Si të lagni ajrin në 4 teknika të ndryshme

Si të lagni ajrin në 4 teknika të ndryshme
James Jennings

Teknikat e bëra vetë se si të lagëshohet ajri janë dyshime të shpeshta, pasi pasojat e ajrit të thatë janë gjithmonë të pakëndshme dhe të vazhdueshme për shumë njerëz.

Lagështia e ambientit përfaqëson sasinë e avullit të ujit në ajër, dhe ajo është e ndryshueshme në varësi të stinës, klimës dhe vendndodhjes, zakonisht më e larta në verë dhe më e ulëta në dimër. Ndërsa nga njëra anë efektet e dëmshme të lagështisë së tepërt, si kërpudhat dhe bakteret, diskutohen gjerësisht, pak flitet për rreziqet e një mjedisi me lagështirë nën 40%.

Pirja e shumë ujit është thelbësore për ruajnë nivelet e hidratimit të trupit, si dhe përdorimin e produkteve të specializuara topikale në lëkurë. Por ka situata në të cilat ne nuk mund ta luftojmë dehidratimin vetëm me ndërhyrje në nivel personal, në trupin tonë. Kjo është koha kur është koha për të vepruar drejtpërdrejt për të ruajtur një mjedis më të shëndetshëm.

Shiko gjithashtu: Si të palosni ngushëlluesin? 4 mënyra të thjeshta që nuk shpërbëhen

Lagështoni ajrin: për çfarë përdoret?

Për të luftuar efektet e ajrit të thatë, të tilla si shqetësimi dhe përkeqësimi i kushteve kronike kushte të tilla si riniti, bronkiti dhe sinusiti, lagështimi i ajrit është një taktikë e shkëlqyer. Veprimi ndihmon gjithashtu në uljen e efekteve të ndotjes dhe në një ndjesi më të këndshme termike.

Cilat janë rreziqet e ajrit të thatë për shëndetin?

Përveç shqetësimit fizik, shëndeti vuan edhe me ajri i thatë. Vetë shqetësimi mund të jetë përgjegjës për ndërhyrjen negative në cilësinë ee gjumit: Në terma afatgjatë, ne e dimë se gjumi me cilësi të dobët është i lidhur me sëmundje të tilla si diabeti dhe problemet kardiovaskulare, si dhe simptoma të tilla si nervozizmi dhe konfuzioni mendor.

Imuniteti është një nga faktorët më të rëndësishëm duhet marrë parasysh kur flasim për lagështimin e ajrit. Kur moti është shumë i thatë, ne e dimë se ka një ndikim të dëmshëm në mbrojtjen tonë, duke përkeqësuar gjendje të ndryshme kronike si riniti, psoriaza, lëkura atopike, bronkiti, syri i thatë dhe astma.

Sipas World Health Organizimi, Inflamacioni i mukozës së hundës prek 1 në 4 persona në Brazil. Infeksionet dhe inflamacionet, si pasojë e imunitetit të ulët, përfundojnë të shpeshta kryesisht tek fëmijët, të moshuarit dhe të sëmurët kronikë.

Shiko gjithashtu: Si të hiqni bojën nga stilolapsi i një kukulle? Shikoni 6 këshilla të pagabueshme

Si të lagështoni ajrin: hap pas hapi

Mund të gjeni zgjidhje praktike se si të lagni ajrin, shpesh me sende që mund të keni në shtëpinë tuaj. Lexoni më poshtë për këshilla për të krijuar një mjedis me ajër më të pastër dhe më të shëndetshëm.

Si të lagni ajrin me një ventilator

Ka teknika për të përfituar nga potenciali i avullimit të rritur nga ventilatori për të krijuar një mënyrë e lehtë dhe e lirë për të lagështuar ajrin në shtëpi, megjithatë ato nuk rekomandohen. Kjo është për shkak se kontakti midis gjërave të lagështa dhe ventilatorit, i cili është elektrik, mund të shkaktojë një qark të shkurtër.

Si të lagështojmë mjedisin me kondicioner

Ne e dimë se ajri-kondicionimi mund ta bëjë ajrin më të thatë. Prandaj mjedisi mund të përfitojë nga elementë të tillë si bimët, akuariumet apo shatërvanët e vegjël, të cilët funksionojnë edhe si sende dekorative. Nëse ambienti ka një banjë të lidhur, si në rastin e suitave, lënia e derës hapur pas dushit është një zgjidhje kundërintuitive por efektive.

Si të lagështoni ajrin me një inhalator

Është është e mundur të vendosni ujë në inhalatorë dhe nebulizatorë, t'i futni në prizë dhe lëreni mjegullën me avull të lagështojë ajrin pak nga pak.

Si të lagni ajrin me një legen uji

Në kundërshtim me Besimi popullor, pellgu i ujit nuk është alternativa më e mirë kur bëhet fjalë për lagështimin e mjedisit: ai nuk promovon avullim të qëndrueshëm dhe të përshtatshëm për shkak të sipërfaqes së tij të vogël të kontaktit. Në këtë mënyrë, përdorimi i një peshqiri të lagur është një alternativë shumë më efektive dhe më e qëndrueshme: përveç që ka një shkallë më të mirë avullimi, parandalon konsumin e tepërt të ujit.

Shenjat që ju duhet të lagni ajrin në mjedisin tuaj

Ka termometra specifikë të aftë për të matur lagështinë e ajrit, në të cilët vlera 40% bëhet minimumi i nevojshëm për një mjedis të shëndetshëm. Për ata që nuk e kanë këtë mjet, mund t'i kushtohet vëmendje edhe vetë parashikimit të motit lokal, ku zakonisht gjejmë këto të dhëna.

Lagështimi i ajrit është një masë e rëndësishme paraprake shëndetësore. Kliko këtu për të parë më shumë këshilla përshëndet!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.