Si të lani duart në mënyrën e duhur? Mësoni këtu!

Si të lani duart në mënyrën e duhur? Mësoni këtu!
James Jennings

A e dini se ka metoda të provuara se si të lani duart në mënyrë korrekte? Pavarësisht se është një akt super i thjeshtë i rutinës sonë, është gjithashtu thelbësor për parandalimin e ndotjes dhe sëmundjeve. Sot do të flasim për:

 • Pse larja e duarve mbron shëndetin
 • Si t'i lani duart si duhet

Pse larja e duarve mbron shëndetin

Para se të shohim se si t'i lani duart si duhet, ia vlen të kujtojmë pse është një akt super i rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetit.

A keni vënë re se duart janë të pranishme pothuajse në të gjitha gjërat që ne bëjmë? Për të gatuar, për të ngrënë, për të marrë gola, për të gërvishtur sytë ose hundën, për të larë dhëmbët, për të aplikuar krem... Përveçse janë në kontakt me duart e të tjerëve.

Ata janë protagonistë në shumë raste të jetës së përditshme dhe pikërisht për këtë higjiena e shpeshtë – dhe në mënyrën e duhur – është një zakon thelbësor për mbrojtjen e shëndetit tonë.

Larja e duarve shpëton jetë

OBSH , Organizata Botërore e Shëndetësisë, e njeh praktikën e larjes së duarve si një nga instrumentet kryesore të parandalimit.

Të dhënat treguan se zakoni i larjes së duarve mund të zvogëlojë rrezikun e ndotjes nga viruset dhe bakteret deri në 40%. që shkaktojnë sëmundje të tilla si gripi, ftohja, viruset, ndër të tjera.

Shiko gjithashtu: Si të jetoni vetëm: bëni kuizin dhe zbuloni nëse jeni gati

Mos harroni kurrë të lani duart:

 • Pasi të ktheheni në shtëpi nga rruga;
 • Para dhe pastajgatim;
 • Para dhe pas përdorimit të banjës;
 • Kur trajtoni mbeturinat;
 • Kur shëroni plagët ose kur kujdeseni për dikë që është i sëmurë;
 • Pas kollitjes ose teshtitjes;
 • Para se të kruani syrin, gojën dhe hundën.

Si t'i lani duart si duhet

A e dini mënyrën e duhur për të larë duart? Sipas Agjencisë Kombëtare të Mbikëqyrjes Shëndetësore (Anvisa), procesi i plotë zgjat 40 deri në 60 sekonda. Ndiqni hap pas hapi:

Shiko gjithashtu: Ekonomia shtëpiake: si të kurseni në menaxhimin e shtëpisë?
 • Lagini duart në ujë të rrjedhshëm dhe shtoni sapun sa të mbulojë të gjithë pëllëmbën e dorës
 • Sapun dhe fërkojeni mirë pjesën e pasme të duarve, ndërmjet gishtat, poshtë thonjve dhe gishtat e mëdhenj
 • Mos harroni të lani kyçin e duarve, me lëvizje rrethore
 • Shpëlajeni
 • Nëse jeni në një mjedis kolektiv, thani duart me një peshqir të disponueshëm dhe përdorni të njëjtin peshqir për të fikur rubinetin

Por, në fund të fundit, cili është produkti më i përshtatshëm për të larë duart?

Ministria e Shëndetësisë kryer studime të efikasitetit midis sapunëve me bar, të lëngshëm dhe me shkumë dhe alkool xhel 60%, 70% dhe 80%*.

Përdorimi i sapunëve, sipas rezultateve të hulumtimit, është në gjendje të heqë të gjithë mikrobet kalimtare në duart tona . Ndërsa përdorimi i 70% alkool xhel rezultoi në një veprim të shpejtë dhe një aktivitet të shkëlqyer parandalues.

Më në fund, përfundimi ishte se të gjitha këto produkte janë efektive kur bëhet fjalë për dezinfektimin eduart: thjesht përdorni ato në mënyrë korrekte!

*Alkoolet me një përqindje më të madhe se 80% janë më pak të fuqishme për parandalimin e sëmundjeve, pasi ato avullohen më lehtë.

Si të lani duart me sapun dhe ujë

Uji dhe sapuni kur lani duart: një klasik! Nëse jeni në shtëpi, ndoshta është skenari më i afërt për ju. Le të shohim mënyrën e rekomanduar nga Anvisa për të larë duart me sapun dhe ujë?

1. Filloni duke hequr të gjithë aksesorët si unazat, byzylykët dhe orët

2. Lagni duart me ujë.

3. Kaloni sapunin në duar, në mënyrë që të aplikohet në duart në tërësi. Ne rekomandojmë Action Ypê Saap .

4. Shumoni dhe fërkoni pëllëmbët së bashku

5. Fërkojeni pëllëmbën e dorës së djathtë me pjesën e pasme (jashtë) të dorës tuaj të majtë, duke ndërthurur gishtat. Përsëriteni të njëjtën gjë me dorën tjetër

6. Gërshetoni gishtat në mënyrë që pëllëmbët tuaja të jenë përballë njëra-tjetrës

7. Fërkojeni pjesën e pasme të gishtave të njërës dorë me pëllëmbën e dorës së kundërt, duke i mbajtur gishtat, me lëvizje mbrapa dhe mbrapa dhe anasjelltas.

