e teflonit gërvishtet fort, kështu që fluori përzihet me ushqimin.

Megjithatë, fluori i gëlltitur në sasi të vogla nuk është i dëmshëm.

Sepse tefloni është vetëm e dëmshme për shëndetin nëse nxehet shumë (kur lihet shumë gjatë në nxehtësi të lartë). Në atë rast, ai do të degradojë dhe do të lëshojë gazra që janë të dëmshëm për mirëqenien tuaj.

Kështu që ju tashmë e dini: mos i gërvishtni tiganët e teflonit dhe mos i harroni ato në zjarr. Le të flasim në fund të tekstit për kujdesin e veçantë me Teflon.

Cilat janë përfitimet e Teflon?

Siç mund ta shihni tashmë, Teflon është një material shumë rezistent.

0>Përveç kësaj, ju bën të përdorni më pak vaj në përgatitjen e recetave tuaja, gjë që është një pikë pozitive për të pasur një dietë të shëndetshme.

Ai gjithashtu paraqet një raport të shkëlqyer kosto-përfitim: mund të gjeni teflon të markave të ndryshme, me çmimet nga më të larmishmet.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni njollën me pluhur sapuni

Për të mos thënë që pastrohet shumë lehtë!

Këto janë avantazhe që bëjnë të gjithë diferencën gjatë gatimit.

Teflon dhe qeramika: cilën të zgjidhni?

Kur blini, është e mundurse ka dyshime në lidhje me zgjedhjen e enëve të gatimit: cila është më e mirë, qeramika apo tefloni?

Gjithçka varet nga nevojat tuaja në lidhje me përdorimin. Të dyja kanë qëndrueshmëri të madhe, por çmimi i enëve të gatimit nga Teflon priret të merret më shumë në konsideratë.

Tenat ose tiganët qeramike mund të jenë pak më të rënda se ato teflon, por kjo ndryshon sipas modelit dhe madhësisë.

Nga ana tjetër, enët e gatimit prej qeramike kanë një proces prodhimi më miqësor ndaj mjedisit.

Të dyja performojnë mirë edhe përsa i përket mosngjitjes. Mos harroni se tefloni dhe tavat qeramike nuk kanë një datë të caktuar skadence.

Nëse vëreni se sipërfaqja e tavës ka shumë gërvishtje, është koha ta zëvendësoni me një të re.

Ku për të përdorur Teflon?

Artikulli që vlen më shumë për të blerë në Teflon janë tiganët. Por mund të zgjidhni edhe tiganët dhe tenxhere me presion të zakonshëm, pasi ato janë shumë praktike për përdorim të përditshëm në kuzhinë.

Multiqet e teflonit dhe fletët e pjekjes janë gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm, pasi ushqimi nuk ngjitet në sipërfaqe.

Si të pastroni Teflon?

Pastrimi i tiganëve me Teflon është një detyrë shumë e thjeshtë. Veproni kështu:

Lyejeni një sfungjer pastrimi me detergjent neutral dhe kaloni në të gjithë sipërfaqen e tiganit, brenda dhe jashtë, me anën e butë të pandispanjës. Më pas shpëlajeni mirë dhe më pas thajeni. Ruajeni në një vend të freskët dhe të thatë.

Lehtë,A nuk është?

Nëse po pyesni se “tefloni në tigan po lirohet, a ka ndonjë mënyrë për ta rikuperuar atë?”, duhet të dini se Teflon është një material që, kur konsumohet, nuk duhet të përdoret më.

Në rastin e disa artikujve specifikë, si p.sh., frizeri, është e mundur të blini një shportë tjetër për skuqje pa pasur nevojë të ndërroni të gjitha pajisjet.

Gjithashtu lexoni: Si të pastroni frulatorin brenda dhe jashtë

7 këshilla për ruajtjen e tiganëve dhe materialeve me Teflon

Tani, si mund të thoni për disa këshilla të veçanta për kujdesin për Teflon?

Megjithëse është rezistent, ky material kërkon kujdes në përdorimin e tij, në mënyrë që të zgjasë shumë më gjatë. Këtu janë disa masa paraprake thelbësore:

1. Kurojeni tenxheren herën e parë që e përdorni dhe të paktën një herë në muaj. Për ta bërë këtë, lyeni me vaj gatimi në pjesën e brendshme të tiganit dhe ngroheni derisa sipërfaqja të thithë të gjithë vajin. Më pas lajeni normalisht.

2. Asnjëherë mos e lini flakën e sobës të kalojë mbi anët e tiganit. Mundësisht në nxehtësi të ulët ose mesatare, duke shmangur nxehtësinë e lartë.

3. Kur gatuani, përdorni enë prej druri, silikoni ose najloni, asnjëherë metalike.

4. Mos prisni asgjë direkt në tigan.

5. Prisni gjithmonë që tenxherja të ftohet përpara se ta lani, pasi goditja termike mund ta dëmtojë objektin.

6. Mos përdorni produkte gërryese gjatë pastrimit, të tilla si leshi çeliku ose zbardhues,për shembull.

7. Përpiquni t'i ruani tiganët krah për krah për të shmangur fërkimin midis tyre dhe veshjes së Teflonit. Nëse nuk është e mundur, vendosni një fletë peshqir letre midis tyre 🙂

A po investoni në produkte thelbësore shtëpiake? Më pas shikoni këshillat tona për materialet bazë për shtëpinë duke klikuar këtu !
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.