8. Fërkoni pulpat dixhitale dhe thonjtë e dorës së djathtë me pëllëmbën e dorës së majtë, duke bërë një lëvizje rrethore dhe anasjelltas

9. Shpëlajini duart tërësisht me ujë

10. Thani duart me një peshqir letre të disponueshme

11. Nëse rubinetat kanë nevojë për kontakt manual për mbyllje, gjithmonëpërdorni një peshqir letre

12. Kjo është e gjitha: duar të sigurta dhe të mbrojtura 🙂

Si t'i pastroni duart me xhel alkooli

Kur jemi larg banjove ose vendeve të favorshme për higjienën e duarve – si në rrugë ose në transport publik, për shembull - burimi më i rekomanduar është 70% xhel alkooli. Le të hedhim një vështrim në mënyrën e duhur për ta përdorur atë hap pas hapi?

Ypê ka një linjë të plotë sapunësh për larjen e duarve dhe së fundmi ka lançuar xhelin e tij me alkool 70%.

1. Përsëriteni të njëjtin proces të larjes së duarve me sapun, duke përjashtuar hapin e lagjes së duarve në fillim

2. Procesi zgjat rreth 50 sekonda

3. Në fund, mos i shpëlani duart dhe mos përdorni peshqir letre

Tri këshilla për të shmangur gabimet kryesore gjatë larjes së duarve

1. Mos harroni të hiqni të gjithë aksesorët që përdorni, në mënyrë që të gjitha pjesët e duarve tuaja të dezinfektohen siç duhet. Aksesorët mund të grumbullojnë mikroorganizma dhe për këtë arsye duhet të pastrohen veçmas.

2. Shmangni spërkatjen e rregullt të alkoolit në duart tuaja. Alkooli i zakonshëm mund të shkaktojë dëmtime të vogla të lëkurës. Është mirë të përdoret xhel me alkool me përqendrim mesatar 70%, i cili është ideal për veprim baktericid.

3. Lani me kujdes majat e gishtave, poshtë thonjve, midis gishtërinjve dhe gishtit të madh. Në nxitim, këto pjesë nuk marrin vëmendjen e veçantënevojë.

Për ta mbajtur lëkurën e familjes suaj gjithmonë të kujdesur dhe të mbrojtur, Ypê ka linjën e Sapunëve të Veprimit Ypê. Formula e saj ekskluzive dhe e testuar dermatologjikisht, përveçse mbron, kujdeset për lëkurën duke e lënë atë më të shëndetshme, duke eliminuar 99% të baktereve. Linja e Sapunëve të Veprimit Ypê ka tre versione: Origjinale, Kujdesi, Fresh

Ypê ka një linjë të plotë sapunësh për larjen e duarve dhe së fundmi ka lançuar xhelin e saj me alkool 70%. Shikoni produktet këtu!
James Jennings
James Jennings
Jeremy Cruz është një autor, ekspert dhe entuziast i njohur i cili ia ka kushtuar karrierën e tij artit të pastrimit. Me një pasion të pamohueshëm për hapësirat pa njolla, Jeremy është bërë një burim i shkëlqyeshëm për këshilla pastrimi, mësime dhe mashtrime të jetës. Nëpërmjet blogut të tij, ai synon të thjeshtojë procesin e pastrimit dhe të fuqizojë individët që t'i transformojnë shtëpitë e tyre në strehë me gaz. Duke u mbështetur nga përvoja dhe njohuritë e tij të gjera, Jeremy ndan këshilla praktike për pastrimin, organizimin dhe krijimin e rutinave efikase të pastrimit. Ekspertiza e tij shtrihet gjithashtu në zgjidhjet e pastrimit miqësore me mjedisin, duke u ofruar lexuesve alternativa të qëndrueshme që i japin përparësi pastërtisë dhe ruajtjes së mjedisit. Krahas artikujve të tij informues, Jeremy ofron përmbajtje tërheqëse që eksploron rëndësinë e mbajtjes së një mjedisi të pastër dhe ndikimin pozitiv që mund të ketë në mirëqenien e përgjithshme. Nëpërmjet rrëfimit të tij të rrëfyer dhe anekdotave të ngjashme, ai lidhet me lexuesit në një nivel personal, duke e bërë pastrimin një përvojë të këndshme dhe shpërblyese. Me një komunitet në rritje të frymëzuar nga njohuritë e tij, Jeremy Cruz vazhdon të jetë një zë i besuar në botën e pastrimit, transformimit të shtëpive dhe jetës, një postim në blog në të njëjtën kohë.